"Πρεμιέρα" με τριάρα και... μένει κορυφή! (φώτος)

Πρώτο ματς, πρώτη νίκη για την Ομόνοια στα playoffs. Κέρδισε την ΑΕΛ με 0-3 και ανέβηκε στους 46. Ο Κακουλλής στο 24' άνοιξε το σκορ, ο Γκόμες στο 52' διπλασίασε το προβάδισμα και ο Ματ στο 87' με πέναλτι που κέρδισε ο Τιάγκο, "υπέγραψε" το τελικό σκορ. Τρία δοκάρια στο ματς, ένα για τους γηπεδούχους, δυο για τους φιλοξενούμενους.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ.ΝΕΤ ήταν στο Τσίρειο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα απ' τον Admir Sehovic

-Πέντε λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο

-Δείτε εδώ φωτορεπορτάζ από τις δυο κερκίδες

-8' Ωραία κίνηση του Ακιντόλα από δεξιά και επικίνδυνο γύρισμα, ο Κυριάκου έκοψε πριν η μπάλα φτάσει στον Τιάγκο που περίμενε να την σπρώξει στα δίκτυα

-15 λεπτά στο Τσίρειο. Η Ομόνοια μπήκε πιο επιθετικά και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι της

-18' Ξανά ωραία κίνηση του Ακιντόλα και γύρισμα από δεξιά, ο Αβραάμ απομάκρυνε

-Έφυγε το πρώτο 20λεπτο. Οι παίκτες του Μπεργκ κυκλοφορούν την μπάλα και ψάχνουν διαδρόμους προς την εστία του Βοζίνια. Από την άλλη, συντηρητική η τακτική της ΑΕΛ, προσπαθεί στις αντεπιθέσεις αλλά είναι ακίνδυνη μέχρι τώρα

-24' ΓΚΟΛ 0-1 το τριφύλλι! Ο Ακιντόλα μετά από πάσα του Μίκου "έφυγε" από δεξιά, έστρωσε στον Κακουλλή και ο νεαρός με προβολή από κοντά άνοιξε το σκορ. Υπήρξαν διαμαρτυρίες για οφσάιντ από πλευράς ΑΕΛ. Η φάση θα αναλυθεί από τον ΡΕΦίνιο

-28' Επικίνδυνη φάση με πρωταγωνιστή τον Κακουλλή που κινήθηκε από αριστερά και γύρισε, ο Αβραάμ έστειλε σε κόρνερ

-32' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Αβραάμ "πάτησε" περιοχή και πλάσαρε, εύκολα ο Παντιλίμον

-38' Σουτ του Μίκου εντός περιοχής, ο Ράσο ήταν στη σωστή θέση και "μπλόκαρε" με το σώμα το σουτ

-39' Ο Ακιντόλα μπήκε στην περιοχή και ο Τεσέιρα τον ανέκοψε. Διαμαρτυρίες για χέρι από την κερκίδα της Ομόνοιας. Όπως φάνηκε απ' το ριπλέι, ο παίκτης της ΑΕΛ παίζει τη μπάλα με το στήθος

-41' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΛ. Ο Μαΐντεβατς σούταρε από μακριά, ο Παντιλίμον έβγαλε δύσκολη απόκρουση, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και έξω

-43' Ξανά μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Μετά από κάθετη σέντρα από φάουλ, η μπάλα "έσκασε" μπροστά στον Μαέ που από κοντά σούταρε έξω

-44' Ο Λέζιακς γύρισε από αριστερά προς τον Ακιντόλα που ήταν εντελώς ελεύθερος προ της γραμμής, ο Βοζίνια απομάκρυνε

-45' Κίτρινη στον Γ.Γκόμεθ για φάουλ στον Μαΐντεβατς

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Oλοκληρώθηκε το πρώτο μέρος - ΕΔΩ η στατιστική ανάλυση

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Έφυγε το πρώτο πεντάλεπτο στην "επανάληψη" χωρίς ευκαιρία

-51' Κίτρινη στον Αβραάμ για φάουλ στον Μίκου

-52' ΓΚΟΛ 0-2 η Ομόνοια! Ο B.Γκόμες με τεχνικό σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Βοζίνια. Δυνατό, φαλτσαριστό πλασέ από τον μέσο του τριφυλλιού που πέτυχε ένα όμορφο γκολ

-55' Κίτρινη στον Β.Γκόμες

-56' Ο Γκαζαριάν στη θέση του Αβραάμ και ο Αντάμοβιτς στη θέση του Νταβόρ

-57' Kαλή φάση για την ΑΕΛ με τον Ράσο μετά από κόρνερ να στέλνει έξω την κεφαλιά από κοντά

-65' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Κέρκεζ. Ο Τόρες στη θέση του Αντωνίου

-65' Σωστά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Ράσο μετά από σέντρα του Αγκάνοβιτς με φάουλ

-67' ΔΟΚΑΡΙ για τους πράσινους. Μετά από αντεπίθεση ο Τιάγκο έστρωσε στον Κακουλλή που πλάσαρε από κοντά, ο Βοζίνια απέκρουσε και η μπάλα πήγε στο δοκάρι και κόρνερ

-70' Έξυπνο, επικίνδυνο σουτ του Λέζιακς από πολύ πλάγια αριστερά, λίγο έξω

-70' Διακοπή για λίγο αφού ο Χούμποτσαν είναι στο έδαφος. Μέσα το ιατρικό επιτελείο

-71' Εκτός ο Χούμποτσαν, μέσα ο Κούσουλος

-75 λεπτά. Η ΑΕΛ κρατά ελαφρώς τη μπάλα αλλά δεν μπορεί να φτιάξει τη μεγάλη φάση

-79' Σουτ του Τόρες εκτός περιοχής, η μπάλα χτυπά στον Λανγκ και πάει κόρνερ

-81' Ο Ματ στη θέση του Κακουλλή

-85' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ομόνοια. Ο Τιάγκο κατέβασε στην περιοχή, ο Βοζίνια έπεσε στα πόδια του για την απόκρουση και ο Sehovic σφύριξε πέναλτι

-87' ΓΚΟΛ 0-3 με την εύστοχη εκτέλεση του Ματ!

-88' Κίτρινη στον Κυριάκου για φάουλ στον Γκόμεθ

-89' Ο Τζιωνής στη θέση του Ακιντόλα

-89' ΔΟΚΑΡΙ ξανά για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζιωνής σούταρε εντός περιοχής, ο Βοζίνια απέκρουσε και η μπάλα πήγε στο δοκάρι

-90' Κίτρινες σε Γκαζαριάν και Λούφτνερ για "κοκορομαχίες"