Τα… εύκολα, δύσκολα η ΑΕΛ

Στην 3η θέση με… άγχος η ΑΕΛ. Αν και προηγήθηκε με 2-0 η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ δεν «καθάρισε» το ματς και ο Ερμής με το γκολ του Ρουσιά έβαλε άγχος και πίεση στην Λεμεσιανή ομάδα που στο τέλος κέρδισε με 2-1. Τεράστια φάση ο Σάκης Κύπρου για να ισοφαρίσει και να… «σοκάρει» την ΑΕΛ στο 90+2!

Ωραία μπάλα κατά διαστήματα η ΑΕΛ που με οργανωμένες επιθέσεις και ταχύτητα ξεκλείδωσε… την πολυπρόσωπη άμυνα του Ερμή.

Τόρες και Παπαφώτης σκόραραν και χάρισαν το τρίτο σερί τρίποντο για τους «γαλαζοκίτρινους». Ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ αλλά ο Καϊκέ για ακόμη ένα ματς έδειξε πως πρόκειται για ένα αξιόλογο τερματοφύλακα.

Η πρώτη εκτός έδρας ήττα για τον Νίκο Ανδρονίκου που μετρούσε τρια σερί «διπλά».

Στους 18 βαθμούς και τη τρίτη θέση η ΑΕΛ, στους 10 έμεινε ο Ερμής.

Το ΦΙΛΜ του αγώνα

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες

φδφγδφγδφγδφγδφγδφγ

- 1' Δυνατό φάουλ του Παπαθανασίου στον Ριέρα, δέχεται τη κίτρινη του Λ. Σωτηρίου ο αρχηγός του Ερμή.

- 4' Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ, ο Τόρες μέσα στη περιοχή, το συρτό σουτ η μπάλα μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καϊκέ.

- 7' Επιθετικά μπήκε η ΑΕΛ που έχει κλείσει στην περιοχή τον Ερμή.

- 8' Συρτή σέντρα του Τόρες, προ του Μπάμπιτς, διώχνει ο Χολτ.

- 10' Σέντρα-σουτ του Σάντος, ο Καϊκέ ελέγχει την πορεία της μπάλας, άουτ για τον Ερμή.

- 13' Ωραία προσπάθεια του Ντανίλο που είδε τον Ριέρα, του πέρασε την μπάλα, ο Ισπανός έπιασε ένα εντυπωσιακό γυριστό στον αέρα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καϊκέ.

- 14' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-0! Ο Τόρες! Γρήγορη ανάπτυξη, ο Ριέρα στον Παπαφώτη, αυτός με τακουνάκι βρήκε τον Τόρες όπου με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωραίο τελείωμα του Ισπανού, άψογη επιθετική προσπάθεια των παικτών του Κέρκεζ.

γδφγδγδφγδγδγγδγ

- 19' Δυσκολεύεται πολύ ο Ερμής να αμυνθεί, η ΑΕΛ παίζει γρήγορα και καταφέρνει να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα των "φτεροπόδαρων".

- 22' Πήγε να απειλήσει ο Ερμής με τον Καραγκούνη, ο Ελλαδίτης με ατομική προσπάθεια μπήκε στη περιοχή, κόπηκε τη τελευταία στιγμή πριν επιχειρήσει γύρισμα προς το μέρος του Ρουσιά.

- 23' Κόρνερ ο Ερμής, επιθετικό φάουλ του Κονέ στον Παπαφώτη.

- 26' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ, ο Μεντόγεβιτς το σουτ, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ. Ξανά με τακουνάκι, η ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να απειλήσει.

- 28' Σουτ εκτός περιοχής του Μεντόγεβιτς, άστοχο.

- 31' Φιλόδοξη προσπάθεια του Ρουσιά, το μακρινό σουτ, δεν ανησύχησε τον Βοζίνια.

- 35' Mακρινό σουτ του Κυριακίδη, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βοζίνια, η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

- 39' Στο έδαφος ο Μπάμπιτς μετά από μονομαχία με τον Παπαθανασίου. Σηκώθηκε ο Κροάτης, όλα καλά.

- 42' Καλή φάση για την ΑΕΛ, ο Ντανίλο στο σημείο του πέναλτι, έπιασε το γυριστό, η μπάλα πάνω στον Γαβριήλ. Διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ για χέρι του Γαβριήλ. Σύμφωνα με την επαναληπτική προβολή, η μπάλα κτυπά στο χέρι του Γαβριήλ που είναι ανοικτό. Ο Λ. Σωτηρίου δεν αντιλήφθηκε την φάση.

- ΕΝΑ λεπτό η καθυστέρηση.

Ημίχρονο

γδφγδγγγδγδφ

Αλλαγή για τον Ερμή, ο Βαλλιάνος ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

'Εναρξη στο Β' ημίχρονο

- 47' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 2-0. Ο Παπαφώτης! Δυνατό συρτό σουτ η μπάλα πρώτα στο δοκάρι και έπειτα στα δίχτυα του Καϊκέ. Ο Μπάμπιτς έστρωσε στον σκόρερ μέσα στη περιοχή και με σουτ διπλασίασε τα γκολ της ΑΕΛ. Πάντως ο Μπάμπιτς ήταν ελαφρώς εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης.

gdfgdfgdfggdfggdfggg

- 51' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μπάμπιτς. Ο Κροάτης από πολύ κοντά, έκανε το πλασέ η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Καϊκέ. Άγγιξε... και τρίτο γκολ η ομάδα του Κέρκεζ.

- 53' Έσκαψε τη μπάλα ο Τόρες, τη πέρασε πάνω από την άμυνα του Ερμή, ο Παπαφώτης δεν πρόλαβε να "οπλίσει", μάζεψε ο Καϊκέ.

- 59' Ο Μαϊντεβατς ετοιμάζεται να περάσει στον αγωνιστικό χώρο, εκτός ο Μπάμπιτς.

- 59' Κεφαλιά του Ρουσιά σε πλεονεκτική θέση, η μπάλα άουτ.

φγδφγδγγγδγδγ

- 60' Η πρώτη εμφάνιση του Μαϊντεβατς στο πρωτάθλημα, ακόμη ένα "όπλο" στη διάθεση του Κέρκεζ. Ο Σέρβος ξεπέρασε τον τραυματισμό του και παίρνει χρόνο συμμετοχής.

- 61' ΓΚΟΛ ο Ερμής και 2-1. Ο Ρουσιάς! Ο Μέιρα πέρασε στον Ρουσιά, ο Κύπριος φορ μέσα στη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ και νίκησε τον Βοζίνια. Μείωσε και μπήκε ξανά στο "κόλπο" η ομάδα του Ανδρονίκου.

- 63' Ο Αβραάμ στη θέση του Παπαφώτη.

- 66' Κίτρινη στον Κυριακίδη σε φάουλ πάνω στον Κυριάκου.

- 72' Παράπονα από τον Κέρκεζ για κάποιες επιλογές των ποδοσφαιριστών του.

- 77' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Μηνάς Αντωνίου περνά στη θέση του Τόρες.

- 80' Σέντρα του Κύπρου, ο Βοζίνια με γροθιές και στη συνέχεια μένει στο έδαφος μετά από σύγκρουση που είχε με τον Κονέ.

- 84' Μεγάλη απόκρουση ο Καϊκέ, σε κοντινή κεφαλιά του Μηνά Αντωνίου.

ΤΕΣΣΕΡΑ τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- 90+2' Τεράστια φάση για τον Ερμή! Ο Κύπρου απέναντι από τον Βοζίνια, το τελείωμα του μόλις άουτ!

ΤΕΛΟΣ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Μπουνόζα, Σάντος, Κυριάκου, Μεντόγιεβιτς, Ριέρα, Παπαφώτης (Αβραάμ 63'), Ντανίλο, Τόρες, Μπάμπιτς (Μαϊντεβατς 59').

Στον πάγκο οι Πρόσεκ, Μαϊντεβατς, Κέρκεζ, Α. Αβραάμ, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Δ. Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι, Μαέ.

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ, Καραγκούνης, Γαβριήλ, Μέιρα, Ντίαζ, Κυριακίδης, Χολντ, Σιντιμπέ, Κονέ, Ρουσιάς (Κύπρου 68'), Παπαθανασίου (Βαλλιάνος 46')

Στον πάγκο οι Φιρινίδης, Αντωνίου, Οκόχ, Κύπρου, Καϊσερλίδης, Αλαμπρίτης, Παραγκούλγκοφ, Βαλλιάνος, Παντελή

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Τσούκκας Αβραάμ
Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας