Ο Σπόλιαριτς "καθάρισε", ο Άρης ανεβαίνει...

Ακόμα μια μεγάλη νίκη για τον Άρη που κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 και συνεχίζει να αποδεικνύει ότι δεν στοχεύει... τυχαία στα ψηλά αλλά μπορεί να το πετύχει.

Ο Ματίας Σπόλιαριτς πέτυχε το μοναδικό γκολ του τοπικού ντέρμπι στο 31' και έβαλε ξανά την ομάδα του στον δρόμο των επιτυχιών μετά την ήττα από το ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά ανέβηκε στους 16 βαθμούς και αυτή την στιγμή είναι στην 2η θέση.

Δεύτερη σερί απώλεια για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ που υποχωρεί βαθμολογικά αφού μάζεψε μόνο ένα βαθμό στις τελευταίες δυο αγωνιστικές. Δεν άρεσε η ΑΕΛ που δεν είχε τις λύσεις επιθετικά παρόλο που κρατούσε μπάλα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Παρόλα αυτά είχε δοκάρι (77' Τσέποβιτς) και θα μπορούσε σε αυτή τη φάση να πάρει έστω τον βαθμό.

Γενικά ελάχιστες οι φάσεις, οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την ουσία και πήραν τους 3 βαθμούς.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Τσίρειο.

Και τώρα... "ΜΑΘΕ ΜΠΑΛΙΤΣΑ"

ηυξυ

-Σέντρα στο ματς.

-7' Συνέχεια στο ματς μετά την διακοπή για τραυματισμό ποδοσφαιριστή του Άρη.

-9' Σέντρα του Τόρες με στόχο τον Τσέποβιτς, ο Σίλντεφελντ διώχνει με το κεφάλι.

-12' Καλή φάση για την ΑΕΛ, ο Τόρες μοίρασε στον αφύλακτο Πελέ, ο Γάλλος έκανε προσποίηση στον Γιαγκό, αλλά έχασε χρόνο και δεν μπόρεσε να εκτελέσει.

-15' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Τόρες έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Πελέ έκανε το σουτ, πάνω στην γραμμή ο Γιαγκό σώζει τον Άρη!

-18' Κάθετη του Ριέρα στον χώρο για τον Τόρες, ο Ισπανός το γύρισμα, διώχνει ο Σίλντεφελντ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Έχει την πρωτοβουλία η ΑΕΛ, ψάχνει συνεχώς το γκολ. Αμύνεται ο Άρης για την ώρα.

-21' Ο Τόρες μπαίνει στην περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα στο κεφάλι του Σίλντεφελντ. Στο έδαφος ο Κροάτης...

-24' Σουτ του Στεπίνσκι από μακριά, δεν ανησυχεί ο Βοζίνια. Πρώτη τελική του Πολωνού φορ.

-25' Μακρινή μπαλιά προς το μέρος του Τσέποβιτς, ο Σέρβος κατεβάζει, δίνει στον Τόρες, ο Ισπανός κάνει κακή σέντρα...

-28' Κίτρινη στον Πελέ.

-29' Σουτ του Μπαμπίκα, εκτός περιοχής άουτ.

χψβχψψβχβχψ

-31' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μπαμπίκα κινήθηκε από αριστερά, έστρωσε στον Σπόλιαριτς που εξ επαφής με εξαιρετικό "τσίμπημα" νίκησε τον Βοζίνια!

-36' Σέντρα του Τόρες από δεξιά, κεφαλιά του Τσέποβιτς με υπερένταση, έξω η μπάλα.

-38' Κίτρινη στον Μπαμπίκα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σάντος.

-40' Λίγα πράγματα μετά το γκολ. Η ΑΕΛ κρατά μπάλα και ψάχνει την ισοφάριση χωρίς να είναι επικίνδυνη.

-45' Κάρτα στον Σάντος για απρόσεκτη αγκωνιά στον Στεπίνσκι πάνω στην διεκδίκηση, στο κέντρο του γηπέδου. Ήταν στο όριο, χάνει ένα από τα επόμενα δυο ματς (με ΑΠΟΕΛ, Δόξα).

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ημίχρονο στο Τσίρειο - Εδώ φωτορεπορτάζ από τις κερκίδες.

-Ξεκίνησε η "επανάληψη", με τον Φράγκο να παίρνει τη θέση του Μπράουν.

-47' Κίτρινη στον Στεπίνσκι για φάουλ στον Τεσέιρα.

-52' Ο Πελέ εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πολύ διαγώνια θέση, ο Βανά μάζεψε με διπλή προσπάθεια.

-53' Κίνηση από τον Κέρκεζ που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να απειλήσει. Ο Παπαφώτης στη θέση του Μάζουρεκ.

-56' Kίτρινη στον Φράγκο για τράβηγμα στον Ριέρα στον χώρο του κέντρου.

-58' Ο Κβάσουκ στη θέση του Σπόλιαριτς.

-Μια ώρα παιχνιδιού. Χωρίς ευκαιρία μετά το γκολ. Η ΑΕΛ κρατά μπάλα αλλά είναι ανούσιο το παιχνίδι της και ο Άρης σταματά με ευκολία τις περισσότερες επιθέσεις της.

-61' Νέα κίνηση στον μεσοεπιθετικό χώρο ο Κέρκεζ, Γεωργίου αντί Πελέ.

-66' Κίτρινη στον Γκαρθία για δυνατό φάουλ στον Τόρες. Πήγε να αντιδράσει ο παίκτης της ΑΕΛ, το θέμα έληξε άμεσα με παρέμβαση του διαιτητή.

-69' Διπλή αλλαγή η ΑΕΛ. Τσάβες αντί Τόρες, Μάιντεβατς αντί Ριέρα. Με τρεις καθαρούς επιθετικούς πλέον ο Κέρκεζ, που ψάχνει τις λύσεις.

-Μπήκαμε στο τελευταίο 20λεπτο. Καθόλου καλός ο ρυθμός στο Β' μέρος, εντελώς ανούσια η ΑΕΛ που δεν έχει τις λύσεις απέναντι στον καλά οργανωμένο Άρη.

-70' Ο Ματθαίου στη θέση του Πακέ.

-75' Κίτρινη στον Παπαφώτη για φάουλ στον Γιαγκό.

-Δεν αλλάζει τίποτα στην εικόνα του αγώνα από την αρχή του Β' μέρους. Η ΑΕΛ την κατοχή αλλά δεν μπορεί να επιτεθεί με αξιώσεις.

-76' Ακόμα μια κίτρινη, στον Μουσούντα για φάουλ στον Μάιντεβατς έξω από την περιοχή του Βανά.

-77' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΛ! Ο Τσέποβιτς "δοκίμασε" το πόδι του με απευθείας χτύπημα φάουλ, η μπάλα στο δοκάρι και έξω. Η μεγαλύτερη φάση της ΑΕΛ.

-78' Ο Λόπες στη θέση του Γκαρθία και ο Σικόρσκι στη θέση του Μπαμπίκα.

-81' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης, με τον Στεπίνσκι να πλασάρει μέσα στην περιοχή και τον Βοζίνια να είναι έτοιμος. Υπήρχε οφσάιντ στην τελική πάσα προς τον Στεπίνσκι, όπως δείχνει το replay.

-82' Γυριστό σουτ του Τσάβες από διαγώνια θέση, η μπάλα χτυπά στον Τσέποβιτς και απομακρύνεται.

-83' Διακοπή, ο Ντελμίρο είναι στο έδαφος.