Συμβιβασμός... με ένα στην ΑΡΧΗ και ένα στο ΤΕΛΟΣ!

Ματς με έντονες συγκινήσεις, με γκολ σε αρχή και τέλος και... συμβιβασμό το απόγευμα του Σαββάτου (09/01). Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, η ΑΕΛ υποδέχθηκε την Ομόνοια και οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6', με τον Λοΐζου να δίνει το προβάδισμα στο "τριφύλλι". Το γρήγορο γκολ της Ομόνοιας, διαμόρφωσε μια συνθήκη αγώνα στην οποία η Λεμεσιανή ομάδα κρατούσε μπάλα και πίεζε ενώ οι "πράσινοι" έπαιζαν άμυνα και έψαχναν την κόντρα. Η πίεση της ΑΕΛ... απέφερε καρπούς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μαέ να ισοφαρίζει στο τελικό 1-1.

Aρχίζουμε...ανεβείτε μαζί μας

ΑΠΟΕΛ

-3' Διάθεση για να ασκήσει πίεση πολύ ψηλά απ' την Ομόνοια. Κακουλλής και Ντούρις ξεκινάνε το πρέσινγκ τους απ' τον Βοζίνια.

-4' Έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά η ΑΕΛ. Πρώτη συνεργασία ανάμεσα σε Ριέρα και Τόρες, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα από δεξιά εντός περιοχής αλλά ο Φαμπιάνο βγήκε και... καθάρισε την φάση.

-6' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Λοΐζου! Δημιουργία, για ακόμα μια φορά απ' τον Λέζιακς ο οποίος ανέβηκε από αριστερά και έκανε το γύρισμα λίγο έξω απ' την μικρή περιοχή, εκεί που ο Λοΐζου κινήθηκε ανενόχλητος και έκανε το πλασέ νικώντας τον Βοζίνια για το 0-1!

-11' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Λέζιακς για σπρώξιμο από πίσω στον Τόρες. Ήταν στο όριο και θα χάσει ένα απ' τα επόμενα δύο παιχνίδια της Ομόνοιας, με Εθνικό ή ΕΝΠ (μεσολαβεί και ο αγώνας με τον Απόλλωνα αλλά είναι εξ' αναβολής για την 5η αγωνιστική).

-12' Σουτ του Τόρες από καλή θέση, ψηλά έξω.

-15' Εξακολουθεί να κρατάει μπάλα η ΑΕΛ. Δοκιμάζει αρκετά από δεξιά με τους Μηνά και Τόρες.

-17' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΛ. Τόρες και Μηνάς συνεργάστηκαν ωραία από δεξιά, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα προς τον Μπάμπιτς που έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι αλλά πρόλαβε ο Λανγκ και έδιωξε σε κόρνερ.

-22' Δοκίμασε από μακριά ο Αβραάμ, εύκολα ο Φαμπιάνο.

-24' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Ριέρα εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, βρήκε τον Μπάμπιτς στο δεύτερο δοκάρι αλλά το πλασέ του δεν είχε πορεία προς την εστία.

-27' Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα στο κέντρο η Ομόνοια και να ελέγξει τον ρυθμό.

-28' Πάει για αναγκαστική αλλαγή η ΑΕΛ. Πρόβλημα με τον Αβραάμ.

-31' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ. Μυϊκός τραυματισμός για τον Αβραάμ, τον "τράβηξε" το πόδι του σε εκτέλεση φάουλ. Ο Αντάμοβιτς στην θέση του.

-32' Στον κεντρικό άξονα ο Αντάμοβιτς, στην θέση που είχε αρχικά ο Ντανίλο. Ο Βραζιλιάνος πάει στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικός γραμμής για να καλύψει το κενό του Αβραάμ.

-34' Ευκαιρία για την Ομόνοια! Φάουλ από δεξιά σαν κοντινό κόρνερ, ο Γκόμεθ το πήγε για απ' ευθείας στέλνοντας την μπάλα στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Βοζίνια έδιωξε δύσκολα.

-39' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Κούσουλο μετά από μαρκάρισμα του Ζντραφκόφσκι.

-40' Συνεχίζεται ο αγώνας.

-42' Πλασέ του Τόρες εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Γκόμεθ και έφυγε σε κόρνερ.

-43' Απειλεί ξανά ο Τόρες. Σουτ του Ισπανού λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή, έδιωξε δύσκολα ο Φαμπιάνο.

-44' Σειρά της Ομόνοιας να πλησιάσει στο γκολ! Ο Λοΐζου μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έστρωσε στον Τζιωνή που έκανε το σουτ από καλή θέση, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45+2' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Ριέρα εκτέλεσε φάουλ, βρήκε ξανά τον Μπάμπιτς ο οποίος από κοντά δεν... εκτέλεσε άμεσα. Έκανε κοντρόλ και αυτό έδωσε την δυνατότητα στον Λέζιακς να τον προλάβει και να διώξει σωτήρια.

-50' Δύο αλλαγές για την Ομόνοια. Ο Μπεργκ περνάει στο ματς τους Σέχου και Τιάγκο, αντί των Λοΐζου και Κακουλλή.

-53' Μακρινό σουτ του Αντωνίου, λίγο έξω.

-54' Ευκαιρία... με το που μπήκε ο Τιάγκο. Πλασέ στην κίνηση από καλή θέση, δύσκολα ο Βοζίνια.

-55' Χτύπημα με το χέρι του Λανγκ στον Μπάμπιτς που έμπαινε στην περιοχή. Σφύριξε φάουλ ο ρεφ Δημητρίου και έδωσε κίτρινη στον αμυντικό της Ομόνοιας. Εξετάζεται από το VAR η φάση για πιθανό πέναλτι (αν έγινε εντός περιοχής η παράβαση). Κανονικά με φάουλ για την ΑΕΛ θα συνεχιστεί το ματς.

-56' Εκτελεί το φάουλ ο Ριέρα, ψηλά έξω η μπάλα.

-63' Σουτ του Ντανίλο από καλή θέση, μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

-67' Δοκίμασε ξανά ο Ντανίλο από πλάγια θέση, με τις γροθιές ο Φαμπιάνο.

-67' Κίτρινη στον Ζντραφκόφσκι για φάουλ στον Τζιωνή. Ήταν στο όριο, θα χάσει είτε το ματς με την ΕΝΠ είτε αυτό με την Δόξα.

-68' Φρεσκάρει την επίθεση του ο Μπεργκ. Ασάντε αντί Ντούρις.

-70' Σειρά του Κέρκεζ να αλλάξει φορ. Μαέ μέσα - Μπάμπιτς έξω.

-77' Κρατάει μπάλα η ΑΕΛ αλλά δεν μπορεί εύκολα να... πατήσει περιοχή. Αμύνεται εξαιρετικά η Ομόνοια αλλά δεν έχει μπορέσει να απειλήσει με δεύτερο γκολ.

-82' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Τα παίζει... όλα για όλα ο Κέρκεζ. Μέσα οι Μαΐντεβατς και Δ. Αβραάμ, έξω οι Αντωνίου και Ζντραφκόφσκι.

-88' Φάουλ για την ΑΕΛ από δεξιά. Εκτέλεσε πλασαριστά ο Ριέρα, μπλόκαρε σταθερά ο Φαμπιάνο.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μαέ! Ο Τόρες ελίχθηκε από δεξιά και έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε στον Λέζιακς και έφτασε στον Μαέ που όντας με πλάτη στο τέρμα γύρισε και... εκτέλεσε, νικώντας τον Φαμπιάνο για το 1-1!

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (82'Μαΐντεβατς), Σάντος, Ράσο, Τεϊξέιρα, Ζντραφκόφσκι (82'Δ.Αβραάμ), Ριέρα, Ντανίλο, Α.Αβραάμ (31'Αντάμοβιτς), Τόρες, Μπάμπιτς (70'Μαέ).

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Μεντόγεβιτς, Γκαζαριάν, Κέρκεζ, Μαέ, Παπαφώτης, Δ. Αβραάμ, Μαΐντεβατς.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τζιωνής, Λοΐζου (50'Σέχου), Κακουλλής (50'Τιάγκο), Ντούρις (68'Ασάντε).

Στον πάγκο: Παναγή, Κίκο, Σέχου, Γκόμες, Τιάγκο, Μποτεάκ, Παπουλής, Ασάντε, Τσέποβιτς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζντραφκόφσκι (3η) / Λέζιακς (3η), Λανγκ (3η).

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος