Διπλό μέσω ανατροπής και… πάγκου! (Φώτος)

Εξαιρετικό παιχνίδι στο «ΜΑΚ» το βράδυ της Παρασκευής (01/10), πρώτο για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Η ΠΑΕΕΚ υποδέχθηκε την ΑΕΛ και σκόραρε στα 32 δευτερόλεπτα με τον Γιάνσεν. Οι μαζεμένες αλλαγές του Κέρκεζ στο β’ μέρος άλλαξαν τα δεδομένα και με γκολ των Μάζουρεκ και Μαΐντεβατς δις (αμφότεροι μπήκαν στο ματς σαν αλλαγή), η Λεμεσιανή ομάδα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη με ανατροπή, με 3-1. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα (σε τέσσερις αγώνες). Δεύτερη ήττα για την ΠΑΕΕΚ. Δύο γκολ ο Μαΐντεβατς, γκολ και ασίστ ο Μάζουρεκ, ήταν οι ποδοσφαιριστές που ερχόμενοι απ’ τον πάγκο έκαναν την διαφορά για την ΑΕΛ. Αρκετά καλή η παρουσία της ΠΑΕΕΚ, που είχε και δοκάρι στο 2-1 με τον Νεοφύτου (86'). Δοκάρι είχει και η ΑΕΛ με τον Παπαφώτη στο πρώτο μέρος.

-1' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ! Στα 32 δευτερόλεπτα οι γηπεδούχοι σκοράρουν με τον Γιάνσεν! Ωραία συνεργασία στην μεσαία γραμμή, ο Γιάνσεν έφυγε με ταχύτητα στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Τεϊξέιρα δεν πρόλαβε να τον σταματήσει και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

υνυτμντγη

-5' Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΛ, πέρασε ανεκμετάλλευτο το πρώτο κόρνερ που κέρδισε.

-8' Φάση διαρκείας στην περιοχή της ΠΑΕΕΚ, μάζεψε ο Παναγιώτου.

-9' Σέντρα του Πελέ από αριστερά, κεφαλιά του Τσέποβιτς από αρκετά πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Παναγιώτου.

ςτηβτρβη

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο. Η ΠΑΕΕΚ αιφνιδίασε την ΑΕΛ και πλέον αμύνεται, περιμένοντας να... χτυπήσει στην κόντρα. Η Λεμεσιανή ομάδα έχει την κατοχή και ψάχνει τους τρόπους για να επιτεθεί.

-19' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ με τον Παπαφώτη! Ο Πελέ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, στέλνοντας την μπάλα έξω απ' την περιοχή. Ο Παπαφώτης κοντρόλαρε και έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι!

ξνμι8μνξ

-23' Πρώτη τελική της ΠΑΕΕΚ, μετά το γκολ της. Σέντρα του Κούρου από αριστερά, αδύναμη η κεφαλιά του Αριστοτέλους.

-30' Τραυματίας με μυικό πρόβλημα ο Ντίας, κρατάει το πόδι του πίσω ψηλα. Για λίγο με δέκα παίκτες η ΠΑΕΕΚ.

ηυ6τητ

-31' Επέστρεψε αλλά δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ντίας. Πάει για αναγκαστική αλλαγή η ΠΑΕΕΚ.

-33' Γινεται τώρα η αλλαγή. Άντρις Νεοφύτου αντί του τραυματία Ντίας.

-35' Μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ! Ο Καπαρτής από καλή θέση μετά την πάσα του Νάντο έκανε το δυνατό σουτ, ο Βοζίνια έδιωξε δύσκολα.

ετηγτρεγ

-43' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Γιάνσεν για φάουλ στον Σάντος.

-43' Στο έδαφος ο Καπαρτής, μικρή διακοπή στο ματς.

-44' Επανέναρξη.

-45' Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Εκτέλεση φάουλ του Πελέ από δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Τσέποβιτς μόνος εντός μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα έξω!

ςηξ5τυ6ξηυτ5

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Στο έδαφος ο Καπαρτής σε μαρκάρισμα του Μεντόγιεβιτς. Ζήτησε πέναλτι ο φορ της ΠΑΕΕΚ, τίποτα από ρεφ και VAR.

