ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ: "Χ"ωρίς νικητή και... συγκατοίκηση στην κορυφή (Φώτος)

Στο 1-1 έμειναν ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι - που είχαν μετά από 4,5 μήνες ξανά τον Ρικάρντο Σα Πίντο στον πάγκο- άνοιξαν το σκορ στο 27 λεπτό με τον Τσεμπάκ και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 54 λεπτό με τον Φιλίποβιτς. Από εκτελέσεις κόρνερ προήλθαν τα γκολ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στους 53 βαθμούς πλέον οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας που συγκατοικούν στην κορυφή μαζί με τον Άρη. Οι δυο ομάδες θα τα πουν στο ΓΣΠ την ερχόμενη Πέμπτη. Στην 9η θέση και στους 30 βαθμούς πλέον η ομάδα της Λεμεσού που είναι αήττητη με Αλέξη Γαρπόζη.

Στο πρώτο μέρος το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα και ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας. Προσπάθησε σε αρκετές περιπτώσεις να απειλήσει την εστία του Ανέστη και στο 27' πήρε προβάδισμα με γκολ του Τσεμπάκ.

Στο β' μέρος η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα. Η ομάδα του Γαρπόζη κράτησε την μπάλα, έφερε τον αγώνα στα ίσα στο 54' με κεφαλιά του Φιλίποβιτς ωστόσο στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάλσιο στο 65' ενώ ακυρώθηκε και γκολ του Κβιλιτάια στο 82'. Μια φάση την οποία θα αναλύσει στην εκπομπή SUPER MONDAY ο συνεργάτης μας Ηρακλής Τσίκινης.

Το kerkida ήταν στο “Άλφαμεγα” με την Γρηγορία Φραντζή και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε η αναμέτρηση.

δφσδ

-5' Έφυγε γρήγορα από τη δεξιά πλευρά ο Τσεμπάκ, το γύρισμα του όμως πάνω στον Ανέστη.

-8' Μπήκε καλύτερα το ΑΠΟΕΛ. Κρατά μπάλα και προσπαθεί να επιτεθεί. Πρώτο κερδισμένο κόρνερ για τους γαλαζοκίτρινους.

Η σέντρα του Γιέφτε κατέληξε απευθείας έξω.

δασδδασ

-16' Ατομική προσπάθεια από τον Κα, έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία του.

Αργός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα 20 λεπτά. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε καλύτερα κράτησε μπάλα, βγήκε μπροστά αλλά δεν απείλησε την εστία του Ανέστη.

-22' Σουτ του Παπαφώτη πέφτει ο Μπέλετς και μαζεύει την μπάλα.

Παρατηρήσεις από τον Ghersini σε Τζάλμα και Τσεμπάκ.

δασδσ

-26' Τρίτο κερδισμένο κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

-27' Γκολ 0-1 για τον ΑΠΟΕΛ με το Τσεμπάκ! Εκτέλεση κόρνερ του Βιγιαφάνες, ο Πολυκάρπου πήρε την πρώτη κεφαλιά η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και από κοντά ο Τσεμπάκ με πλασέ την έστειλε στα δίκτυα

Ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ πανηγύρισε μπροστά από τους φίλους της ΑΕΛ κάτι που έφερε και την αντίδραση των οπαδών οι οποίοι έριξαν στον αγωνιστικό χώρο αντικείμεναΒρέθηκαν στο έδαφος οι Κβιλιτάια και Πέτροβιτς με τον διαιτητή να διακόπτει προσωρινά τον αγώνα.

σζσψχψ

Κίτρινη στον Ντε Λούκας της ΑΕΛ.

Κίτρινη και στον Πέτροβιτς. Ήταν στο όριο και χάνει έναν εκ των δυο αγώνων που ακολουθούν με Άρη και Δόξα.

-31' Επαναρχίζει η αναμέτρηση.

-40' Πήρε μπάλα η ΑΕΛ μετά το γκολ που δέχθηκε αλλά και πάλι δεν μπορεί να βρεθεί απέναντι από τον Μπέλετς.

Εφτά λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

45+2' Σουτ του Μαρκίνιος, πολύ άστοχο.

45+6' Ο Τζάλμα στην περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ το οποίο δεν δυσκόλεψε τον Μπέλετς να μαζέψει την μπάλα.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

-49' Όμορφη ενέργεια από τον Κβιλιτάια απελευθερώθηκε έκανε το δυνατό σουτ, πάνω από την εστία του Ανέστη η μπάλα.

-50' Αλλαγή για την ΑΕΛ, εκτός ο Γερολέμου στη θέση του ο Μορέιρα.

-54' Γκολ για την ΑΕΛ και 1-1 με τον Φιλίποβιτς. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μορέιρα ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΛ πήρε την κεφαλιά, την έστειλε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι του Μπέλετς και έπειτα στην εστία του για την ισοφάριση των γαλαζοκιτρίνων της Λεμεσού.

φδδσσ

-57' Κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.

Διώχνουν οι παίκτες της ΑΕΛ.

-59' Κίτρινη κάρτα στον Τσούκα. Ήταν στο όριο και χάνει έναν εκ των δυο αγώνων που ακολουθούν ΑΕΚ και Άρη.

-60' Κεφαλιά του Πέτροβιτς πάνω στον Ανέστη η μπάλα.

-63' Σέντρα του Μαρκίνιος, κεφαλιά του Βιγιαφάνιες η μπάλα πάνω στον Ανέστη.

-65' Κλασική για τον ΑΠΟΕΛ. Από πολύ καλή θέση πήρε την κεφαλιά ο Ντάλσιο με την μπάλα να περνά έξω.

-68' Όμορφη ενέργεια από τον Παπαφώτη, δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, δυσκολεύει τον Μπέλετς ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

-69' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Πολυκάρπου, στη θέση του ο Σαρφό.

ασδασδ

-71' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Μακρής στη θέση του ο Σέρνιτς.

-75'Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός οι Βιγιαφάνιες, Ντονγκαλά και Μαρκίνιος, στις θέσεις τους οι Δώνης, Μεχρί και Γουίλσον.

σαδσ

-77' Σουτ του Γουίλσον διώχνει ο Ανέστη σε κόρνερ.

-78' Επικίνδυνο γύρισμα στην περιοχή του Μπέλετς από τον Μορέιρα δεν προλαβαίνει ο Τσούκα από κοντά να κάνει την προβολή.

Φρέσκαρε την επιθετική του γραμμή ο Ρικάρντο Σα Πίντο για το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

-80' Αναγκαστική αλλαγή για ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Τσεμπάκ (πρόβλημα στο γόνατο) στη θέση του ο Σατσιάς.

-81' Πλασέ στη κίνηση από τον Κβιλιτάια πάνω στον Ανέστη η μπάλα.

-82' Πετυχαίνει γκολ το ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια, πάνω η σημαία του βοηθού. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR και ακυρώθηκε το γκολ για χέρι του Γεωργιανού, πριν στείλει την μπάλα στα δίκτυα.  Προηγήθηκε εξαιρετική απόκρουση του Ανέστη μετά από κεφαλιά του Σούσιτς.

**Η φάση θα αναλυθεί την Δευτέρα στην εκπομπή Super Monday από τον Ηρακλή Τσίκινη.

-85' Αλλαγές για την ΑΕΛ. Εκτός ο Παπαφώτης στη θέση του ο Μαρς. Εκτός ο Κα στη θέση του ο Μπεραχίνο.

-87' Κόρνερ για την ΑΕΛ.