Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ: Πάτησαν... εξάδα οι "ερυθρόλευκοι"! (φώτος)

Μεγάλη νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα με 2-1 επί της ΑΕΛ, στο “VITEX – ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ - ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ” για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Με το καλημέρα πήρε προβάδισμα η Νέα Σαλαμίνα, μόλις στο 4΄ με τον Κονέ. Οι γηπεδούχοι είχαν τις φάσεις και για δεύτερο γκολ, παρόλα αυτά το σκορ έμεινε στο 1-0 για το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά της ΑΕΛ να σκοράρει με το... καλημέρα και το έκανε με τρομερό σουτ του Τζάλμα από πλάγια θέση στο 49' για το 1-1.

Μέχρι το 70’ η ΑΕΛ είχε μερικές προϋποθέσεις όμως η Νέα Σαλαμίνα πάτησε γκάζι και βρήκε το γκολ στο 77΄με τον Ντορεγκαράι να κάνει την προβολή μετά από τρομερή απόκρουση του Μπέκερ σε κεφαλιά του Παπαγεωργίου μετά από κόρνερ.

Η ΑΕΛ είχε την κατοχή και πίεσε για την ισοφάριση όμως δεν κατάφερε να φτάσει σε 2ο γκολ.

Στους 15 βαθμούς και στη 6η θέση ανέβηκε η Νέα Σαλαμίνα (περιμένοντας τα ματς της Πάφου και της ΑΕΚ για να δει αν θα παραμείνει εκεί). Η ΑΕΛ έμεινε στους 10 βαθμούς και βρίσκεται στη 10η θέση της βαθμολογίας.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα...

Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή ο Ανδρέας Ροκόπος...

- Έναρξη του αγώνα

3' Πολύ καλή μεταβίβαση του Γερολέμου, πλασέ του Σέρνιτς λίγο άουτ

4' ΓΚΟΛ 1-0 η Νέα Σαλαμίνα με τον Κονέ! Εξαιρετική συνεργασία. Υπέροχα ο Μπεχαράνο βρήκε τον Νάρσινγκ, ο Κονέ τελικός αποδέκτης από κοντά ανοίγει το σκορ.

Η φάση ελέγχεται από το VAR για οφσάιντ.

Το γκολ μετράει κανονικά.

tyujy

15' Ο ρυθμός έχει πέσει. Κυκλοφορεί την μπάλα η ΑΕΛ, προσπαθώντας να βρει διαδρόμους προς την εστία του Μελίσσα.

20' Κίτρινη στον Ντουρμισάι, για επικίνδυνο μαρκάρισμα πάνω σε αντίπαλο.

21' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Κονέ, που από κοντά "έπιασε" την κεφαλιά όμως ο Μπέκερ μπλόκαρε σωτήρια.

24' Αδύναμο σουτ του Τσέρνιχ μπλοκάρει ο Μελίσσας.

25' Νέα μεγάλη φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Ντορεγκαράι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε πάνω από τον Μπέκερ όμως το σουτ του κατέληξε για λίγο, άουτ.

31' Κίτρινη κάρτα στον Τσούκα, για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ντουρμισάι.

37' Νέο φάουλ του Τσούκα. Ο προπονητής της ΑΕΛ, Τόνι Κόσκελα διαμαρτυρήθηκε και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα.

ρτγτρ

41' Νέα τελική προσπάθεια από τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από αντεπίθεση η μπάλα κατέληξε στον Ντουρμισάι,  που εκτός περιοχής έκανε το μακρινό σουτ, με τον Μπέκερ να είναι σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει την μπάλα.

43' Κίτρινη στον Ντιακιτέ για τάκλιν πάνω στον Μακρή.

δφωγδφ

- Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ημίχρονο στο "Αμμόχωστος"

Αλλαγές για ΑΕΛ... Φιλιποβιτς και Μόρσεϊ στις θέσεις των Σωτηρίου και Μαρς

Αλλαγή για Ν. Σαλαμίνα...  Ο Κουσμάνοβιτς στη θέση του Ντουρμισάι.

'Εναρξη β΄μέρους

49' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ 1-1! Από πλάγια θέση ο Τζάλμα έπιασε δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Τρομερό γκολ!

53' Μακρινό σουτ του Γερολέμου καταλήγει άουτ.

60’ Αλλαγές για Νέα Σαλαμίνα... Μιγκελίτο και Παπαγεωργίου στις θέσεις των Καρλίτος και Κονέ.

63' Σουτ του Σέρνιτς, κοντράρει σε παίκτη της Νέας Σαλαμίνας και καταλήγει κόρνερ.

65' Σουτ του Μόρσεϊ, μπλοκάρει ο Μελίσσας.

66΄Καλύτερη δημιουργικά στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ σε σχέση με την εμφάνιση της στο πρώτο μέρος. Προσπαθεί να φτάσει στο γκολ της ανατροπής.

69' Αλλαγές για την ΑΕΛ. Μορέιρα και Παπαφώτης στις θέσεις των Γερολέμου και Μεντόγεβιτς.

- Αλλαγή και για τη Σαλαμίνα. Ο Φερνάντεζ στη θέση του Νάρσινγκ.

71΄Κίτρινη στον Μπεχαράνο για φάουλ στον Τσέρνιχ.

75’ Εκτέλεση φάουλ του Κουσμάνοβιτς, κεφαλιά του Ντιακιτέ καταλήγει άουτ.

76’ Κίτρινη στον Μακρή για φάουλ στον Βίκτωρος.

76΄ Καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα. Γύρισμα του Κουσμάνοβιτς, δεν μπορούν ούτε ο Ντορεγκαράι ούτε ο Φερνάντες να απειλήσουν από κοντά.

77' ΓΚΟΛ 2-1 η Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι! Εκτέλεση κόρνερ του Κουσμάνοβιτς, κεφαλιά του Παπαγεωργίου, αποκρούει πολύ δύσκολα ο Μπέκερ, όμως ο Ντορεγκαράι κάνει την προβολή από πλάγια και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του!

γωηνη

80' Αλλαγή για την ΑΕΛ... Ο Άγγελος Ανδρέου στη θέση του Μακρή

82' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Τσελέα στη θέση του Μπεχαράνο.

86' Κίτρινη κάρτα στον Λέουκο για επικίνδυνο μαρκάρισμα. Χάνει το ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια της Νέας Σαλαμίνας.

87' Εντείνει την πίεση η ΑΕΛ, αφού τα περιθώρια στενεύουν.

88' Σουτ του Μορέιρα από κοντά κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. Καλή φάση για την ΑΕΛ

90' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Πάσα του Μόρσεϊ, ο Αντρέου δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει υπό την πίεση και του Σεργίου.