Πάφος FC-AEΛ: O Βαλακάρι… χάλασε το ντεμπούτο Παντελίδη (φώτος)

Η Πάφος FC επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας με 1-0 την ΑΕΛ. Με το… αριστερό το ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη στον πάγκο της Λεμεσιανής ομάδας. Τρίποντο-γκολ από το Βαλακάρι στο 5΄ με ωραίο πλασέ, με το Βοζίνια να είναι εκτός θέσης. Για 7ο σερί ματς χωρίς νίκη η ΑΕΛ, 6o σερί χωρίς γκολ και παραμένει στην 9η θέση με 12 βαθμούς. Ανέβηκε στην 4η θέση η Πάφος FC με 18 βαθμούς, σημαντική νίκη από κάθε άποψη για την ομάδα του Ντάρκο Μίλανιτς. Παιχνίδι χωρίς αρκετές συγκινήσεις, μέτριο ποιοτικά θέαμα. Η γηπεδούχος ξεκίνησε πολύ καλά στα πρώτα 15 λεπτά, μπορούσε για ένα δεύτερο γκολ στο φινάλε του πρώτου 45λεπτου, καθώς είχε δοκάρι με το Σεμέδο. Η ΑΕΛ δεν απείλησε καθόλου στο πρώτο μέρος, ανέβηκε κάπως στην επανάληψη και σε μία από τις καλύτερες στιγμές της στον αγώνα, μπορούσε για το βαθμό στο 90+ όταν απείλησε με τον νεαρό Άγγελο Ανδρέου που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του. Έκανε διαχείριση του προβαδίσματος η παφιακή ομάδα στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Ντεμπούτο ο Λέιτε για τoυς νικητές.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο "Στέλιος Κυριακίδης"...

Έναρξη...

5΄ ΓΚΟΛ/Ο Βαλακάρι άνοιξε το σκορ! Ο Ζάιρο υποδέχθηκε με υπέροχο τρόπο τη μπάλα, πάσα στο Φινλανδό και με άψογο τελείωμα με το αριστερό -εκτός περιοχής- η μπάλα στα δίχτυα. Ο Βοζίνία ήταν εκτός θέσης, δεν μπόρεσε να αντιδράσει

8΄ Νέα επιθετική προσπάθεια για την Πάφο,  γύρισμα στην περιοχή η μπάλα χτύπησε και στο χέρι του Ριστέφσκι αλλά σωστά δεν σφύριξε παράβαση ο ρεφ. Ο Σκοπιανός είχε το χέρι κάτω για στήριξη

-Δεν έκανε καθόλου καλό πρώτο 10λεπτο η ΑΕΛ, στο ντεμπούτο του Σάββα Παντελίδη. Η Πάφος FC μπήκε με επιθετικές διαθέσεις, βρήκε το γκολ νωρίς και ψάχνει το 2ο

*Ο Ελλαδίτης τεχνικός

14΄ Νέα τελική προσπάθεια με Βαλακάρι, αφού έκανε πρώτα την προσποίηση, η μπάλα βρήκε στον Νταβόρ και κόρνερ

16΄ Σειρά του Φουρ για τελική προσπάθεια, άουτ η μπάλα

17΄ Κίτρινη στον Φουρ

25΄ Παραμένει το 1-0, η ΑΕΛ κέρδισε μέτρα στο τερέν, αλλά δεν μπορεί να βγει οργανωμένα μπροστά

27΄ Κίτρινη στον Μηνά Αντωνίου για δυνατό μαρκάρισμα

28΄ Κίτρινη στον Μαϊντεβατς, απρόσεκτα άπλωσε το χέρι και βρήκε τον αντίπαλο - Ήταν στο όριο χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ΑΕΛ

34΄ Κίτρινη και στο Μάζουρεκ για δυνατό φάουλ

35΄ Δυνατό μαρκάρισμα από τον Κβίντα στον Τσέποβιτς- Φωνές από την πλευρά της ΑΕΛ για κίτρινη

38΄ Χωρίς τελική προσπάθεια η ΑΕΛ

45΄ Ευκαιρία για την Πάφο. Ο Σεμέδο έκανε δύο προσποιήσεις στον Τεσέιρα, εκτέλεσε από πλάγια θέση, η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και άουτ

Ημίχρονο- Χωρίς πολλά-πολλά η Πάφος, κάνοντας τα βασικά σκόραρε μία φορά και είχε άλλη μία καλή ευκαιρία με το Σεμέδο- Δεν είδαμε τίποτα από την ΑΕΛ όσον αφορά την επιθετική της δραστηριότητα. Έχει να πει πολλά στους παίκτες του ο Σάββας Παντελίδης

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

46΄ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ- Τσάβες και Παπαφώτης εντός, έμειναν στα αποδυτήρια οι Μαϊντεβατς και Νταβόρ

-Με στόχο να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του ο Σάββας Παντελίδης

50΄ Σέντρα του Φουρ, άστοχη έξοδος του Βοζίνια, έδιωξαν οι αμυντικοί πριν γίνει επικίνδυνος ο Σεμέδο

53΄ Πρώτη τελική προσπάθεια για την ΑΕΛ. Ο Τσάβες στην περιοχή, κατέβασε με το στήθος, εκτέλεσε με το δεξί, άουτ η μπάλα- Καλή στιγμή για την ομάδα του Παντελίδη

62΄ Εκτέλεσε φάουλ ο Μάζουρεκ, άστοχη κεφαλιά από τον Τσέποβιτς

62΄ Ο Αμπντουσαλάμοφ στη θέση του Φουρ- Πρώτη αλλαγή για την Πάφο FC

63΄ Ντάβερφελντ αντί του Μηνά Αντωνίου- 3η αλλαγή για την ΑΕΛ

-Πατάει καλύτερα η ΑΕΛ στο β΄ ημίχρονο, αλλά παρόλο που έφτιαξε δύο τελικές προσπάθειες, δυσκολεύεται απέναντι στην Πάφο που αμύνεται σωστά

71΄ Ντάγκλας Αουρέλιο και Λέιτε στον αγώνα, εκτός οι Ζάιρο και Βαλακάρι. Ντεμπούτο για τον Λέιτε με τη φανέλα της Πάφου

78΄ Ο Άγγελος Ανδρέου στη θέση του Άντονι-Ντεμπούτο για τον νεαρό άσο της ΑΕΛ

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, παραμένει το 1-0

84΄ Με σχετική άνεση διατηρεί το ισχνό προβάδισμα η παφιακή ομάδα- Το παλεύει η ΑΕΛ, αλλά φανερώνει αδυναμίες από τη μέση και μπροστά για άλλη μία φορά στην τρέχουσα σεζόν, χωρίς φαντασία και αυτοματισμούς

86΄ Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΛ, πέρασε ανεκμετάλλευτο

90΄ Ο Πάνιτς στη θέση του Ντράγκομιρ

+3 λεπτά

90΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάζουρεκ, έδιωξε ο Ρούτκο

90+1 Δυνατό σουτ από τον Άγγελο Ανδρέου -εκτός περιοχής- δύσκολα σε κόρνερ ο Ρούτκο!