-46' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Τόρες, Ριέρα και Παπαφώτης έμειναν στα αποδυτήρια και τις θέσεις τους πήραν οι Έουλερ, Μάζουρεκ και Μαΐντεβατς.

-48' Τρομερή επέμβαση ο Παναγιώτου! Σέντρα του Μαΐντεβατς από αριστερά, κεφαλιά του Σάντος από κοντά, απέκρουσε σωτήρια ο κίπερ της ΠΑΕΕΚ ο οποίος έδιωξε και το σουτ του Έουλερ που ακολούθησε, αλλά ήταν ως μη γενόμενη η δεύτερη επέμβαση αφού ο Έουλερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

-56' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Μαζάν, ζητάει αλλαγή.

ητ5γη

-57' Συνέχεια στο ματς, με δέκα προσωρινά η ΑΕΛ.

-58' Έγινε τώρα η αλλαγή. Ρέινολντς αντί του τραυματία Μαζάν.

-64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μάζουρεκ! Με τρομερό σουτ εκτός περιοχής, νίκησε τον Παναγιώτου και έφερε το παιχνίδι στα ίσα!

-65' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Κέρκεζ. Τσάβεζ αντί Πελέ.

-66' Κίτρινη στον Καπαρτή για φάουλ στον Μάζουρεκ.

-68' Δύο αλλαγές για την ΠΑΕΕΚ. Βαρέλα και Ενόχ μέσα, Καπαρτής και Νάντο έξω.

-70' Κοντά σε δεύτερο γκολ η ΑΕΛ, ξανά με τον Μάζουρεκ! Τρομερή επέμβαση του Παναγιώτου σε σουτ από καλή θέση.

-71' Κίτρινη στον Μεντόγιεβιτς για φάουλ στον Ενόχ.

-72' Ωραία αντεπίθεση από πλευτάς ΠΑΕΕΚ, άστοχο του σουτ του Αριστοτέλους από δεξιά εντός περιοχής.

-76' Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Τίμερμανς αντί Αριστοτέλους και Κωμοδίκης αντί Γιάνσεν.

-77' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Το γύρισε με Μαΐντεβατς! Ο Μάζουρεκ έκλεψε απ’ τον Χαραλάμπους και με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Τσέποβιτς, αυτός κοντρόλαρε και έστρωσε στον Μαΐντεβατς ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 2-1!

νρτυγνφγρυν

-Ελέγχθηκε απ' το VAR η φάση για πιθανό φάουλ στο ξεκίνημά της, του Μάζουρεκ στον Χαραλάμπους. Μετράει κανονικά το γκολ, 2-1 η ΑΕΛ!

-86' ΔΟΚΑΡΙ για την ΠΑΕΕΚ! Τρομερό σουτ του Νεοφύτου από μακριά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ξανά ο Μαΐντεβατς, μετά από ασίστ του Σάντος, κοντρόλ και εύστοχο πλασέ από κοντά για το 3-1!

ΠΑΕΕΚ: Παναγιώτου, Έσσελινγκ, Ντίας (33'Αντρις Νεοφύτου), Δημητρίου, Νάντο (68'Ενόχ), Χαραλάμπους, Αριστοτέλους (76'Τίμερμανς), Καπαρτής (68'Βαρέλα), Γιάνσεν (76'Κωμοδίκης), Τσόσιτς, Κούρος.

Στον πάγκο: Μαυρομούστακος, Χατζηκωνσταντή, Ενόχ, Κωμοδίκης, Ανδρέας Νεοφύτου, Τίμερμανς, Φραγκέσκου, Άντρις Νεοφύτου.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Σωτηρίου, Σάντος, Μαζάν (58'Ρέινολντς), Μεντόγιεβιτς, Παπαφώτης (46'Μαΐντεβατς), Ριερά (46'Μάζουρεκ), Πελέ, Τόρες (46'Έουλερ), Τσέποβιτς.

Στον πάγκο: Εβόρα,Ντάβερβελντ, Γεωργίου, Ζντραφκόφσκι, Τσάβεζ, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Έουλερ, Αντωνίου, Ριστέφσκι, Μαΐντεβατς, Νικολεττίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάνσεν,Καπαρτής - Μεντόγιεβιτς.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος