"Απόδραση"... με Χουράδο! (Φώτος)

Συναρπαστικό παιχνίδι στο "Δασάκι", το βράδυ του Σαββάτου (30/11). Η ΑΕΛ με ένα γκολ του Χουράδο στο πρώτο μέρος, πέρασε με διπλό απέναντι στον Εθνικό Άχνας. Παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερη ποιότητα, αλλά με έντονο πάθος απ' τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που πάλεψαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

-5' Πιο επιθετικός στα πρώτα λεπτά ο Εθνικός, είχε 1-2 "επισκέψεις" στα αντίπαλα καρέ χωρίς αποτέλεσμα.

-10' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Αβραάμ ελίχθηκε από αριστερά και έκανε το γύρισμα, ο Αγκάνοβιτς από καλή θέση έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα.

-13' Ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο η ΑΕΛ, έχει τον έλεγχο και την κατοχή.

-16' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Γερολέμου.

-20' Κακό ποιοτικά παιχνίδι, χωρίς καλές στιγμές.

-21' Κίτρινη στον Γκαστανάγια. Τις έκανε τρεις και θα απουσιάσει απ' το παιχνίδι με την Ανόρθωση.

-29' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Χουράδο! Γερολέμου και Αβραάμ συνεργάστηκαν ωραία από αριστερά, ο τελευταίος έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Χουράδο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-1!

τγρτυω

-32' Κλασική ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Κονέ από αριστερά πέρασε τον Τεϊξέιρα και μπήκε στην περιοχή κάνοντας το πλασέ, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

-37' Κεφαλιά του Χουράδο από καλή θέση, δύσκολα ο Μπογκαντίνοφ.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Κεφαλιά του Μαέ μετά από σέντρα του Αβραάμ, έξω η μπάλα.

-46' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία πήρε την θέση του τραυματία Κουντόμπιακ.

-47' Καλή ευκαιρία για τον Εθνικό. Σέντρα του Ηλία από δεξιά, πλασέ του Μιγκελίτο, έξω η μπάλα.

-57' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Μεντόγιεβιτς αντί Γερολέμου.

-58' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Κάθετη του Αβραάμ, ο Αγκάνοβιτς πέρασε και τον Μπογκαντίνοφ αλλά από πλάγια θέση δεν βρήκε στόχο.

-64' Γυριστό σουτ του Κοστόφσκι από κοντά, αδύναμο, η μπάλα στα χέρια του Βοζίνια.

-70' Κεφαλιά του Κοστόφσκι, η μπάλα χτύπησε στον Ζντραφκόφσκι και έφυγε σε κόρνερ.

76' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γκαζαριάν αντί Χουράδο.

-77' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Γκαστανάγια. Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον παίκτη της ΑΕΛ.

-80' Ωραία ενέργεια του Ηλία από δεξιά και σέντρα στην περιοχή προς τον Κοστόφσκι ο οποίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-81' Κίτρινη στον Χριστοφή.

-82' Κίτρινη στον Γκαζαριάν. Ήταν στο όριο, χάνει και αυτός την Ανόρθωση.

-84' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Γουήλερ αντί Αβραάμ.

-87΄Δεύτερη αλλαγή για τον Εθνικό. Ι. Μαρκόφσκι αντί Κονέ.

-89' Επικίνδυνο γύρισμα του Κοστόφσκι από δεξιά, σταθερά ο Βοζίνια.

-90' Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό. Ανδρέας Ηλία αντί Ιωάννου.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-95' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Κεφαλιά του Μαρκόφσκι, εντυπωσιακά ο Βοζίνια.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ (46'Μ.Ηλία), Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι, Χριστοφή, Παπαγεωργίου, Ιωάννου (90'Α. Ηλία), Κονέ (87'Ι.Μαρκόφσκι).

Στον πάγκο οι: Στρατηλάτης, Ευσταθίου, Φοινίρης, Κ. Ηλία, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους, Κουσιάππας, Α. Ηλία, Ι. Μαρκόφσκι.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια, Αβραάμ (84'Γουήλερ), Ζντραφκόφσκι, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γερολέμου (57'Μεντόγιεβιτς), Χουράδο (76'Γκαζαριάν), Ράσο, Κυριάκου.

Στον πάγκο οι: Πρόσεκ, Μεντόγιεβιτς, Κάρλος, Γκαζαριάν, Αντωνίου, Παντελή, Γουήλερ, Ν. Τεϊξέιρα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοφή / Γερολέμου, Γκαζαριάν (3η).

ΚΟΚΚΙΝΗ: Γκαστανάγια (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης