Ο Αβραάμ υπέγραψε την πρώτη νίκη... στο 85'! (φώτος)

Πρώτη νίκη όχι μόνο για την ΑΕΛ αλλά... γενικά στο νέο πρωτάθλημα. Μετά τα τρία διαδοχικά "Χ", η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ είναι η πρώτη που πανηγυρίζει τρίποντο αφού κέρδισε τον Ολυμπιακό με 1-2, στο Μακάρειο.

Πολύ καλό το παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να παίζουν ανοικτά για το τρίποντο, το οποίο κρίθηκε στο τέλος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Έουλερ στο 44', οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μάντζη στο 72' και ο Αβραάμ στο 85' χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του, μετά από στατική φάση, στις οποίες η ομάδα του Κέρκεζ ήταν πολύ επικίνδυνη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνημα στο Μακάρειο

-3' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μετά από κόρνερ, ο Αβραάμ εξ επαφής και αμαρκάριστος δεν μπορεί να σκοράρει με κεφαλιά

-Δεκάλεπτο με πολύ καλό ρυθμό. Μπήκαν με διάθεση οι δυο ομάδες

-15' Πολύ καλή προϋπόθεση για τους φιλοξενούμενος αλλά ο Ράσο από εξαιρετική θέση δεν έπιασε καλά την κεφαλιά μετά από κόρνερ

ερερη

-18' Ξανά ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά από κόρνερ. Ο Αβραάμ κοντρόλαρε στην περιοχή και έκανε το συρτό σουτ, με τον Μιχαήλ να διώχνει δύσκολα σε νέο κόρνερ

-20' Νέα ευκαιρία, αυτή τη φορά από φάουλ. Ο Έουλερ γέμισε με σέντρα από δεξιά, ο Μαέ κέρδισε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω

-22' Διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

-28' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Πετράκη. Μετά από αντεπίθεση, ο Γκουστάβο μπήκε στην περιοχή και σούταρε και ο Βοζίνια έβγαλε την απόκρουση

-30' Καλό, γυριστό σουτ από τον Αντάμοβιτς από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

-30' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ μετά από κόρνερ. Μετά από φάση διαρκείας η μπάλα κατέληξε στον Μαέ, που από κοντά αστόχησε με το κεφάλι

-34' Σουτ του Μάντζη από διαγώνια δεξιά μετά από ωραία κάθετη του Γκουστάβο, έξω η μπάλα

3υ

-44' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Έουλερ με δυνατό σουτ μόλις έξω απ' την περιοχή ανοίγει το σκορ

-Δυο λεπτά οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Η ομάδα του Κέρκεζ είχε την κατοχή (55%) και τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αναγκάζοντας τον Μιχαήλ σε αποκρούσεις. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και βρήκε δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Τελικά η υπεροχή της ΑΕΛ καρποφόρησε με έναν από τους κορυφαίους της παίκτες, τον Έουλερ, που με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Μιχαήλ.

-Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με μια αλλαγή. Ο Σαντάνα στη θέση του Γαρουφαλιά

-52' Κίτρινη στον Ράσο για φάουλ στον Μάντζη εκτός περιοχής. Πρώτη στο ματς

-53' Πρώτη αλλαγή για τον Κέρκεζ, ο Ριέρα στη θέση του Αντάμοβιτς

-56' Κίτρινη στον Α.Τεξέιρα

-63' Ο Κα στη θέση του Γκουστάβο

-66' Ο Νταβόρ στη θέση του Παπαφώτη

-Δεν είναι καλό το θέαμα στο δεύτερο μέρος, χωρίς την κλασική ευκαιρία μέχρι στιγμής

-Μικρό διάλειμμα για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές

ττςςε

-72' ΓΚΟΛ 1-1! Με συνδυασμό μετά από φάουλ, ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός. Ο Κυριάκου σέντραρε από φάουλ, ο Σαμπίνια με κεφαλιά βρήκε τον Μάντζη και ο Ελλαδίτης από κοντά με νέα κεφαλιά, νίκησε τον Βοζίνια

-75' Διακοπή για λίγο, ο Τόρες είναι στο έδαφος

-76' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ισπανός, στη θέση του ο Αντωνίου

-78' Ο Σάλλι στη θέση του Πεχλιβάνη

-78' Κίτρινη στον Κέρκεζ για διαμαρτυρίες. Έκανε παράπονο προς τον διαιτητή για το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ του Ολυμπιακού

-80' Κίτρινη στον Σαντάνα για φάουλ στον Ριέρα

-82' Καλή προϋπόθεση για τον Ολυμπιακό αλλά ο Φαν Κέσελ από κοντά δεν μπορεί να κάνει καλό τελείωμα

43υυ

-85' ΓΚΟΛ 1-2! Η ΑΕΛ και πάλι μπροστά. Μετά από κόρνερ του Ριέρα, ο Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά και ο Αβραάμ εξ επαφής κέρδισε τον Μιχαήλ

-87' Ευκαιρία οι γηπεδούχοι. Ο Κυριάκου γέμισε με φάουλ, ο Σαμπίνια υπό πίεση έκανε το τελείωμα, μόλις έξω η μπάλα

-90' Κίτρινη στον Νταβόρ για φάουλ στον χώρο του κέντρου

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-95' Διαμαρτυρίες από τον Ολυμπιακό για πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Νταβόρ στον Σάλλι. Τίποτα λέει ο διαιτητής

-ΤΕΛΟΣ, το τρίποντο στην ΑΕΛ

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια,  Στ.Ανδρέου, Γαρουφαλιάς (46' Σαντάνα), Γκουστάβο (63' Κα), Μανρίκε, Πεχλιβάνης (78' Σάλλι), Κυριάκου, Μάντζης, Φαν Κέσελ

-Στον πάγκο Καράδαης, Παχίπης, Ζαχαρίου, Άντι, Σωτηρίου, Νανίσιο

-92' Κίτρινες σε Μάντζη και Μεντόγεβιτς για "κοκορομαχίες"

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Α.Τεξέιρα, Ράσο, Έουλερ, Μεντόγεβιτς, Τόρες (76' Αντωνίο), Αντάμοβιτς (53' Ριέρα), Αβραάμ, Παπαφώτης (66' Νταβόρ), Μαέ