Σπουδαίο ντέρμπι, "μεγάλο" 4Χ3 ο Απόλλωνας! (φώτος)

Γαλάζιο το Λεμεσιανό ντέρμπι! Ο Απόλλωνας κέρδισε την ΑΕΛ με 1-0 και έδωσε συνέχεια στο πολύ δυνατό ξεκίνημα που πραγματοποιεί στο νέο πρωτάθλημα. Χρυσός σκόρερ ο Ίλιεφ που στο 53' πέτυχε το μοναδικό γκολ ενός εξαιρετικού παιχνιδιού.

Η ΑΕΛ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 40' μετά την απευθείας κόκκινη στον Κεραυνό, που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από τους γαλαζοκίτρινους.

Η ομάδα του Κέρκεζ είχε δυο δοκάρια με απευθείας εκτελέσεις φάουλ (36' και 84').

Εξαιρετικός ρυθμός σε όλο το παιχνίδι, θέαμα, αρκετός (υπό τις περιστάσεις) κόσμος στις κερκίδες, ευκαιρίες, πάθος και αμφισβητούμενες φάσεις συνέθεσαν την εικόνα ενός πραγματικού ντέρμπι της Λεμεσού.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

87987870

-Ο Κυριάκος Χριστοδούλου σφυρίζει την έναρξη.

-Κατοχή στον Απόλλωνα στα πρώτα πέντε λεπτά.

-9' Πρώτη τελική. Ο Τσέποβιτς σέντραρε από δεξιά, ο Πελέ κατέβασε με το κεφάλι και σούταρε, πολύ ψηλά η μπάλα.

-Έφυγε το πρώτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Τσόρνιγκερ μπήκε πολύ επιθετικά, πιέζει την ΑΕΛ στο μισό της αλλά δεν έχει απειλήσει ακόμα.

-12' Απειλεί ξανά η ΑΕΛ που έχει ανέβει στα τελευταία 2-3 λεπτά. Ο Πελέ εκτέλεσε με σέντρα-σουτ ένα φάουλ, ο Δημητρίου μάζεψε με διπλή προσπάθεια προ του Σάντος.

-16' Σέντρα του Πελέ με φάουλ, κεφαλιά του Ριστέφσκι, εύκολα ο Δημητρίου. Τρίτη τελική η ομάδα του Κέρκεζ, που είναι καλύτερη από το 10' και μετά.

-18' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία ο Απόλλωνας! Ο Πίττας σέντραρε από αριστερά, ο Νταμπό έκανε εξ επαφής την προβολή, ο Κεραυνός απέκρουσε, η μπάλα πήγε στον Γιάνγκα που έκανε το πλασέ σε δεύτερο χρόνο, το έπιασε και αυτό ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

-18' Διακοπή για λίγο, ο Κεραυνός τραυματίστηκε στην προηγούμενη φάση.

-20' Είναι εντάξει ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, επαναρχίζει το ματς.

-Μισή ώρα. Τίποτε αξιοσημείωτο από το 20' και μετά όμως μέχρι στιγμής βλέπουμε καλό ντέρμπι. Διάθεση, ρυθμός, πάνω-κάτω η μπάλα και φάσεις μέσα στα τετράγωνα.

-31' Φάση διαρκείας μετά από κόρνερ, με κατάληξη μια κεφαλιά του Τσέποβιτς που πήγε έξω.

-36' Δοκάρι η ΑΕΛ! Ο Πελέ εκτέλεσε από μακριά ένα φάουλ και έστειλε τη μπάλα μόλις μερικά εκατοστά πιο πάνω από εκεί που ήθελε. Θα ήταν ένα εξαιρετικό γκολ αν πήγαινε μέσα.

3522323523235

-40' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Κεραυνό. Μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Κεραυνός βγήκε από την περιοχή του για να σώσει και στην προσπάθειά του πάνω στο τάκλιν, έκανε φάουλ στον Νταμπό.

-41' Έντονες διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ για την απόφαση, "έπεσαν" όλοι πάνω στον διαιτητή.

-42 Η φάση ελέγχεται από το VAR, ο Κεραυνός είναι μέσα στον αγωνιστικό χώρο και περιμένει.

-43' Αποχωρεί για τα αποδυτήρια ο Κεραυνός, ισχύει η απόφαση του διαιτητή. Δεν κλήθηκε να πάει στο on-field review ο Κυριάκος Χριστοδούλου.

φγφγγφφγξγφξ

** (Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday, το βράδυ της Δευτέρας).

-45' Ο Βοζίνια αντί του Τσέποβιτς.

-45' Tώρα επαναρχίζει το ματς.Ο Ζράντι εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, έτοιμος ο Βοζίνια που απέκρουσε. Πολύ καλή φάση για τους γαλάζιους.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+3' Κίτρινη στον Χαμάς για δυνατό τάκλιν στον Μεντόγεβιτς.

-45+5' Ολοκληρώθηκε το "γεμάτο" πρώτο μέρος. Ευκαιρίες, δοκάρι, κόκκινη, πολύ πάθος και ρυθμός. Αυτή ήταν η εικόνα στα πρώτα 45 λεπτά, με τον Απόλλωνα να μπαίνει πολύ δυνατά και την ΑΕΛ στην συνέχεια να ισορροπεί και να είναι πιο επικίνδυνη.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, χωρίς αλλαγές.

