Επέστρεψε και... ΤΡΙΤΗ νίκη με τριάρα! (Φώτος)

Έστω κι αν η Καρμιώτισσα αποδείχθηκε (ξανά) αξιόμαχος αντίπαλος και της έβαλε δύσκολα, εντούτοις η ΑΕΛ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες. Το βράδυ του Σαββάτου (19/09), η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ υποδέχθηκε την αντίστοιχη του Χρύση Μιχαήλ στο "Τσίρειο" και επικράτησε με 3-1, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα από το ΑΠΟΕΛ. Οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με τον Ντανίλο, ο Ίσμαελ Σάσι ισοφάρισε άμεσα και το 1-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην "επανάληψη", η ΑΕΛ έφτασε στη νίκη χάρις σε γκολ των Τόρες και Μαέ. Τρίτη νίκη σε τέσσερα παιχνίδια για την ΑΕΛ, που ανέβηκε στους 9 βαθμούς. Αντίθετα, δεύτερη ήττα και έμεινε στους 2 η Καρμιώτισσα.

-Έναρξη.

-5' Χωρίς κάτι αξιόλογο στα πρώτα λεπτά, η ΑΕΛ έχει την κατοχή.

-7' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Κόρνερ του Έουλερ, κεφαλιά του Μπουνόζα, μπλοκάρει σταθερά ο Καϊρίνος.

-10' Δοκίμασε από μακριά ο Έουλερ, έξω η μπάλα.

-12' Λάθος του Οικονόμου, ο Ντανίλο το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το σουτ, έπεσε και μάζεψε ο Καϊρίνος.

-15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Ντανίλο! Ο Βραζιλιάνος συνεργάστηκε με τον Παπαφώτη, έκανε την κατά μέτωπό ενέργεια και το συρτό σουτ με το αριστερό, νικώντας τον Καϊρίνο για το 1-0!

-17' ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα με τον Ίσμαελ Σάσι! Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ, γύρισμα του Μόμο Σάσι, ο Ρομό έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Σάσι που από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε εύστοχα για το 1-1!

-22' Κίτρινη στον Έουλερ για φάουλ στον Μ. Σάσι.

-23' "Αγγίζει" την ανατροπή η Καρμιώτισσα! Ο Μ. Σάσι εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Μαλεκκίδης μόνος έκανε το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο.

-26' Κίτρινη στον Μ. Σάσι για φάουλ στον Μαέ.

-33' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Την θέση του τραυματία Έουλερ πήρε ο Αραούχο Σάντος.

-35' Ο Σάντος πήγε στο δεξί άκρο της άμυνας και ο Κυριάκου μετακινήθηκε στο αριστερό.

-40' Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Μακρινό σουτ του Παπαφώτη με το αριστερό, έδιωξε εντυπωσιακά ο Καϊρίνος.

-42' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ! Κόρνερ του Ντανίλο από δεξιά, δυνατή κεφαλιά του Μηνά Αντωνίου, η μπάλα... τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καϊρίνου. Φάνηκε ότι ακούμπησε λίγο την μπάλα ο γκολκίπερ της Καρμιώτισσας και την... έστειλε στο δοκάρι.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-49' Κίτρινη στον Μπαράνοφ για φάουλ στον Μαέ.

-52' Βρέθηκε στο έδαφος ο Χατζηβασίλης. Διαμαρτυρήθηκε για εκτός φάσης χτύπημα από τον Σάντος. Ήταν μακρινό το πλάνο, δεν φάνηκε αν τον χτύπησε ο αμυντικός της ΑΕΛ.

-57' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Τόρες! Ατομική προσπάθεια του Κυριάκου από αριστερά και σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Τόρες που από το ύψος της μεγάλης περιοχής προσποιήθηκε και έκανε το πλασέ με το δεξί, νικώντας τον Καϊρίνο για το 2-1!

-58' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών του γκολ του, ο Τόρες ζήτησε αλλαγή λόγω ενοχλήσεων. Στην θέση του πέρασε ο Σίτο Ριέρα.

-61' Πρώτη αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Νεοφύτου αντί Χρίστου.

-65' Κίτρινη στον Ρέινολντς για δυνατό φάουλ στον Κυριάκου.

-72' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Παπαφώτης κράτησε μπάλα στο κέντρο και από αριστερά, πέρασε στον Ριέρα, αυτός έβγαλε... φάτσα με τον Καϊρίνο τον Ντανίλο όμως το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο κήπερ των φιλοξενούμενων είπε "όχι".

-74' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Καπαρτής αντί Μ. Σάσι και Μπαρκάν αντί Χατζηβασίλη.

-78' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Δ. Αβραάμ αντί Ντανίλο.

-87' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μαέ! Αβραάμ και Ριέρα συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος παίζοντας με την μία πέρασε την κάθετη στον Μαέ, ο οποίος παρά την πίεση του Μαλεκκίδη πλάσαρε εύστοχα για το 3-1!

-89' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Μεντόγιεβιτς, Μαέ, Τόρες (58'Ριέρα), Αντωνίου, Έουλερ (33'Σάντος), Παπαφώτης, Μπουνόζα, Κυριάκου, Ντανίλο (78'Δ. Αβραάμ).

Στον πάγκο οι Πρόσεκ, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς, Γκαζαριάν, Ριέρα Δ. Αβραάμ, Ράσο, Σάντος, Μπάμπιτς.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Καϊρίνος, Οικονόμου, Μπαράνοφ, Ρομό, Μ. Σάσι, (74'Καπαρτής) Χριστοφή, Ι.Σάσι, Μαλεκκίδης, Χατζηβασίλης (74'Μπαρκάν), Χρίστου (61'Νεοφύτου), Ρέινολντς.

Στον πάγκο οι Κυριακίδης, Παχίπης, Μπουμπακάρι, Μπαρκάν, Πέρεζ, Καπαρτής, Φράγκος, Σάββα, Νεοφύτου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Έουλερ/ Μ. Σάσι, Μπαράνοφ, Ρέινολντς.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σαμάρας Νίκος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας