Πρώτο τρίποντο... με Κάρλος και Αβραάμ! (φώτος)

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο στην επανάληψη να πανηγυρίσει τη πρώτη της επιτυχία στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κέρκεζ με το εύστοχο πέναλτι του Ιβάν Κάρλος και τη γκολάρα του Αβραάμ κέρδισε με 2-0 την βελτιωμένη ΕΝΠ που πάλεψε και απείλησε με αξιώσεις την εστία του Βοζίνια. Από το σημείο της αποβολής του Ουντότζι η ομάδα του Κοσμά έμεινε από δυνάμεις. Δοκάρι η ΕΝΠ λίγα λεπτά μετά το πρώτο γκολ της ΑΕΛ. Άνοιξε λογαριασμό με τη «γαλαζοκίτρινη» ο Ιβάν Κάρλος που σκόραρε αλλά τραυματίστηκε στο 74’. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

- Έναρξη στο ματς

τητρητρητ

- 6' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκει στην ΕΝΠ. Ο Στεπάνιακ βγήκε απέναντι από τον Βοζίνια, το διαγώνιο πλασέ πέρασε άουτ. Μπορούσε καλύτερο τέλειωμα ο Πολωνός. Μια φάση που ξεκίνησε από την κάθετη πάσα του Ριέρα.

- 8' Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και πάλι με δράστη τον Ριέρα. Ο Ισπανός έφυγε στη πλάτη της άμυνας αντί να κάνει σουτ έψαξε τον Στεπάνιακ, δυνατό το γέμισμα χάθηκε η προϋπόθεση.

- 15' Ωραία επιθετική προσπάθεια από την ΑΕΛ, η μπάλα έφτασε στον Αβραάμ, αυτός το απευθείας γέμισμα, διώχνει σωτήρια ο Κυριάκου προ του Γκαζαριάν.

- 16' Στημένο του Αβραάμ, η μπάλα στα χέρια του Κλέιμαν.

- 17' Τεράστια φάση για την ΑΕΛ! Ο Αβραάμ πήρε το ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Κλέιμαν σε σουτ του Γκαζαριάν, έκανε το βολέ ο Ισραηλινός σώζει τους "βυσσινί". Από το ύψος του πέναλτι περίπου ο Κύπριος μπακ.

- 22' Σουτ του Γκαζαριάν ψηλά άουτ η μπάλα. Πιέζει η ΑΕΛ που ανέβασε ρυθμούς.

- 23' BREAK στο Τσίρειο

- 25' Eπανέναρξη στο ματς

- 29' Συνεργάστηκαν σε μικρό χώρο οι Ιβάν Κάρλος-Γκαζαριάν, σουτ του τελευταίου η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.

- 32' Φάουλ για την ΕΝΠ, ο Βαρέλα εκτελεί στο δεύτερο δοκάρι, προβολή του Κυριάκου άουτ.

- 33' Κίτρινη ο Γκαζτανάγια.

- 34' Απειλεί εκ νέου η ΕΝΠ, ο Ουντότζι στη περιοχή, έκανε το σουτ, μακριά από την εστία.

- 36' Κερδισμένο φάουλ για την ΑΕΛ σε πολύ καλό σημείο.

- 37' Το εκτελεί ο Γκαζαριάν, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

- 43΄ Κίτρινη στον Ουντότζι

- 44' Ωραία αντεπίθεση από την ΕΝΠ, ο Βαλλιάνος από τα αριστερά επιχείρησε το γέμισμα, κόρνερ το κέρδος...

- 45+1' Εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα έμεινε ζωντανή στα όρια της περιοχής της ΑΕΛ, ο Ριέρα το συρτό σουτ πάνω σε σώματα αμυνομένων. Στη συνέχεια έδιωξαν οι ποδοσφαιριστές του Κέρκεζ.

Ημίχρονο

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46΄ ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ και ταυτόχρονα κίτρινη στον Ουντότζι η οποία είναι η δεύτερη. Αποβολή για τον ποδοσφαιριστή της ΕΝΠ. Η φάση προήλθε από το σουτ του Γκαζτανάγια η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Ουντότζι.

- 47' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ και 1-0. Ο Ιβάν Κάρλος εύστοχος από τα 11 βήματα.

ηυηυηυ

- 54' Δοκάρι για την ΕΝΠ! Ο Βαρέλα εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

- 59' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ και 2-0. Ο Αβραάμ με δυνατό σουτ εντός περιοχής διπλασιάζει τα τέρματα της ΑΕΛ. Δυνατό βολέ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Κέιμαν.

τυξτυξτυξτυ

- 64' Κίτρινη στον προπονητή της ΕΝΠ από τον Θεουλή.

- 65' Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Βαρέλα μόνος στη μικρή περιοχή, έπιασε το κεφάλι, στην αγκαλιά του Βοζίνια η μπάλα.

- 68' BREAK στο ματς

- 70' Επανέναρξη στον αγώνα.

- 73' Πήγε να βγάλει φάση η ΕΝΠ, ο Στεπάνιακ έδωσε κάθετα στον Θεοδώρου, αυτός έβαλε μπροστά την μπάλα και πήγε για τετ α τετ με τον Βοζίνα, ο Γουήλερ με σωτήρια προβολή "καθαρίζει" τη φάση.

- 75' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Ιβάν Κάρλος δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ αποσύρθηκε και τη θέση του πήρε ο Χουράδο.

- 85' Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα...

- 86' Φαλτσαριστό σουτ του Γερολέμου, σταθερά ο Κλέιμαν.

- 88' Σε πλεονεκτική θέση ο Ρουσιάς για να μειώσει στο σκορ, το σουτ του κοντράρει στο σώμα του Ντόσα και καταλήγει κόρνερ.