ΑΕΛ - Οθέλλος: Ο Μεντόζα χάρισε το πρώτο τρίποντο στον Κόσκελα (φώτος)

Η ΑΕΛ νίκησε με 2-1 τον Οθέλλο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta. Καλύτερη η ΑΕΛ στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με τον Μακρή στο 10'. Πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο από τον Οθέλλο που ισοφάρισε με τον Ναρτίνι στο 70', δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ, ωστόσο λύγισε στο 86' όπου ο Μεντόζα σκόραρε χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του. Πρώτο τρίποντο για τον Τόνι Κόσκελα, με την ομάδα της Λεμεσού να ανεβαίνει στους 10 βαθμούς. Στα χαμηλά παραμένει ο Οθέλλος με μόλις τρεις...

** Στην περιγραφή του αγώνα η Φυτούλα Μωυσέως, στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή.

Το kerkida.net σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν.

-Σέντρα στο παιχνίδι.

-Χωρίς κάποια φάση το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα.

-10' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Γέμισμα από τον Τσούκα, με κεφαλιά ο Μακρής κάνει το 1-0.

-17 Μπαλιά από τον Κυριακού, ο Σανγκαρέ έπιασε το σουτ, μαζεύει ο Μούριελ.

-23' Σουτ του Μακρή εκτός περιοχής, άστοχο.

-26' Καλή φάση για τον Οθέλλο. Μπαλιά από τον Μαμαντού, κεφαλιά από τον Μπραμπίγια, άουτ η μπάλα.

-29' Κεφαλιά του Σωτηρίου, στο έδαφος ο παίκτης της ΑΕΛ. Ελέγχθηκε η φάση. Δεν υπάρχει κάτι.

- 32' Σουτ του Τζάλμα, αποκρούει σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

a

-37' Σέντρα από τα δεξιά από τον Τσούκα, δεν ανησυχεί ο κίπερ του Οθέλλου που μαζεύει.

-40' Αναγκαστική αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Σανγκαρέ, μέσα ο Σούτο.

-42' Γρήγορη αντεπίθεση για την ΑΕΛ. Κάνει το σουτ ο Τζάλμα, σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

- Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-46' Δυο αλλαγές για τον Οθέλλο , Σταμούλης , Ράμος μέσα ο Πέρεθ και ο Κυριάκου εκτός

-52' Κίτρινη κάρτα στον Μαρς, για φάουλ πάνω στον Ουεσλάτι.

-54' Δοκάρι για τον Οθέλλο, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουεσλάτι.

-60' Μπήκε πολύ καλά ο Οθέλλος στο δεύτερο ημίχρονο.

a

-60' Φραντζής και Μορέιρα μέσα, Χέντι και Τσούκα έξω.

-63' Κίτρινη κάρτα στον Ράμος για φάουλ πάνω στον Μαρς.

-68' Κίτρινη κάρτα στον Τσέρνιχ.

-70' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο. Εξαιρετική σέντρα από τον Ουεσλάτι, με κεφαλιά ο Ναρτίνι κάνει το 1-1.

-73' Μακρινό σουτ του Μορέιρα, εντελώς άστοχο.

-75' Κίτρινη κάρτα στον Τζάλμα για φάουλ πάνω στον Ναρτίνι.

-80' Αναγκαστική αλλαγή. Μπάστο έξω, μέσα ο Ντέγοεστ.

a

-82' Διπλή για την ΑΕΛ. Παπαφώτης και Μεντόζα μέσα, Μαρς και Τσέρνιχ έξω.

-82' Κατσιατής μέσα για τον Οθέλλο, έξω ο Μπραμπίγια.

-86' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Πάσα από τον Μορέιρα, ο Μεντόζα με ωραίο σουτ από πλάγια θέση κάνει το 2-1. Δέχεται και την κάρτα για τον πανηγυρισμό του.

-87' Ιωάννη μέσα, Χατζηπασχάλης έξω.

-90' Συρτό σουτ του Ουεσλάτι, έξω.

-Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+2' Σκοράρει ο Οθέλλος αλλά ακυρώνεται το γκολ για οφσάιτ.

Τέλος αγώνα

ΑΕΛ: Μούριελ, Σωτηρίου, Μπάστο(80' Ντέγοεστ), Μεντόγεβιτς, Τσέρνιχ, Σέρνιτς, Χέντι(60' Φρανζτής), Μαρς, Τσούκα(60' Μορέιρα), Μακρής και Τζάλμα.

Στον πάγκο οι: Ολιβέιρα, Ανδρέου, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Μεντόζα, Μορέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς, Κα, Κοντινέλλα,

Οθέλλος: Tαουντούλ,  Γιάνσεν, Ναρτίνι, Κυριάκου (46' Σταμούλης), Μπραμπίγια(82' Κατσιατής), Σανγκαρέ (40' Σούτο), Πέρεθ(46' Ράμος) Χατζηπασχάλης, Ζουνθαάρρεν, Μαμαντού, Ουεσλάτι.

Στον πάγκο οι: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Ποπέσκου, Καστάνας, Ανάγκ, Μιτσής, Βενιζέλου, Ιωάννου.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης