ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ... με τριάρα μέσω ανατροπής!

Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, εντούτοις η ΑΕΛ κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να επιστρέψει στις νίκες. Το απόγευμα της Παρασκευής (22/01) η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ υποδέχθηκε την Δόξα, σε παιχνίδι για την 21η αγωνιστική και έφτασε στη νίκη με 3-1. Ο Σαντίκ με πέναλτι στο 8'... άνοιξε το σκορ για την Δόξα, ωστόσο η ΑΕΛ είχε τις... απαντήσεις. Δύο γκολ ο Μαέ (38' με πέναλτι και 43') και Τόρες (65'). Με τη νίκη της αυτή, η Λεμεσιανή ομάδα επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από δύο παιχνίδια (ισοπαλία με Ομόνοια, ήττα από ΕΝΠ).

-5' Πρώτα λεπτά στο ματς, η ΑΕΛ έχει την κατοχή, κυκλοφορεί την μπάλα στην μεσαία γηραμμή.

-6' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Δόξα. Ο ρεφ Νεοκλέους έδωσε πέναλτι για κράτημα του Ριέρα στον Σαντίκ. Κίτρινη στον μέσο της ΑΕΛ. Οι επαναληπτικές προβολές δεν ήταν διαφωτιστικές.

-8' ΓΚΟΛ για την Δόξα με τον Σαντίκ. Ο φορ των φιλοξενούμενων εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Βοζίνια για το 0-1!

ωγρρω

-13' Κρατάει μπάλα η Δόξα στα τελευταία λεπτά, η ΑΕΛ δεν έχει μπορέσει να δείξει σημάδια αντίδρασης μετά το γκολ που δέχθηκε.

-16' Πρώτη τελική για την ΑΕΛ. Κόρνερ του Ριέρα, κεφαλιά του Κέρκεζ, σταθερά ο Σισκόφσκι.

-19' Σουτ του Σαντίκ από μακριά με το αριστερό, μάζεψε με διπλή προσπάθεια ο Βοζίνια.

-23' Κίτρινη στον Εγγλέζου για φάουλ στον Ριέρα.

-24' Σουτ του Μηνά με το αριστερό, ψηλά έξω η μπάλα.

-30' Επηρεασμένη απ' το γκολ που δέχθηκε η ΑΕΛ, έχει την κατοχή αλλά χωρίς ουσία. Η Δόξα αμύνεται καλά, έχει κλείσει τους διαδρόμους και δεν έχει κινδυνέψει με ισοφάριση μέχρι στιγμής.

-36' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ. Το κερδίζει ο Τόρες απ' τον Τραϊσέφσκι. Κίτρινη στον μέσο της Δόξας.

-38' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μαέ ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, νικώντας τον Σισκόφσκι για το 1-1!

hgb53hgb53re

-43' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μαέ! Το... γύρισε σε 5 λεπτά η Λεμεσιανή ομάδα, σκόρερ ξανά ο Μαέ! Κόρνερ του Τόρες από αριστερά, σημάδεψε στο πρώτο δοκάρι εκεί που ο Μαέ κινήθηκε σωστά, πρόλαβε την λανθασμένη έξοδο του Σισκόφσκι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1!

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Ωραίο σουτ του Ντανίλο από μακριά, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

-49' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Σέντρα του Τόρες, κοντρόλ και σουτ του Μαέ εντός περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-56' Σουτ του Εγγλέζου από μακριά, σταθερά ο Βοζίνια.

-60' Πρώτο τέταρτο στην επανάληψη, με την ΑΕΛ να έχει την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα.

-61' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Ο Αντάμοβιτς στην θέση του Δημήτρη Αβραάμ.

-63' Σκοράρει ο Μαέ αλλά το γκολ ακυρώνεται σωστά για οφσάιντ, αφού ο Τόρες που έδωσε την ασίστ στον Μαέ, ήταν εκτευθειμένος όταν πήρε την πάσα απ' τον Αντωνίου.

-65' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Τόρες! Ο Αντάμοβιτς έκλεψε στο κέντρο, έδωσε στον Ντανίλο, αυτός από αριστερά έκανε την κούρσα και έδωσε στον Ριέρα, αυτός με ένα ωραίο... τσίμπημα της μπάλας έστρωσε στον Τόρες ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 3-1!

-68' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Καρλίτος και Γκλίσιτς αντί των Οικονομίδη και Μπόλιεβιτς.

-70' Καλό σουτ του Κίκας απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπεσε και μπλόκαρε ο Βοζίνια.

-72' Ο Μαέ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Δόξας, ντρίμπλαρε και τον Σισκόφσκι και σκόραρε, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε αφού ήταν σε θέση οφσάιντ. Το γκολ... τσεκαρίστηκε απ' το VAR, που επιβεβαίωσε ότι όντως ο φορ της ΑΕΛ ήταν λίγο πιο μπροστά απ' τον τελευταίο αμυντικό.

εβεβερ

-73' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Κωνσταντινίδης αντί Μεντόγεβιτς και Μπάμπιτς αντί Μαέ.

-76' Αλλαγή για την Δόξα.  Μπουλότ αντί Τραϊσέφσκι.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ελέχει το παιχνίδι η ΑΕΛ.

-83' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ράσο αντί Ντανίλο.

-83' Κίτρινη στον Κωνσταντινίδη για φάουλ στον Καρλίτος.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Μιχαηλίδης και Φασουλιώτης αντί των Ολιβέιρα και Κίκας.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κέρκεζ, Τεϊξέιρα, Αντωνίου, Σάντος, Μεντόγιεβιτς (73'Κωνσταντινίδης), Ριέρα, Ντανίλο (83'Ράσο), Τόρες, Δ. Αβραάμ (61'Αντάμοβιτς), Μαέ (73'Μπάμπιτς).

Στον πάγκο οι: Κεραυνός, Αντάμοβιτς, Έουλερ, Ράσο, Μπουνόζα, Κυριάκου, Νεοφύτου, Κωνσταντινίδης, Μπάμπιτς.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (68'Καρλίτος), Ολιβέιρα (90+2'Μιχαηλίδης), Σαντίκ, Οικονομίδης (68'Γκλίσιτς), Χριστοφή, Ασαμόα, Τραϊσέφσκι (76'Μπουλότ), Άδωνη, Κίκας (90+2'Φασουλιώτης).

Στον πάγκο οι: Παρασκευά, Μπουλότ, Μιχαηλίδης, Φασουλιώτης, Καρλίτος, Γκολομπάρτ, Γκλίσιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριέρα, Κέρκεζ, Κωνσταντινίδης / Εγγλέζου, Τραϊσέφσκι, Ολιβέιρα.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος
Παρατηρητής:  Αργυρού Μιχάλης