ΑΕΖ-ΑΕΛ: Σπουδαίο διπλό… με τεσσάρα! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ η οποία συνέτριψε με 4-1 την ΑΕΖ και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Κατήφεια στην ΑΕΖ η οποία παραμένει στα χαμηλά της βαθμολογίας.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν προμήνυαν την εξέλιξη του και τα τρία γκολ στο ημίχρονο, δύο για την ΑΕΛ και ένα για την ΑΕΖ. Η ΑΕΖ ήταν αυτή του σκόραρε αρχικά στο 14’ με τον Χατζηβασίλη, όμως, το γκολ δεν μέτρησε και ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Σαρφό στην αρχή της φάσης. Στο 31’ η ΑΕΛ με τον Κα μετά από πάσα του Μακρή και ένα λεπτό αργότερα ο Κύπριος άσος με κοντινό πλασέ πέτυχε το 2-0 για την ομάδα του. Η ΑΕΖ μείωσε στο 40’ με πλασέ του Χατζηβασίλη. Στην επανάληψη η ομάδα του Λιάσου Λουκά μπήκε πιο δυναμικά και δημιούργησε ευκαιρίες για την ισοφάριση, όμως, στο τέλος δέχθηκε και 3ο γκολ από την ΑΕΛ με δυνατό αριστερό σουτ του Μακρή έξω από την περιοχή. Ο Ανδρέου διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με κοντινό πλασέ, μετά την πάσα του Παπαφώτη. Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΛ ανέβηκε στους 19 βαθμούς, ενώ η ΑΕΖ έμεινε στους 11 βαθμούς.

Την 16η αγωνιστική η ΑΕΛ αγωνίζεται με την Πάφο στη Λεμεσό και η ΑΕΖ με τον Άρη επίσης στη Λεμεσό.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Το kerkida σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Ο Χρίστος Χαραλάμπους ήταν στο "Αμμόχωστος - Επιστροφή".

Α΄ ημίχρονο

-2' Φάουλ στον Κα λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΖ. Τίποτε υπέδειξε ο διαιτητής Αργυρού. Καθαρό φάουλ όπως φάνηκε στο τηλεοπτικό ριπλέι.

-5΄Ουδεμία αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά.

-6' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μακρή. Δέχθηκε με δύναμη τη μπάλα στο πρόσωπο.

1

-9' Συνέχεια στον αγώνα μετά την τρίλεπτη διακοπή. Στον αγώνα κανονικά και ο Μακρής.

-11' Κεφαλιά του Τζάλμα μετά από κόρνερ, η μπάλα έξω.

-14' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με κοντινό πλασέ του Χατζηβασίλη! Εξετάζεται η φάση από το VAR, για οφσάιντ αλλά και για φάουλ στον τερματοφύλακα.

-18 Ακυρώνεται τελικά το γκολ της ΑΕΖ ως οφσάιντ στον Σαρφό στην αρχή της φάσης.

333

-21' Κίτρινη στον Ρέινολντς για φάουλ. (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες)

-22' Άστοχο σουτ του Μακρή.

-27' Πολύ καλή προσπάθεια για την ΑΕΛ με τον Κα από αριστερά ο οποίος μέσα στην περιοχή σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ  ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα και το κίνδυνο, για την ομάδα του.

-31' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Κα ανοίγει το σκορ για την ομάδα του με κοντινό σουτ, μετά την από πάσα του Μακρή.

6

-32' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Μετά το λάθος στην άμυνα της ΑΕΖ, αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Μακρής ο οποίος δέχθηκε την πάσα του Κα και με σουτ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΛ.

4

-33' Κίτρινη στον Φραντζή για φάουλ.

-35' Κεφαλιά του Αντωνίου η μπάλα έξω.

-40' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Ο Χατζηβασίλης με κοντινό πλασέ μειώνει σε 2-1 και δίνει νέο ενδιαφέρον στο ματς.

12

-43' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιγκινί, μπλόκαρε τη μπάλα ο Ολιβέιρα.

-45' Δέκα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45' +4' Άστοχο σουτ του Ρουίζ.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' Ημίχρονο

-46' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός Κ. Αντωνίου και Ρέινολντς, εντός Ματόνγκο και Ε. Αντωνίου.

-47' Σουτ του Ντιγκινί με το αριστερό ο Ολιβέιρα έδιωξε σε κόρνερ.

-48' Σουτ του Σλόγκαρ, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στον Μπάστο.

-49' Ευκαιρία της ΑΕΖ με σουτ του Ντιγκινί αλλά ο Ολιβέιρα μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

-51' Σουτ του Χατζηβασίλη από αριστερά, σε ετοιμότητα ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

-55' Δυνατό μακρινό σουτ του Φράγκου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ολιβέιρα.

-59΄Κίτρινη στον Σαρφό για φάουλ στον Μορέιρα.

-61' Ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Ντιγκινί που προσπάθησε μέσα από την περιοχή να κρεμάσει τον Ολιβέιρα, όμως, η μπάλα πέρασε έξω.

-61' Κίτρινη στον Ολιβέιρα για καθυστέρηση.

-62' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την ΑΕΖ, για χέρι στον Ντεγουέστ στην περιοχή της ΑΕΛ μετά από σουτ του Σλόγκαρ. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

-62΄' Κίτρινη στον Σλόγκαρ για διαμαρτυρίες.

-65' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ. Ο Μακρής με δυνατό αριστερό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

33

-68' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά την σέντρα πάσα από τον Κα από αριστερά, αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα ο Μορέιρα.

-70' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός οι Κα και Μορέιρα, εντός οι Τσούκα και Γερολέμου.

-71' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός οι Ρουίζ και Παστελλής, εντός οι Ιωσηφίδης και Φοστάβε.

-74' Κίτρινη στον Γερολέμου για φάουλ.

-77' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός ο Ντελμίρο, εντός ο Σάντος.

-79' Μακρινό δυνατό σουτ του Ιωσηφίδη, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ολιβέιρα.

-81' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Μακρής, εντός ο Ανδρέου.

-84' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την ΑΕΖ για πτώση του Χατζηβασίλη στην περιοχή της ΑΕΛ. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής, Αργυρού.

4

-86' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Σέρνιτς, εντός ο Σιλβέστρος.

-89' Άστοχο σουτ του Παπαφώτη.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90'+2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με αριστερό πλασέ του Ανδρέου, μετά την κάθετη πάσα του Παπαφώτη.