Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ: Το μοίρασαν με Ντουρμισάι και Μορέιρα

Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες 1-1 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Β’φάσης  του Πρωταθλήματος Cyta.

Ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού και οι δύο ομάδες βρίσκονται μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πολύ μέτριο το θέαμα που πρόσφεραν. Ισορροπημένο παιχνίδι, με δυνατά φάουλ, πολλά λάθη και ελάχιστες φάσεις. Ο Ντουρμισάι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 23', με την ΑΕΛ να ψάχνει την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο και να την πετυχαίνει στο 85' με τον Μορέιρα.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Το kerkida.net σας μεταφέρει την εξέλιξη του ματς.

-Σέντρα ματς

-9' Μακρινό σου του Τζάλμα, άστοχο.

-15' Χωρίς τη μεγάλη φάση το πρώτο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα.

-17' Στο έδαφος ο Μεντόζα, δείχνει να πονάει.

-20' Επιστρέφει ο παίκτης της ΑΕΛ και συνεχίζει.

-22' Πρώτο κόρνερ για την ΑΕΛ, περνάει ανεκμετάλλευτο.

-23' ΓΚΟΛ για τη Νέα Σαλαμίνα. Υποδειγματική αντεπίθεση από τους "ερυθρόλευκους". Κέρδισαν την μπάλα οι γηπεδούχοι στη μεσαία γραμμή. Ο Νάρσινγκ  έφυγε στην αντεπίθεση, διάνυσε κάποια μέτρα, την κατάλληλη στιγμή έδωσε την μπάλα στον Ντουρμισάι που πλάσαρε εύστοχα τον Ανέστη.

-28' Σουτ του Τσούκα, στην αγκαλιά του Μελίσσα η μπάλα.

-33' Φάουλ του Μιγκελίτο πάνω στον Σέρνιτς. Δυνατό χτύπημα. Παρατηρήσεις από τον ρεφ Παπαγεωργίου.

-39' Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο για φάουλ πάνω στον Μεντόζα.

-41' Σουτ του Μαντόζα, δεν ανησυχεί ο κίπερ της Νέας Σαλαμίνας.

-Τρία τα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-53' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο είναι για την ΑΕΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, αμύνεται η Σαλαμίνα, η μπάλα φτάνει στον Κα που κάνει το σουτ... η μπάλα κατέληξε λίγο έξω από την εστία του Μελίσσα.

-55' Κίτρινη κάρτα στον Σέρνιτς για φάουλ πάνω στον Σεργίου.

-58' Kεφαλιά του Μεντόζα μετά από εκτέλεση φάαουλ, μαζεύει ο Μελίσσας.

-60' Μίντσεφ και Μεντόζα έξω. Μέσα οι Ανδρέου και Θεμιστοκλέους.

-61΄ Κίτρινη στον Παπαγεωργίου.

-65' Κακή η Νέα Σαλαμίνα μέχρι στιγμής στο δεύτερο ημίχρονο.

-65' Γύρισμα από τα αριστερά, ο Μακρής δεν προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας.

-66' Παπαφώτης έξω μέσα ο Γερολέμου

-66' Γιάνκα και Κονέ μέσα, έξω οι Παπαγεωργίου και Ντουρμισάι.

-72' Έχει την κατοχή η ΑΕΛ που ψάχνει την ισοφάριση.

-74' Κίτρινη κάρτα στον Γερολέμου για φάουλ πάνω στον Καρλίτος.

-76' Έξω ο Νάρσινγκ, μέσα ο Προκοπίου.

-79' Κίτρινη κάρτα και στον Σεργίου για φάουλ πάνω στον Κα.

-Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς. Πολύ κακό το δεύτερο μέρος του αγώνα. Χωρίς φάσεις και ευκαιρίες.

-82' Μορέιρα και Κολιάς μέσα στην θέση των Μακρή και Κα

-85' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Θεμιστοκλέους επιχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μορέιρα που με κεφαλιά την έστειλε στα δίκτυα.

Εντεκάδες:

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ(76' Προκοπίου), Μιγκελίτο, Ντουρμισάι(66', Κονέ), Μπεχαράνο, Καρλίτος, Παπαγεωργίου(66΄'Γιάνκα) , Οφόρι, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο οι: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Κουζμάνοβιτς Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Γκουανίνι, Βίκτωρος, Κορομά.

ΑΕΛ: Ανέστης, Παπαφώτης(66' Γερολέμου), Μεντόζα(60' Θεμιστοκλέους), Σέρνιτς,Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μίντσεφ(60' Ανδρέου), Ντε Λούκας, Μακρής, Τζάλμα , Κα.

Στον πάγκο οι: Ολιβέιρα, Φραντζής,  Μπάστο, Μορέιρα,Μαρς, Σιλβέστρος, Κολιάς, Νεοφύτου, Κανό,

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Α. Γιώργος
4ος Διαιτητής: Κώστα Ροβέρτος