ΑΕΛ-Νέα Σαλαμίνα: Με το δεξί ο Γαρπόζης και δύο γκολ ο Μίντσεφ

Τρίποντο για την ΑΕΛ μετά από ένα μήνα και κάτι. Οι γαλαζοκίτρινοι στο ντεμπούτο του Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο τους και με πρωταγωνιστή τον Μίντσεφ (πέτυχε δυο τέρματα) κέρδισαν την Νέα Σαλαμίνα με 3-1 στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Οι γαλαζοκίτρινοι ανέβηκαν στους 23 βαθμούς στους 31 έμειναν οι ευρυθρόλευκοι.

Μέσα σε 23 λεπτά στο πρώτο μέρος ήρθαν και τα τέσσερα τέρματα της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 12’ με τον Μεντόγεβιτς. Ο αρχηγός των γαλαζοκιτρίνων με δυνατό σουτ εντός περιοχής νίκησε τον Μελίσσα. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φίλων της ΑΕΛ ο Μίντσεφ με κεφαλιά στο 13’ άνοιξε λογαριασμό με τη νέα του ομάδα.

Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Νέας Σαλαμίνας για να μειώσει στο σκορ. Στο 15’ ο Φερνάντεθ μέσα από την περιοχή με δυνατό πλασέ νίκησε τον Ανέστη για το 2-1 με τον Ελλαδίτη να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του με την γαλαζοκίτρινοι φανέλα.

Στο 23’ ο Μίντσεφ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο για την ΑΕΛ. Μετά από σέντρα του Μεντόγεβιτς ο Βούλγαρος επιθετικός με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Μελίσσα για το 3-1.

Στην 9η θέση οι γηπεδούχοι με 20 βαθμούς στην 8η οι φιλοξενούμενοι Νέα Σαλαμίνα με 31.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο της Λεμεσού με τον Παναγιώτη Χριστοφή και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

σδφφδ

-3' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φερνάντεθ από το ύψος της περιοχής του Ανέστη έκανε το φαλτσαριστό πλασέ έδιωξε σε κορνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

-4' Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντιακιτέ, έκανε την κεφαλιά με τον Ανέστη να διώχνει και πάλι.

-11' Κορνερ για την ΑΕΛ. Ο Μακρής κατέβασε ωραία την μπάλα για τον Μεντόζα στην περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να κοντράρει.

-12' Γκολ για την ΑΕΛ και 1-0 με τον Μεντόγιεβιτς. Ο Ντε Λούκα κατέβασε την μπάλα για την Μακρή στην περιοχή ο οποίος δοκίμασε να κάνει το σουτ η μπάλα κόντραρε σε παίκτη της Νέας Σαλαμίνας και κατάληξε στον Μεντόγεβιτς ο οποίος με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα και στη συνέχει στα δίκτυα του.

-13' Γκολ για την ΑΕΛ και 2-0 με Μίντσεφ. Ο Μακρής έκανε την σέντρα από δεξιά και ο επιθετικός ο Μίντσεφ με κεφαλιά πέρασε την μπάλα πάνω από τον Μελίσσα κάνοντας το 2-0.

-15' Γκολ για την Νέα Σαλαμίνα που μειώνει σε 2-1 με Φερνάτεθ. Ο Ναρσίνγκ έκανε την σέντρα από δεξιά η μπάλα κατέληξε στον Ισπανό ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Ανέστη.

Απίστευτο παιχνίδι στο "Άλφαμεγα". Μέσα σε τρία λεπτά τρία τέρματα.

-20' Στο έδαφος ο Ανέστη μετά από σύγκρουση με τον Ντιακιτέ.

σδφδφδ

Με επίδεσμο στο κεφάλι πλέον ο τερματοφύλακας της Λεμεσιανής ομάδας.

-23' Γκολ για την ΑΕΛ και 3-1 και πάλι με Μίντσεφ. Ο Μεντόγιεβιτς έκανε στην σέντρα από αριστερά και ο Βούλγαρος επιθετικός με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μελίσσα. Δεύτερο γκολ για τον επιθετικό της ΑΕΛ.

-26' Πρόβλημα φαίνεται να αντιμετωπίζει ο Μεντόζα. Έστειλε Γερολέμου για ζέσταμα ο Γαρπόζης. Συνεχίζει για την ώρα ο Αργεντινός μέσος.

-30' Καλό σουτ του Παπαφώτη από το ύψος της περιοχής... λίγο πάνω από την εστία του Μελίσσα η μπάλα.

-40' Κίτρινη στον Βίκτωρος για φάουλ. Πρώτη στον αγώνα.

-43' Πέτυχε γκολ η ΑΕΛ με τον Μίντσεφ. Άκυρο από το ΒΑΡ για οφσάιντ. Στο ξεκίνημα της φάσης ο Βούλγαρος επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Έξι λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

-45+2 Κίτρινη στον Μπεχαράνο της Νέας Σαλαμίνας.

-45+6 Κίτρινη στον Φραντζή.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Στα αποδυτήρια έμεινε ο Φραντζής στη θέση του ο Τσούκα.

-46' Τριπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Στα αποδυτήρια έμειναν οι Σεργίου, Φράγκος και Βίκτωρος. Στις θέσεις τους οι Κονατέ, Ντουρμισάι και Κατσικάς.

γφ

-50' Κίτρινη στον Ντιακιτέ για φάουλ.

-53' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΛ. Ο Μόρσει από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι του Μελίσσα και να καταλήγει έξω.

-59' Ο Μεντόζα κέρδισε την μπάλα, μπήκε περιοχή έκανε το πλασέ πάνω στον Μελίσσα και κόρνερ.

-60' Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ ο Ντε Λούκα πήρε την κεφαλιά, έπεσε ο Μελίσσας και μάζεψε την μπάλα.

-64' Διαγώνιο σουτ του Μακρή μέσα από την περιοχή η μπάλα έξω.

-66' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ και πάλι με τον Μακρή. Μπήκε περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στον Κατσικά και να καταλήγει σε κόρνερ.

-67' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Φερνάντεθ στη θέση του ο Παπαγεωργίου.

ψωφγ

-73' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα εκτός ο Μπεχαράνο στη θέση του ο Κατσιάρης.

-78' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός οι Μεντόζα και Μόρσει στις θέσεις τους οι Γερολέμου και Κα.

φγγδφ

-82' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Μίντσεφ στη θέση του ο Μπεραχίνο.

-88' Εκτός ο Μακρής στη θέση του ο Αντρέου.