Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ: Είχε την ουσία και είναι μία… ανάσα από την εξάδα! (φώτος)

Νέα μεγάλη νίκη, η 4η σερί στο πρωτάθλημα για την αποτελεσματική Νέα Σαλαμίνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν με 2-0 την ελλιπέστατη -γι’ ακόμη ένα παιχνίδι- ΑΕΛ.Ο Ντορεγκαράι στα πρώτα λεπτά από την άσπρη βούλα και ο Ντάτκοβιτς με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Προσπάθησε η ΑΕΛ που είχε αρκετές τελικές αλλά ατυχία, αστοχία δεν έφεραν τη μείωση του σκορ έτσι ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι. Άγγιξε το 2-1 με τι διπλό δοκάρι του Τζάλμα η ΑΕΛ αλλά οι «Λέοντες» στάθηκαν άτυχοι. Ντεμπούτο για Τσέρνιχ στην ΑΕΛ.

Στους 34 η Νέα Σαλαμίνα και στο -1 από την εξάδα (Απόλλων-Ομόνοια 35) στους 28 έμεινε η ΑΕΛ που έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει την έκτη θέση.

Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους.

- Έναρξη στην αναμέτρηση.

- 2' Φωνές από πλευράς Νέα Σαλαμίνας για πέναλτι.

- Σταματά το παιχνίδι ο Φωτίου, πάει στο Onfield Review για πιθανό πέναλτι χέρι στον Τζάλμα.

- 3' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα! Εξέτασε την φάση στο μόνιτορ ο ρεφ και υποδεικνύει το πέναλτι.

δφσδφσδφσφσδφ

- 5' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 1-0! Ο Ντορεγκαράι ευστοχεί από τα 11 βήματα. Μπροστά οι ερυθρόλευκοι, σούπερ ξεκίνημα.

γδφγδφγδφγδγδφγ

- 14' Το γρήγορο γκολ της Νέα Σαλαμίνας έχει φέρει ηρεμία στους γηπεδούχους, προσπαθεί να συνέλθει η ΑΕΛ.

- 16' Ωραία συνεργασία για τους γηπεδούχους, ο Τσίκο στη περιοχή, έδωσε στον Οφόρι, αυτός το γύρισμα, ο Νταβόρ διώχνει με δυσκολία. Αναπτύχθηκε ταχύτατα η Νέα Σαλαμίνα.

- 18' Σέντρα του Τσίκο, ο Ντορεγκαράι πάει να εκμεταλλευτεί το λάθος, κόρνερ διώχνει ο Μπιλοβάρ.

- 20' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 2-0! Κόρνερ του Τσίκο, κεφαλιά ο Ντάτκοβιτς και η μπάλα στα δίχτυα. Φοβερή κεφαλιά για το 2-0! Xάθηκαν τα μαρκαρίσματα και τιμωρεί ο Ντάτκοβιτς.

σδφσδφσδφσδφσφσδφσδ

(ΣΧΟΛΙΟ) Αποτελεσματική και εύστοχη η Νέα Σαλαμίνα προηγείται από νωρίς με 2-0 της ελλιπέστατης ΑΕΛ. Δύσκολο το έργο της Λεμεσιανής ομάδας.

- 30' Γύρισμα του Σεργίου από τα δεξιά, διώχνει ο Παπαφώτης σε πλάγιο.

- 32΄ Σέντρα του Τζάλμα, ο Άδωνη διώχνει προ του Παπαφώτη.

- 33' Μακρινό σουτ του Τεϊσέιρα, άστοχο.

- 34' Κίτρινη στον Άδωνη για δυνατό φάουλ στον Σις.

- 35' Κόρνερ του Παπαφώτη, διώχνει ο Καρλίτος σχεδόν πάνω στη γραμμή!

- 37' Κίτρινη ο Μάτζεκ που ήταν στο όριο, χάνει ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων της ομάδας του. Το φάουλ στον Παπαφώτη.

- 43' Δυνατό σουτ του Παπαφώτη, η μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Μελίσσα.

Kαθυστερήσεις - 2'

Ημίχρονο. Πάει με γερό προβάδισμα στ' αποδυτήρια η Νέα Σαλαμίνα

sdfsdfdfdfsdfsd

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 47' Φάουλ σε καλό σημείο από πλάγια θέση κερδίζει ο Μιλιτσεάνου.

- 49' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Τζάλμα εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρίσκει στο οριζόντιο και κάθετο δοκάρι, στο ριμπάουντ... ο Κοντινέλα το κεφάλι, ο Άδωνη πάνω στη γραμμή διώχνει σε κόρνερ! Διπλό δοκάρι η ΑΕΛ!!

- 50' Σουτ του Παντελή, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

'- 52' Νέο κόρνερ ο Τζάλμα, καλύτερη η ΑΕΛ στην επανάληψη.

- 53΄Ωραίες ενέργειες ο Παπαφώτης, κάνει τη σέντρα, ο Μιλιτσεάνου πετάγεται για το κεφάλι, η μπάλα μόλις άουτ!

- 56' Συρτό σουτ του Μάτζεκ, πέφτει και μπλοκάρει ο Ολιβέιρα.

- 60' Επικίνδυνα η ΑΕΛ στη περιοχή, ο Σεργίου διώχνει σε κόρνερ προ του Μιλιτσεάνου που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

- 62' Οι Μπεραχίνο-Τσέρνιχ θα πάρουν τις θέσεις των Σιλβέστρου-Κοντινέλα. Ντεμπούτο για τον Λιθουανό.

δφδφδσδσφσφ'

- 70' Κίτρινη στον Μπίλοβαρ, κίτρινη και σε μέλος του τεχνικού επιτελείου.

- 72' Απειλεί ο Μπεραχίνο μέσα από τη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα δίπλα από  το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

- 73' Φάουλ του Μπεραχίνο στον Μελίσσα, δεν μετρά το γκολ του Σις.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή".

- 82' Παράλληλο γυρισμα του Τσίκο, περνά ανεκμετάλλευτο.