ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ... με Μαΐντεβατς - Μποτεάκ (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το Κυριακάτικο ντέρμπι στην Λεμεσό. ΑΕΛ και Ομόνοια... τα έδωσαν όλα για τη νίκη, ωστόσο συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 με τα γκολ να έρχονται στο πρώτο μέρος. Ο Μαΐντεβατς... άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ και ο Μποτεάκ ισοφάρισε για την Ομόνοια.

-5' Πιο... ενεργή η Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-6' Επικίνδυνο γύρισμα του Τιάγκο από αριστερά εντός περιοχής, ο Βοζίνια έπεσε και πρόλαβε τον Ματ.

-10' Ανέβηκε και η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά, κρατά περισσότερο μπάλα.

-11' Πλασέ του Μαΐντεβατς από καλή θέση, στην αγκαλιά του Παντίλιμον η μπάλα.

-15' Επικίνδυνο γύρισμα του Αντωνίου από δεξιά, ούτε ο Μαέ αλλά ούτε και ο Μαΐντεβατς βρήκαν την μπάλα.

-16' Στο έδαφος ο Ακιντόλα σε μαρκάρισμα απ' τον Μεντόγιεβιτς. Ζήτησε πέναλτι η Ομόνοια, ο αμυντικός της ΑΕΛ βρήκε τον επιθετικό της Ομόνοιας στο πόδι από πίσω αλλά ο Ιταλός ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

-18' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Μαΐντεβατς! Φάση διαρκείας στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Αντωνίου από δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα εκεί που ο Μαΐντεβατς περίμενε εντός μικρής περιοχής και από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

-21' Στο έδαφος ο Κυριάκου για χτύπημα στο κεφάλι, σε διεκδίκηση με τον Μαυρία. Περνά για λίγο εκτός ο αμυντικός της ΑΕΛ.

-23' Επέστρεψε στο γήπεδο ο Κυριάκου.

-30' Δεν έχει μπορέσει να φτιάξει κάποια καλή στιγμή η Ομόνοια μετά το γκολ που δέχθηκε.

-32' Μειώθηκε πολύ ο ρυθμός, η ΑΕΛ κρατά λίγο περισσότερο μπάλα στα τελευταία λεπτά αλλά χωρίς να ολοκληρώνει φάσεις.

-36' Ατομική προσπάθεια του Μαΐντεβατς, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και μπλόκαρε εύκολα ο Παντίλιμον.

-37' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Ο Αγκάνοβιτς για τράβηγμα στον Κούσουλο.

-39' Τελική μετά από αρκετά λεπτά για την Ομόνοια. Πολύ άστοχο όμως το σουτ του Λέζιακς.

-41' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μποτεάκ! Ακιντόλα και Τιάγκο αντάλλαξαν την μπάλα σε κλειστό χώρο, ο Βραζιλιάνος μοίρασε αριστερά στον Λέζιακς που ανέβηκε και σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Μποτεάκ κινήθηκε στην πλάτη του Ράσο και έκανε το πλασέ με το αριστερό, νικώντας τον Βοζίνια για το 1-1!

-43' Νέο σουτ του Μποτεάκ, αυτή την φορά με το δεξί, σταθερά ο Βοζίνια.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-53' Πρώτη ευκαιρία στο β' μέρος. Ο Μαέ με πλάτη εντός περιοχής, γύρισε και έκανε το δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Παντίλιμον σε μεγάλη επέμβαση.

-58' Άστοχο το σουτ του Αντάμοβιτς από μακριά.

-60' Πιο επιθετική η ΑΕΛ στο πρώτο τέταρτο του β' μέρους, έχει την κατοχή και πιέζει.

-60' Πρώτη αλλαγή στο ματς. Γκοντάλ αντί Αντάμοβιτς για την ΑΕΛ. Ο Γκοντάλ πάει στην τριάδα της άμυνας και ο Μεντόγιεβιτς ανεβαίνει στην μεσαία γραμμη.

-64' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια στο β' μέρος. Ο Ντάρμπισαϊρ από αριστερά συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο έξω.

-66' Κίτρινη στον Ράσο για δυνατό φάουλ στον Ακιντόλα, που ήταν έτοιμος να μπει στην περιοχή της ΑΕΛ από δεξιά. Ήταν στο όριο και θα χάσει το επόμενο παιχνίδι της ΑΕΛ με τον Ολυμπιακό.

-69' Απίθανη ευκαιρία για την Ομόνοια! Κεφαλιά - πάσα του Τιάγκο, ο Ντάρμπισαϊρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Βοζίνα βγήκε απ' την εστία του αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Άγγλου φορ ήταν πολύ άστοχο.

-70' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Αβραάμ αντί Μαΐντεβατς.

-73' Εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς από μακριά, σε κόρνερ ο Παντιλίμον.

-74' Κίτρινη στον Μεντόγιεβιτς για δυνατό φάουλ στον Μποτεάκ. Στην ίδια φάση την κίτρινη είδε και ο προπονητής της Ομόνοιας Χένινγκ Μπεργκ, για λεκτική αντιπαράθεση που είχε με τον παίκτη της ΑΕΛ.

-79' Σταματά η επιθετική προσπάθεια της Ομόνοιας για φάουλ του Τιάγκο στον Γκοντάλ. Στην συνέχεια της φάσης ο Κούσουλος σκόραρε αλλά ο ρεφ σφύριξε έγκαιρα και η φάση ήταν ως μη γενόμενη.

-81' Σέντρα - σουτ του Τιάγκο από αριστερά, ο Ντάρμπισαϊρ έπεσε για την προβολή αλλά δεν βρήκε την μπάλα.

-82' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Τόρες αντί Αντωνίου.

-83' Ωραία συνεργασία Λέζιακς - Τιάγκο και γύρισμα του τελευταίου, αλλά το σουτ του Μποτεάκ από καλή θέση ήταν άστοχο.

-86' Εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ από αριστερά, ο ρεφ Marco Di Bello σταμάτησε την φάση για επιθετικό φάουλ και στην συνέχεια ο Ακιντόλα σκόραρε. Απ' τις επαναληπτικές δεν ξεκαθάρισε αν υπήρχε παράβαση.

-88' Κίτρινη στον Λούφτνερ για φάουλ στον Αβραάμ.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Μεντόγεβιτς, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς (60'Γκοντάλ), Αντωνίου (82'Τόρες), Μαέ, Αγκάνοβιτς, Ράσο, Κυριάκου, Μαΐντεβατς (70'Αβραάμ).

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αβραάμ, Γκαζαριάν, Τόρες, Γερολέμου, Γκοντάλ, Χουράδο, Παντελή, Ν. Τεϊξέιρα

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παντίλιμον, Λούφτνερ, Γκόμες, Κούσουλος, Μποτεάκ, Λέζιακς, Λανγκ, Ντάρμπισαϊρ, Ακιντόλα, Μαυρίας, Τιάγκο.

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Στυλιανού, Μανρίκε, Χαραλάμπους, Ορτέγκα, Κακουλλής, Μίκου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αγκάνοβιτς, Ράσο (3η), Μεντόγιεβιτς / Μπεργκ, Λούφτνερ.

Διαιτητής: Marco Di Bello (Ιταλία)
Α' Βοηθός Διαιτητής:  Emanuele Prenna (Ιταλία)
Β' Βοηθός Διαιτητής: Domenico Rocca (Ιταλία)