-48' Δυνατό σουτ του Πίττα από το ύψος της περιοχής, λίγο πάνω απ' την εστία του Βοζίνια. Πολύ καλή φάση για τον Απόλλωνα.

124412412142

-53' ΓΚΟΛ 0-1! Σκόρερ ο Ίλιεφ. Ο Νταμπό σέντραρε από αριστερά, ο Πίττας έκανε πάσα με το στήθος στον Βούλγαρο που σούταρε στην κίνηση από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Πολύ ωραίο γκολ και σε δημιουργία και σε εκτέλεση.

-55' Σωτηρίου αντί Νταβόρ.

-56' Δυνατό σουτ του Νταμπό από διαγώνια αριστερά, λίγο έξω.

-58' Ο Έουλερ αντί του Πελέ.

-61' Πρώτη κίνηση Τσόρνιγκερ, Αλεσάμι αντί Χαμάς.

-63' Κάρτα στον Μαζάν για φάουλ στον Ίλιεφ στον χώρο του κέντρου.

-65' Κίτρινη και στον Φιλιώτη.

-66' Μεγάλη ευκαιρία ο Απόλλωνας, η κεφαλιά του Νταμπό μετά από κόρνερ πήγε λίγο έξω.

-Μπήκαμε στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΛ αλλά είναι ακίνδυνη παίζοντας με παίκτη λιγότερο. Ο Απόλλωνας χωρίς να ρισκάρει, ψάχνει το 2ο γκολ για να "καθαρίσει".

-71' Διπλή ο Κέρκεζ. Τσάβες αντί Τόρες και Μάιντεβατς αντί Ριέρα.

-73' Διπλή και ο Τσόρνιγκερ. Μέσα Χάμπος - Μαυρίας, έξω Φιλιώτης - Ίλιεφ.

-74' Κάρτα στον Κατελάρη που ανέτρεψε τον Έουλερ έξω απ' την περιοχή του Δημητρίου.

-Τελευταία δέκα λεπτά. Ψηλά η ΑΕΛ που ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης αλλά χωρίς να έχει φτιάξει καμία καλή ευκαιρία στο 2ο μέρος.

125215125125

-81' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΛ για φάουλ του Μαυρία στον Τσάβες. Κίτρινη στον Ελλαδίτη

-Η φάση ελέγχεται από το VAR για να αποφαιστεί αν ήταν μέσα ή έξω από την περιοχή.

-83' Φάουλ τελικά και όχι πέναλτι. Ακριβώς έξω από την περιοχή στήνεται η μπάλα.

-84' Κίτρινη στον προπονητή τερματοφυλάκων της ΑΕΛ, Μάριο Σταυρινίδη, για διαμαρτυρίες.

-84' ΔΟΚΑΡΙ, δεύτερο για την ΑΕΛ! Ο Έουλερ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, νίκησε τον Δημητρίου αλλά νικήθηκε από το "σίδερο".

-87' Καλή φάση ο Απόλλωνας στην αντεπίθεση, με τον Ζράντι να πλασάρει έξω.

-87' Ευκαιρία η ΑΕΛ με κεφαλιά του Τσάβες, στη σωστή θέση ο Δημητρίου.

-89' Διπλή αλλαγή ο Απόλλωνας. Ίντζια - Γουέλινγκτον μέσα, Νταμπό - Πίττας έξω.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Κάρτα στον Τεσέιρα για τράβηγμα στον Κολ.

-94' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, ο Ριστέφσκι με τάκλιν έσωσε πριν ο Ίντζια πλασάρει εξ επαφής.

-95' Κίτρινη στον Σάντος για φάουλ στον Ίντζια.

-Τέλος, το τρίποντο στους γαλάζιους που συνεχίζουν το σερί τους!

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Κεραυνός, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Σάντος, Μεντόγεβιτς, Νταβόρ (55' Σωτηρίου), Τόρες (71' Τσάβες), Ριέρα, Πελέ (58' Έουλερ), Τσέποβιτς (44' Βοζίνια).

-Στον πάγκο oι Βοζίνια, Εβόρα, Ντάφερφελντ, Άντονι, Τσάβες, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Παντελή, Έουλερ, Παπαφώτης, Μάιντεβατς, Σωτηρίου.

Απόλλων (Α.Τσόρνιγκερ): Δημητρίου, Χαμάς (61' Αλεσάμι), Ρομπέρζ, Κατελάρης, Φιλιώτης (73' Χάμπος), Ίλιεφ (73' Μαυρίας), Κολ, Ζράντι, Πίττας (89' Γουέλινγκτον), Νταμπό (89' Ίντζια), Γιάνγκα.

-Στον πάγκο οι Ντούριν, Μαυρίας, Μαλεκκίδης, Αλμπάνης, Γουέλινγκτον, Αλεσάμι, Ίντζια, Χάμπος, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Παπουνασβίλι, Στορ.

Κίτρινες: Μαζάν, Τεσέιρα, Σάντος / Χαμάς, Φιλιώτης, Κατελάρης, Μαυρίας

Κόκκινες: Κεραυνός

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης