Καρμιώτισσα-ΑΕΛ: 2 στα 2 με Αλέξη! (Φώτος)

Η ΑΕΛ πέτυχε το 2/2 με τον Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο της που επικράτησε με 3-1 της Καρμιώτισσας στο "Στέλιος Κυριακίδης".

Η ΑΕΛ ήταν πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα με αυτογκόλ του Χριστοφόρου στο 5ο λεπτό. Στο 37' ισοφάριση από την Καρμιώτισσα με τον Θεοδώρου να ευστοχεί από την άσπρη βούλα, σε ένα πέναλτι που θα συζητηθεί. Στο 43' ο Μεντόγεβιτς με ένα πολύ ωραίο γκολ έκανε το 2-1 για την ΑΕΛ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατοχή ήταν υπέρ της Καρμιώτισσας που έψαχνε συνεχώς την ισοφάριση με την ΑΕΛ να οπισθοχωρεί. Στο 90+4 ο Φαμπρίς Κα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η ΑΕΛ είναι πλέον στους 26 βαθμούς ενώ η Καρμιώτισσα παραμένει στους 14.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Το kerkida ήταν στο "Στέλιος Κυριακίδης" με την Φυτούλα Μωυσέως και σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν. Στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη.

-Έναρξη

k

-1' Πρώτη προσπάθεια στο παιχνίδι για την Καρμιώτισσα! Ο Ντούμπια έκανε το σουτ μπροστά από τον Φιλίποβιτς, ο Ανέστης απομάκρυνε με γροθιές.

-4' Πολύ καλή μεταβίβαση από την Καρμιώτισσα. Ο Ντούμπια από δεξιά ανέβηκε και έκανε το σουτ. Μπλόκαρε ο Ανέστης.

-5' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Καλή συνεργασία μεταξύ Μίντσεφ και Μακρή, ο Μακρής έκανε το γύρισμα και άθελά του ο Κύπρος Χριστοφόρου ακούμπησε τη μπάλα που κατέληξε στα δίχτυα του Αντός - Εδώ το γκολ

-8' Κερδισμένο φάουλ για την Καρμιώτισσα σε καλό σημείο που μαζεύει κόσμο στην περιοχή της ΑΕΛ. Λίγο έξω από την περιοχή στη δεξιά πλευρά.

-9' Εκτελέστηκε το φάουλ στην καρδιά της άμυνας. Κερδισμένο κόρνερ για τους γηπεδούχους, έμεινε ανεκμετάλλευτο.

-10' Ο Μεντόζα επιχείρησε να βγει στην αντεπίθεση. Ο Γκραντινάρου σταμάτησε τον Μεντόζα αντικανονικά και είδε την κίτρινη κάρτα.

-15' Καλά οργανωμένη η άμυνα της ΑΕΛ, κλείνει τους χώρους και αναγκάζει την Καρμιώτισσα να ανταλλάζει πάσες χωρίς να μπορεί να περάσει το κέντρο. Δεν μπορεί να απειλήσει τους φιλοξενούμενους.

-18' Καλή προϋπόθεση για την Καρμιώτισσα! Ο Ντούμπια από αριστερά, ντρίμπλαρε τον Τσούκα και βρήκε τον Σουκ που δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, από κοντινή απόσταση.

-19' Συνεχίζει... ακάθεκτος ο Ντούμπια που έκανε το σουτ και κέρδισε κόρνερ. Διάθεση από τους γηπεδούχους τα τελευταία λεπτά.

-20' Εκτελέστηκε το κόρνερ, η άμυνα της ΑΕΛ έδιωξε ωστόσο η μπάλα κατέληξε στον Ντούμπια. Ήταν εκτός περιοχής και δεν δίστασε να κάνει το σουτ. Πολύ άστοχο όμως, πέρασε πάνω από την εστία.

k

-25' Καλύτερα τα πατήματα της Καρμιώτισσας... ο Ουεσλάτι επιχείρησε να βρει τον Θεοδώρου, η πάσα δεν πέρασε καθώς η άμυνα της ΑΕΛ έδιωξε.

-26' Στο έδαφος ο Μόρσεϊ και μικρή διακοπή στον αγώνα. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-28' Συνέχεια στην αναμέτρηση.

-29' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μόρσεϊ, αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ και τη θέση του θα πάρει ο Κα.

k

-32' Στο έδαφος ο Ντούμπια εντός περιοχής από μαρκάρισμα του Τζάλμα, από τις επαναληπτικές δεν φαίνεται κάποια παράβαση.

-33' Τώρα πέρασε ο Φαμπρίς Κα στο γήπεδο.

-34' Κίτρινη στον Σουκ για φάουλ στον Παπαφώτη.

-36' Κίτρινη κάρτα στον Μεντόγεβιτς.

-37' Πέναλτι για την Καρμιώτισσα! Ο ρεφ έδειξε την άσπρη βούλα για παράβαση του Μακρή στον Θεοδώρου. Οι επαναληπτικές προβολές δείχνουν ότι ίσως δεν υπάρχει παράβαση. Καμία παρέμβαση από τον ΒΑΡίστα, Μενέλαο Αντωνίου.

-38' ΓΚΟΛ και 1-1 για την Καμριώτισσα! Ο Θεοδώρου από τα έντεκα βήματα δεν λάθεψε και έφερε τον αγώνα στα ίσα - Εδώ η φάση και το γκολ

-39' Κίτρινη κάρτα στον Μεντόζα, στο όριο ο παίκτης της ΑΕΛ χάνει ένα από τα επόμενα ματς.

-40' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα! Σέντρα από τον Ουεσλάτι, ο Σουκ έκανε την κεφαλιά και μεγάλη απόκρουση από τον Ανέστη.

-43' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ και 2-1 με Μεντόγεβιτς! Ο Μακρής συνέκλεινε, έδωσε στον Μεντόγεβιτς που προσπέρασε, πάτησε περιοχή και με σουτ έκανε το 2-1 - Δείτε το γκολ

-Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45+1' Καλή προϋπόθεση για την Καρμιώτισσα. Σέντρα από αριστερα, ο Σουκ έκανε την κεφαλιά που πέρασε πάνω από την εστία του Ανέστη.

-Ημίχρονο.

Με τρίλεπτη καθυστέρηση θα ξεκινήσει το β' μέρος μεταξύ Καρμιώτισσας και ΑΕΛ, προκειμένου να επιστρέψει το ασθενοφόρο που μετέφερε τον Μόρσεϊ - Διαβάστε εδώ αναλυτικά

Επέστρεψε στο γήπεδο το ασθενοφόρο.

k

-Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-47' Έπεσε στο έδαφος ο Ντούμπια, εντός περιοχής που ανέβηκε από δεξιά. Ξανά καμία παράβαση, το μαρκάρισμα του Τζάλμα δεν είναι αντικανονικό.

-50' Φάουλ από τον Γκραντινάρου στον Τζάλμα, φωνές και διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ για δεύτερη κίτρινη κάρτα.

-51' Εκτελέστηκε το φάουλ, κερδισμένο κόρνερ για την ΑΕΛ που έμεινε ανεκμετάλλευτο. Ο Μακρής έκανε την κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία.

-53' Ωραία προσποίηση από τον Παπαφώτη, το σουτ όμως δεν ήταν καλό. Είχε επιλογή και για πάσα...

-56' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Έξω ο Μεντόσα, στη θέση του ο Άγγελος Αντρέου.

-58' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω οι Θεοδώρου και Σουκ, μέσα οι Νεοφύτου και Ρόσσι.

-61' Ένα... ψηλοκρεμαστό σουτ από τον Μίντσεφ. Η προσπάθειά του ωστόσο δεν δικαιώθηκε... η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Αντός.

-63' Ο Κοβάσεβιτς ντρίμπλαρε. έδωσε στον Νεοφύτου που έκανε ένα αδύναμο πλασέ. Με ευκολία μάζεψε ο Ανέστη.

-65' Η Καρμιώτισσα έχει την κατοχή που προσπαθεί να απειλήσει για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο δεν είναι ουσιαστική για να απειλήσει δραματικά τον Ανέστη.

-69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Έξω οι Μίντσεφ και Τζάλμα, μέσα οι Μαρς και Σέρνιτς. Η αλλαγή του Τζάλμα είναι αναγκαστική, όπως λέχθηκε στη Cablenet αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού.

k

-Κίτρινη κάρτα στον τιμ μάνατζερ της Καρμιώτισσας για διαμαρτυρίες σε προηγούμενη φάση. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πλάγιο, ο ρεφ το έδωσε στην ΑΕΛ.

-72' Ο Μακρής επιχείρησε το σουτ, πέρασε λίγο έξω.

73' Μεγάλη χαμένη για την ΑΕΛ να σφραγίσει τη νίκη! Ο Αντρέου βγήκε στην πλάτη της άμυνας, τον ακολούθησε ο Χριστοφόρου και ο παίκτης της ΑΕΛ καθυστέρησε με αποτέλεσμα να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση. Η φάση ωστόσο, θα ελεγχόταν και από το VAR αφού ο Αντρέου κατέβασε με το χέρι.

-80' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Έξω ο Τσουκαλάς, μέσα ο Χαραλάμπους.

-80' Κίτρινη στον Αντρέου για φάουλ στον Νεοφύτου.

-82' Κεριδσμένο φάουλ για την Καρμιώτισσα σε καλό σημείο. Ο Ουεσλάτι εκτέλεσε αλλά η άμυνα της ΑΕΛ έδιωξε.

-84' Έφυγε στην αντεπίθεση η ΑΕΛ και έχασε την προϋπόθεση. Ο Σέρνιτς με μακρινή μεταβίβασε βρήκε τον Μακρή στην αριστερή πτέρυγα, η πάσα του Μακρή πολύ κακή και χάθηκε μια πολύτιμη ευκαιρία.

-87' Σέντρα από τον Γκραντινάρου στην καρδιά της περιοχής, ο Ρόσσι επιχείρησε ανάποδο ψαλιδάκι αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.

-Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+1' Ο Χριστοφόρου επιτηρούσε τον Μακρή. Άτσαλο πάτημα και πέσιμο από τον Κύπρο... πολύ άσχημη πτώση.

k

-90+3' Σουτ από τον Ρόσσι που κόντραρε και πέρασε κόρνερ η μπάλα. Ανεκμετάλλευτο από τους γηπεδούχους.

-90+4' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μακρής από αριστερά σέντραρε και βρήκε τον Κα, από κοντινή απόσταση δεν λάθεψε και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Δεν μπορούσε να αντιδράσει ο Αντός...

-Τέλος αναμέτρησης, η ΑΕΛ φεύγει με το "διπλό".

Καρμιώτισσα: Αντός, Ντούμπια, Τσουκαλάς, Θεοδώρου, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Ουεσλάτι, Σουκ, Πάβλοβετς.

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μελετίου, Μαλόνε, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Ρόσσι, Χαραλάμπους, Ματθαίου, Ψύχας.

ΑΕΛ: Ανέστης, Μεντόγεβιτς, Παπαφώτης, Μεντόσα (56' Αντρέου), Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μόρσεϊ (33' Κα), Μίντσεφ, Ντε Λούκας, Μακρής, Τζάλμα.

Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Φραντζής, Μπάστο, Ανδρέου, Μπεραχίνο, Σέρνιτς, Μορέιρα, Μαρς, Σιλβέστρος, Γερολέμου, Νεοφύτου, Κα

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος