Ολυμπιακός - ΑΕΛ: Το μοίρασαν με Κοντινέλα και Χαραλάμπους (φώτος)

Μοιράστηκαν το βαθμό Ολυμπιακός και ΑΕΛ στο Μακάρειο με το τελικό 1-1 να διαμορφώνουν τα γκολ του Κοντινέα για τους γαλαζοκίτρινους στο 15΄και του Χαραλάμπους για τους μαυροπράσινους στο 20'.

Πολύ καλή η εμφάνιση του Ολυμπιακού που ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη για να μειώσει στους 6 βαθμούς από τη Δόξα όμως δεν τα κατάφερε και μείωσε τελικά στους 8 βαθμούς. Δύο λεπτά μετά το 1-1 ο Ολυμπιακός σκόραρε κι άλλο γκολ με το Χαραλάμπους όμως στο onfield review ο ρεφ υπέδειξε φάουλ του Νάνι στον Μεντόγεβιτς στην αρχή της φάσης. Rotation στην ενδεκάδα και πολλές αλλαγές από τον κόουτς Χαραλάμπους για την ΑΕΛ με τους νεαρούς που εμπιστεύθηκε να έχουν καλή εικόνα. Η ΑΕΛ προετοιμάζεται μέσα από τους αγώνες του β΄Γκρουπ σιγά σιγά για τον επερχόμενο τελικό Κυπέλλου με την Ομόνοια.

Το kerkida.net βρέθηκε στο Μακάρειο και σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν…

- Έναρξη

4' Πρώτο σουτ για τον Ολυμπιακό με τον Πεχλιβάνη να σουτάρει και τον Ολιβέιρα να αποκρούει

9' Κίτρινη στον Μουκτάρη για τάκλιν στον Μιραλάς

12' Προσπάθεια του Μακρή εντός περιοχής, μπλοκάρει ο Μολ.

15' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΛ με τον Κοντινέλα! Εκτέλεση κόρνερ του Μιραλάς και καρφωτή κεφαλιά του Κοντινέλα που άνοιξε το σκορ!

20' ΓΚΟΛ 1-1 με τον Στέφανο Χαραλάμπους! Άλλαξαν υπέροχα την μπάλα Ντουρμισάι, Πεχλιβάνης και Χαραλάμπους με τον τελευταίο να κάνει ωραίο εύστοχο πλασέ και να νικάει τον Ολιβέιρα!

22' ΓΚΟΛ ξανά ο Χαραλάμπους και 2-1 Ολυμπιακός!

- Έλεγχεται στο VAR η φάση για ενδεχόμενο φάουλ του Νάνι στον Μεντόγεβιτς στην αρχή της φάσης

24' Πάει στο onfield review ο ρεφ Χριστοδούλου για να δει τη φάση

ρτη

25' Άκυρο το γκολ αφού κρίθηκε αντικανονικό το μαρκάρισμα του Νάνι στον Μεντόγεβιτς

29' Φάση για την ΑΕΛ με τον Κοντινέλα να σουτάρει, να κτυπάει η μπάλα σε παίκτη του Ολυμπιακού και να βγαίνει κόρνερ.

31' Γρήγορος ο ρυθμός, δημιουργούνται προϋποθέσεις και στις δύο εστίες

41' Ισορροπημένο το παιχνίδι, μοιρασμένη η κατοχή

43' Σέντρα του Πεχλιβάνη στην περιοχή, επικίνδυνη όμως δεν βρήκε κάποιον συμπαίκτη του

45+2 Ένταση μεταξύ παικτών των δύο ομάδων.

φγ

Τέλος του ημιχρόνου. Συνεχίστηκε η ένταση και η λογομαχία μερικών παικτών όμως έληξε γρήγορα με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων

Έναρξη β' μέρους

Νταβόρ και Παπαφώτης μπήκαν στη θέση των Μεντόγεβιτς και Μιραλάς για την ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος.

50' Κάθετη από τον Πεχλιβάνη, τετ-α-τετ Αλσεούς με τον Ολιβέιρα που απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ!

51' Εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδούλου, κεφαλιά Έσελινγκ μόλις άουτ

55' Ο Ολυμπιακός είναι μπροστά και απειλεί την ΑΕΛ.

61' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Κάσα από τα δεξιά έκανε την κούρσα, έκανε ωραίο γύρισμα στο ύψος της περιοχής προς τον Παπαφώτη που έπιασε σουτ με τον Μολ να αποκρούει την μπάλα

64' Κίτρινη στον Παπαφώτη

65' Σουτ του Πεχλιβάνη εντός περιοχής μόλις πάνω από την εστία της ΑΕΛ.

73' Ο ρυθμός έπεσε στα τελευταία λεπτά λόγω και των αλλαγών αλλά και των διακοπών για τραυματισμούς

74' Πιο απειλητικός ο Ολυμπιακός, προσπαθεί να βρει το γκολ της νίκης.

75' Σουτ του Χριστοδούλου με το δεξί η μπάλα η μπάλα άουτ. Απείλησε ο νεαρός.

84΄ Καλή φάση με γύρισμα του Χαραλάμπους για τον Ολυμπιακού, όμως η μπάλα κατέληξε έξω

85' Σουτ του Ντουρμισάι από πλάγια θέση, μπλοκάρει ο Ολιβέιρα

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις. Πάνω κάτω η μπάλα από τις δύο ομάδες.

ΤΕΛΟΣ αγώνα

Ολυμπιακός: Μολ, Μουκτάρης, Έσελινγκ, Χριστοδούλου (Σάλι 80' ), Πεχλιβάνης, Νάνι, Γκόρουπετς, Χαραλάμπους, Αλσέους (Δώσης 80'), Ντουρμισάι, Κορόμα (Σλόγκαρ 69')

Στον πάγκο: Τσάρλς, Σάλι, Δώσης, Δημητρίου, Σλόγκαρ, Χέντρικς, (Γκόρουπετς 90') Γιακουμάκης, Ζευκή, Καϊάφας, Ενόχ, Χατζημιτσής, Καλίλι

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μεντόγεβιτς (Νταβόρ 46'), Μιραλάς (Παπαφώτης 46'), Μακρής, Παντελή (Ρόμο 73'), Φιλίποβιτς, Κολιάς (Ανδρέου 68', Μπιλοβάρ, Ζαχαρία (Κάσα 56'), Κοντινέλα.

Στον πάγκο: Κυριάκου, Τειξέιρα, Κάσα, Νταβόρ, Παπαφώτης, Ανδρέου, Σιλβέστρος, Ιωάννου, Τζάλμα Χριστοδούλου, Οδυσσέως, Ρόμο

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης