Ομόνοια-ΑΕΛ: Ο Τζιωνής είχε το… κλειδί! (φώτος)

"Πράσινο" το ντέρμπι με Μαρίνο Τζιωνή!

Η Ομόνοια πήρε τη σπουδαία νίκη με 1-0 επί της ΑΕΛ και επέστρεψε στις νίκες. Ξέσπασμα στο ΓΣΠ με τον Τζιωνή να έχει... το κλειδί και να νικά τον Βοζίνια σ' μια στιγμή που το "τριφύλλι" έκρυψε την μπάλα. Εξαιρετικός γι' ακόμη ένα ματς ο Μιξ Ντίσκερουντ, πολύ καλό ματς από τον Σέχου.

Πάλεψε η ΑΕΛ που είχες τις δικές της στιγμές αλλά δεν βρήκε ποτέ την απάντηση-αντίδραση στο γκολ του Τζιωνή.

Στους 20 βαθμούς ανέβηκε η Ομόνοια που έφτιαξε ψυχολογία ενόψει ΑΠΟΕΛ. Στους 15 βαθμούς έμεινε η ΑΕΛ.

- Στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές και των δυο ομάδων.

- Έναρξη στο ντέρμπι!

ΦΓΓΔΔΦΓΔΦΔΦΓ

- 1' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Μποτεάκ απέναντι από τον Βοζίνια, στοπ... του Αφρικανού, κόρνερ η Ομόνοια! Φοβερή μπαλιά του Παπουλή, ο Μποτεάκ τετ α τετ με τον Βοζίνια, μεγάλη απόκρουση του κίπερ της ΑΕΛ!

- 4' Άμυνα του Ριστέφσκι πάνω στον Κακουλλή που προσπάθησε να φύγει στον χώρο.

φγδφγδφγδφφγγγγγδ

- 5' Λάθος από πλευράς Ομόνοιας, η ΑΕΛ έφυγε στην κόντρα με Πελέ και Τσέποβιτς έναντι του Λανγκ, ο Γάλλος άργησε, προτίμησε το σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία του Φαμπιάνο. Λάθος από πλευράς Λέζιακς που έκανε παράλληλη πάσα προς το κέντρο.

- 7' Σουτ μακρινό του Μαζάν, στην πλάτη του Χούμποτσαν η μπάλα και κόρνερ.

- 10' Φοβερός Παπουλής με κάθετη-λόμπα προς τον Λέζιακς, ο Τσέχος δίνει στον Τζιωνή που μπήκε στη περιοχή, έκανε το γύρισμα, ο Ριστέφσκι διώχνει!

γφγηφγηφγηφγηφγηηφγ

- 12' Εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, άμυνα της ΑΕΛ, κόρνερ για την Ομόνοια.

- 13' Στο πρώτο δοκάρι η εκτέλεση του Μποτεάκ, διώχνει ο Μαζάν.

- 14' Νέα κάθετη του Παπουλή, ο Λέζιακς από τ' αριστερά κάνει γύρισμα πάνω στον Βοζίνια. Αρέσει στον Μπεργκ και χειροκροτά την επίθεση των παικτών του.

σδφδφσδφσφσφσφσφ

- 16' Σε πρώτο και δεύτερο χρόνο ο Κακουλλής, έκανε τα σουτ, ο Τεσέιρα είναι εκεί.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πιέζει η Ομόνοια που έχει την κατοχή, η ΑΕΛ στο δικό της "μισό".

- 18' Επέλαση του Σάντος, κερδίζει κόρνερ ο Βραζιλιάνος μπακ.

- 19' Δεν διώχνει την μπάλα η άμυνα της Ομόνοιας, νέο κόρνερ η ΑΕΛ.

- 20' Φάουλ του Νταβόρ στον Παπουλή, συστάσεις από Θεουλή.

- 22' Eξαιρετική "κόντρα" επίθεση της ΑΕΛ, ο Πελέ από τ' αριστερά, έδωσε στον Παπαφώτη, αυτός το δυνατό σουτ, άμυνα του Λανγκ με το σώμα. Η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα.

- 24' Φάουλ του Σάντος στον Τζιωνή, στημένη φάση για την Ομόνοια. Εκτέλεσε ο Μποτεάκ, απευθείας στα χέρια του Βοζίνια η μπάλα.

- 26' Φάουλ του Παπαφώτη στον Κακουλλή, νέο στημένο, αυτή τη φορά από την άλλη πλευρά, ξανά ο Μποτεάκ πίσω από την μπάλα.

- 27' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 1-0! Ο Κακουλλής! Ελέγχεται η φάση από τον VAR. Εκτέλεσε ο Μποτεάκ, ο Μιξ έπιασε την πισινή κεφαλιά για τον Λανγκ, ο Ούγγρος την προβολή με τον Κακουλλή να σκοράρει από κοντά.

δφγδφγγδφγδφδφγγδφγδφ

- 28' ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ το γκολ. Οφσάιντ! Ο Λανγκ είναι εκτεθειμένος την ώρα που πιάνει το κεφάλι ο Ντίσκερουντ. Ο VAR ενημέρωσε τον Θεουλή και ο ρεφ ακύρωσε το γκολ.

- 29' Κίτρινη ο Μαζάν για φάουλ στον Μποτεάκ. Συμπλήρωσε τρεις κίτρινες ο Μαζάν.

(ΣΧΟΛΙΟ) Παράπονα του Παντελίδη προς τους ποδοσφαιριστές του, δεν κρατάνε μπάλα με αποτέλεσμα η Ομόνοια να είναι συνεχώς στην επίθεση.

δφγδφγδφγδφγδγδφγ

- 33' Κίτρινη του Ριστέφσκι, ο δεύτερος παίκτης της ΑΕΛ. Συμπληρώνει τρεις κίτρινες ο Σκοπιανός.

- 35' Σέντρα του Σέχου, ο Τζιωνής πηδά πιο ψηλά, η κεφαλιά του περνά παράλληλα της εστίας.

- 37' Σέντρα του Λέζιακς, απευθείας στην αγκαλιά του Βοζίνια η μπάλα.

- 39' Σπουδαία μακρινή μπαλιά του Παπαφώτη πήγε να βγάλει μόνο τον Πελέ απέναντι από τον Φαμπιάνο, ο Σέχου με προβολή κόβει την υστάτη! Θα έφευγε μόνος ο Πελέ!

- 41' Ωραία ανάπτυξη της ΑΕΛ με Νταβόρ-Παπαφώτη-Πελέ, ο Γάλλος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στη περιοχή, δεν πρόλαβε να εκτελέσει, διώχνει ο Σέχου ξανά.

γγξγξκξκξηκξηκ

- 43' Κίτρινη ο Μιξ.

- 44' Πήγε συρτά να γεμίσει ο Σάντος από τα δεξιά, ο Λάνγκ διώχνει.

- 44' Απειλεί η ΑΕΛ, κομβική άμυνα του Σέχου πριν γίνει αποδέκτης ο Τσέποβιτς! Ο Μηνάς έπαιξε κάθετα προς το μέρος του Σάντος, αυτός μέσα από την περιοχή έκοψε για τον Τσέποβιτς, ο Νιγηριανός ξανά στη σωστή θέση.

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ημίχρονο. Καλύτερη η Ομόνοια στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, στα τελευταία στάδια η ΑΕΛ ήταν πιο δραστήρια και επισκέφθηκε περισσότερες φορές την εστία του Φαμπιάνο. Σκόραρε ο Κακουλλής, ακυρώθηκε σωστά το γκολ ως οφσάιντ.

ΞΞΞΗΚΗΚΗΞΚ

Εναρξη στο Β' ημίχρονο. Ο Τόρες στην θέση του Μηνά Αντωνίου.

- 47' Γρήγορη επίθεση της Ομόνοιας, ο Μποτεάκ δίνει στον Κακουλλή που κάνει το σουτ, επέμβαση του Βοζίνια σε κόρνερ.

- 49' Σουτ του Ριέρα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φαμπιάνο. Ευκαιρία για την ΑΕΛ!

- 54' ΓΚΟΛ η Ομόνοια και 1-0! Ο Τζιωνής! Ο Σέχου από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, ο Κακουλής την προβολή, μπαίνει στην πορεία της μπάλας ο Τζιωνή που νικά τον Βοζίνια. Μπροστά το "τριφύλλι"! Εκπληκτική πάσα ο Μιξ που ξεκλείδωσε την άμυνα της ΑΕΛ. Ξέσπασμα στο ΓΣΠ.

ΦΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΔΦΓΦ

- 56' Ωραίος συνδυασμός της Ομόνοιας, ο Παπουλής στον Τζιωνή, αυτός στον Λέζιακς που έκανε το overlap, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία.

- 58' Κακή σέντρα του Μαζάν, η μπάλα άουτ.

- 58' Σουτ συρτό του Κακουλλή το βγάζει ο Βοζίνια! Δύσκολη επέμβαση του Αφρικανού!

γδφγγδφγδγδφγδφγδφγφγ

- 60' Παρακινδυνευμένα ο Βοζίνια ντριμπλάρει τον Κακουλλή του... βγαίνει η ενέργεια.

- 62' Χέρι του Τόρες, σταματά η επίθεση της ΑΕΛ.

- 63' Κεφαλιά του Πελέ, ο Φαμπιάνο μάζεψε, ήταν όμως οφσάιντ ο Ριέρα.

- 66' Σουτ του Τζιωνή, άουτ.

- 67' Ο Σάντος βρίσκει τον Πελέ, ο Γάλλος πιάνει το σουτ, στο σώμα του Λανγκ.

- 69' Ετοιμάζεται ο Άγγελος Ανδρέου

- 73' Κρατά μπάλα η Ομόνοια αφήνει μακριά... από την περιοχή της την ΑΕΛ.

- 74' Γίνεται η αλλαγή, ο Άγγελος στην θέση του Πελέ. Ο Λοϊζου στην θέση του Μποτεάκ. Ο Τσέποβιτς στην θέση του Κακουλλή.

(ΣΧΟΛΙΟ) Η πρώτη φορά που παίζουν ως αντίπαλοι στην Κύπρο οι δυο... Τσέποβιτς.

- 78' Αδύναμο σουτ του Τσέποβιτς, εύκολα ο Βοζίνια.

- 80' Στημένη μπάλα για την ΑΕΛ, ο Παπαφώτης θα εκτελέσει. Απομακρύνει η άμυνα της Ομόνοιας.

- 81' Νέο φάουλ κερδίζει η ΑΕΛ, ξανά στημένη φάση.

- 83' Αλλαγές η ΑΕΛ, Ρείνολντς στην θέση του Παπαφώτη, ο Μαϊντεβατς στην θέση του Ριέρα. Με δυο φορ η ΑΕΛ.

- 85' Η Ομόνοια δεν απειλείται. Κρατά το υπέρ της προβάδισμα.

- 86' Ωραία ατομική προσπάθεια του Άγγελου Γεωργίου, ο Μαϊντεβατς πήρε πάσα στο ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ, πάνω στον Χούμποτσαν.

- 88' Φάουλ κερδίζει η Ομόνοια, διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ πως ο Ρεϊνολντς βρήκε μπάλα. Κίτρινη στον Βοζίνια.

- 89' Φάουλ του Σάντος στον Παπουλή. Ο Μάζουρεκ περνά στην θέση του Νταβόρ.

ΤΡΙΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Αλλαγές για την Ομόνοια, Κίκο και Ντούρις στις θέσεις των Τζιωνή και Παπουλή.

Ομόνοια Φαμπιάνο, Σεχού, Μποτεάκ (Λοϊζου 75'), Παπουλής, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Μπασιρού, Τζιωνής, Λανγκ, Μιξ, Κακουλλής (Τσέποβιτς 75')

Στον πάγκο: Παναγή, Ψάλτης, Κίκο, Ατιέμγουεν, Γκόμεθ, Ντούρις, Παναγιώτου, Τσέποβιτς, Λοίζου

ΑΕΛ Βοζίνια. Τεσέιρα, Νταβόρ, Τσέποβιτς, Σάντος, Ριέρα, Μηνάς (Τόρες 46'), Παπαφώτης, Μαζάν, Ριστέφσκι, Πελέ (Ανδρέου 74')

Στον πάγκο: Εβόρα, Τσάβες, Ντάφερφελντ, Μάζουρεκ, Ρεϊνολντς, Τόρες, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μαϊντεβατς

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Καλογήρου Μάριος