Ομόνοια - ΑΕΛ: "Πράσινη" επικράτηση και πρώτη νίκη στο 2024

Η Ομόνοια στο πρώτο της παιχνίδι στο 2024 νίκησε με 3-1 την ΑΕΛ. Το ματς ήταν στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ισορροπημένο το πρώτο 25λεπτο του αγώνα, με την Ομόνοια θα λύνει το γόρδιο δεσμό στο 27' με τον αρχηγό της Κούσουλο. Στη συνέχεια πήρε τα ινία του αγώνα και στο 39' διπλασίασε τα τέρματα της με τον Λοΐζου. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου δεν άλλαξε το σκηνικό με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν και τρίτο τέρμα και πάλι από τα πόδια του Κύπριου άσου. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες και το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Μεντόζα στο 89'.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Το kerkida.net σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν

*Στην περιγραφή του αγώνα η Φυτούλα Μωυσέως, στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος.

-Σέντρα στο ματς..

-2' Εκτέλεση κόρνερ του Μπέζους, ο Χαραλάμπους έπιασε το σουτ, σε κόρνερ η μπάλα.

-10' Χωρίς τη μεγάλη φάση το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

-13' Ζητάνε πέναλτι οι της Ομόνοιας για χέρι του Σέρνιτς. Ελέγχθηκε η φάση, δεν δίνεται κάτι.

a

-21' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς. Είναι για τον Μπεζούς ο οποίος έκανε φάουλ πάνω στον Μεντόγεβιτς.

-22' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα, στα σώματα παικτών της ΑΕΛ η μπάλα.

-25' Κίτρινη κάρτα στον Σίμο Ταραπουλούζη για διαμαρτυρίες.

-27' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Από στημένη φάση ανοίγουν το σκορ οι "πράσινοι". Εκτέλεση φάουλ από τον Μπεζούς, κεφαλιά από τον Κούσουλο και 1-0.

-28' Σουτ του Μακρή, διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο.

-29' Κεφαλιά του Κολιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ η μπάλα.

-32' Σουτ του Σεμέδο, άστοχο.

-33' Κίτρινη κάρτα στον Τζάλμα.

-39' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Όμορφη ενέργεια του Σεμέδο από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα και ο Λοΐζου από κοντά κάνει το 2-0.

-Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

-Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

-47' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου με συρτό διαγώνιο σουτ κάνει το 3-0. Ασίστ και πάλι από τον Σεμέδο.

-55' Σουτ του Σιπριάνο, η μπάλα κτυπά σε σώματα και πάει κόρνερ.

-56' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λανγκ. Έγινε η σέντρα, κεφαλιά από τον Κούσουλο, ο Λάνγκ από κοντά στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά έξω.

-58' Σουτ του Λοΐζου, ακουμπάει τη μπάλα ο Ολιβέιρα, η μπάλα στο δοκάρι και έξω.

-63' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα οι Ανδρέου και Μεντόζα, έξω οι Κολιάς και Μορέιρα.

-67' Σουτ του Σρνιτς εντός περιοχής, σώζει ο Ουζόχο

-69' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μπεζούς και Σεμέδο έξω. Μέσα οι Σίμιτς και Άμο.

- 74' Ωραία ατομική ενέργεια από τον Άμο, δίνει την μπάλα στον Αλιούμ που την σπρώχνει προς την εστία. Κόβεται πάνω στη γραμμή η μπάλα...

-75' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Εκτός Σιπριάνο και Χάμπος, μέσα οι Φράνσον και Λέτσιακς.

-77' Έξω οι Μακρής, Ντέγουεστ και Γερολέμου, μέσα οι Σωτηρίου, Θεμιστοκλέους και Σιλβέστρος.

-80' Σουτ του Φραντζή, έξω η μπάλα.

-81' Έξω ο Κούσουλος, μέσα ο Μπασιρού.

-87' Μακρινό σουτ του Σιλβέστρου, διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο.

-89' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με κεφαλιά του Μεντόγεβιτς.

-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+4' Στο έδαφος ο Αλιούμ. Αποχωρεί από το ματς. Με 10 η Ομόνοια.

-90 +5' Ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Λοίζου, σουτάρει από κοντά, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Εντεκάδες:

Ομόνοια: Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο(Λέτσιακς 75'), Σεμέδο(69' Άμο), Λοΐζου, Αλιούμ, Λάνγκ, Κούσουλος (81'  Μπασιρού), Μίλετις, Χαραλάμπους(Φράνσον), Μπέζους(69' Σίμιτς).

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Ψάλτης, Κακουλλής, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Προκοπίου.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Μεντόγεβιτς, Σέρνιτς, Μορέιρα(63' Ανδρέου), Μακρής(79' Σιλβέστρος), Κολιάς(63' Μεντόζα), Τζάλμα, Γερολέμου(79' Θεμιστοκλέους), Ντέγοεστ(79'  Σωτηρίου)

Στον πάγκο οι: Κυριάκου, Ανδρέου, Μεντόζα, Φιλίποβιτς,

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος