"Γαλάζιο" το ντέρμπι/ΑΚΑΘΕΚΤΗ η Ανόρθωση! (φώτος)

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι στο "ΠΑΠ", το απόγευμα του Σαββάτου (07/12). Η "Κυρία" υποδέχθηκε την ΑΕΛ και με δύο γκολ στο πρώτο μέρος απ' τους Ράγιος και Κατσιαράβα, επικράτησε με 2-0. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια, έφτασε στην 8η της νίκη σε 11 παιχνίδια και ανέβηκε στους 27 βαθμούς, παραμένοντας αήττητη και στη κορυφή.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, παιχνίδι κέντρου χωρίς κάποια ομάδα να μπει πιο δυνατά στο ματς.

-6' Πρώτο σουτ στο ματς, άστοχο απ' τον Μαργκάσα.

-8' Καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση, ο Κατσιαράβα μπήκε στην περιοχή από αριστερά αλλά καθυστέρησε και ο Τεϊξέιρα τον εμπόδισε όσο χρειαζόταν.

-11' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Ράγιος! Ο Μαργκάσα έκλεψε στο κέντρο απ' τον Ζντραφκόφσκι, συνεργάστηκε ωραία με τον Καλτσά και μπήκε στην περιοχή, κάνοντας το γύρισμα στον Ράγιος. Ο Ισπανός έκανε ένα πρώτο πλασέ που κόντραρε στον Κυριάκου αλλά η μπάλα επέστρεψε σε αυτόν που με νέο πλασέ νίκησε τον Βοζίνια για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-15' Προσπαθεί να αντιδράσει η ΑΕΛ, κρατά λίγο περισσότερο μπάλα στα πρώτα λεπτά μετά το γκολ που δέχθηκε.

-19' Επικίνδυνο γύρισμα του Αβραάμ από αριστερά, βγήκε και μάζεψε ο Λόρια.

-21' ΣΚΟΡΑΡΕΙ ο Καλτσάς μετά από κάθετη πάσα του Κατσιαράβα αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ. Απ' τις επαναληπτικές προβολέςε φάνηκε ότι ο Ελλαδίτης ήταν καλυμμένος και το γκολ έπρεπε να μετρήσει.

-22' Δοκιμάζει από μακριά ο Ζντραφκόφσκι, σταθερά ο Λόρια.

-30' Μειώθηκε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά. Παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη.

-32' Ωραία μπαλιά στη πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ, ο Καλτσάς βγήκε απέναντι στον Βοζίνια αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΛ λειτούργησε σαν... λίμπερο και έδιωξε.

-34' Ωραίος ελιγμός του Κατσιαράβα εντός περιοχής και πλασέ με το δεξί, λίγο έξω η μπάλα.

-37' Λάθος γύρισμα της μπάλας απ' τον Ιωάννου, ο Χουράδο έκλεψε και βγήκε στο τετ α τετ με τον Λόρια αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε απ' τον γκολκίπερ της Ανόρθωσης. Η φάση ωστόσο ήταν ως μη γενόμενη, αφού σφυρίχθηκε φάουλ σε προβολή του Αβραάμ στον Ιωάννου στο ξεκίνημα της φάσης. Ο παίκτης της ΑΕΛ έκανε την προβολή αλλά δεν βρήκε τον αντίπαλό του. Λανθασμένη υπόδειξη από τον διαιτητή Γιώργο Νικολάου.

-38' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Κατσιαράβα! Ο Οκριασβίλι έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ράσο στην προσπάθεια του να διώξει δεν βρήκε σωστά την μπάλα η οποία κατέληξε στον Κατσιαράβα που έκανε το αριστερό πλασέ στη κίνηση και την έστειλε στα δίκτυα για το 2-0! Σοβαρό λάθος από τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-39' Κίτρινη στον Αβραάμ για διαμαρτυρίες, για την φάση του 37' που προηγήθηκε του γκολ της Ανόρθωσης.

-45' Κίτρινη στον Κυριάκου για φάουλ στον Οκριασβίλι.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-46' Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση, αναγκαστική. Ο Σίντενφελντ πέρασε εκτός με πρόβλημα στη μέση, ο Παναγιώτης Αρτυματάς στη θέση του.

-51' Χωρίς κάποια φάση στα πρώτα λεπτά του β' μέρους.

-56' Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Γύρισμα του Οκριασβίλι από αριστερά, σουτ στην κίνηση ο Καλτσάς, δύσκολα ο Βοζίνια.

-57' Δεύτερη αλλαγή για την Ανόρθωση. Κ. Αρτυματάς αντί Καλτσά.

-61΄Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Γερολέμου αντί Ζντραφκόφσκι.

-64' Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛ. Γουήλερ αντί Χουράδο. Ο Αγκάνοβιτς πάει στην κορυφή της επίθεσης, ο Γουήλερ αριστερό μπακ και ο Αβραάμ προωθείται αριστερό εξτρέμ.

-70' Ωραία κυκλοφορία μπάλας από την Ανόρθωση, η μπάλα έφτασε από δεξιά - αριστερά, ο Σελίν ανέβηκε ως αριστερό εξτρέμ και έκανε το γύρισμα αλλά ο Τεϊξέρα έκοψε το γύρισμά του.

-71' Τρίτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Κάρλος αντί Αντωνίου.

-74' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Οκριασβίλι συνέκλινε από αριστερά προς τα μέσα και έδωσε δεξιά στον Κατσιαράβα, αυτός εντός περιοχής έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Οκριασβίλι που κινήθηκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το τακουνάκι, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Κυριάκου.

-79' Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΛ, άστοχος ο Αγκάνοβιτς.

-81' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Σουτ του Μαέ από αριστερά εντός περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Λόρια.

-83' Τρίτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Ντούρις αντί Κατσιαράβα.

-84' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση, σέντρα του Ράγιος από δεξιά, ο Σελίν κινήθηκε στη μικρή περιοχή αλλά ο Αβραάμ έδιωξε.

-90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Σίντενφελντ (46'Π. Αρτυματάς), Βργκοτς, Σελίν, Μαργκάσα, Νταουσβίλι, Ιωάννου, Ράγιος, Καλτσάς (57'Κ. Αρτυματας), Οκριασβίλι, Κατσιαράβα (83'Ντούρις).

-Στον πάγκο Παπαδόπουλος, Κ.Αρτυματάς, Π.Αρτυματάς, Εγγλέζου, Βασιλακάκης, Ντούρις, Σαντίκ, Μανθάτης, Χατζηβασίλης.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι (61΄Γερολέμου), Αντωνίου (71'Κάρλος), Μαέ, Αγκάνοβιτς, Χουράδο (64'Γουήλερ), Ράσο, Κυριάκου.

-Στον πάγκο Πρόσεκ, Κάρλος, Αντάμοβιτς, Μαρκόσκι, Γερολέμου, Αβραάμ, Παντελή, Γουήλερ, Νιλς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / Αβραάμ, Κυριάκου.

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Νικήτα Στέλιος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης