ΑΕΖ-Ανόρθωση: Άνετο διπλό... με Τσίκο και Καστέλ! (Φώτος)

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Ανόρθωση με 2-0 επί της ΑΕΖ και συνεχίζει το κυνήγι, κυρίως για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, μέσω πρωταθλήματος.

Καλύτερη η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο, την κατοχή και την ουσία στο α' ημίχρονο αφού κατάφερε με πλασέ του Τσίκο στο 18' και πέναλτι του Καστέλ στο 42' να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στην Ανόρθωση διαμαρτυρήθηκαν για δύο περιπτώσεις στην περιοχή της ΑΕΖ. Αρχικά στο 13' για παράβαση του Κλε στον Τσίκο και δέκα λεπτά αργότερα  για χέρι του Αντωνίου, όμως, διαιτητής και VAR είχαν αντίθετη άποψη.

Στην επανάληψη, η Ανόρθωση διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα με την ΑΕΖ Ζακακίου να καταγράφει την πιο κλασσική ευκαρία της στο 66' με το δοκάρι του Κλε. Δοκάρι, ωστόσο, είχε και η ομάδα της Αμμοχώστου στο 78' με τον Γκασάμα και στην εξέλιξη της φάσης οι κυανόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν, για χέρι του Ρέινολντς στην περιοχή της ΑΕΖ.

Με τη νίκη της αυτή η Ανόρθωση ανέβηκε στους 47 βαθμούς, ενώ η ΑΕΖ έμεινε στους 16 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Ο Χρίστος Χαραλάμπους ήταν στο στάδιο "Αμμόχωστος-Επιστροφή".

1

Α' ημίχρονο

-1' Σουτ του Τσίκο, δεν ανησυχεί ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ, Μιλοσάβλιεβιτς.

-4' Ο Κάργας εκτέλεσε το φάουλ σπό δεξιά, ο Μιλοσάβλιεβιτς πρόλαβε τον Τσίκο.

-5' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΖ για χέρι του Καστέλ. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

-7' Νέες διαμαρτυρίες από την ΑΕΖ. Ζητούν φάουλ στο χώρο του κέντρου, για παράβαση του Ουαγκέ στον Ρόχα Σάντος.

-8' Σουτ σέντρα του Κορέια από αριστερά, διώχνει με γροθιές τη μπάλα ο Μιλοσάβλιεβιτς.

-10' Σουτ του Τσίκο από το ύψος της περιοχής, διώχνει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ.

1

-13' Διαμαρτυρίες για παράβαση του Κλε στον Τσίκο στην περιοχή της ΑΕΖ. Παίζεται υπέδεξε ο διαιτητής.

-17' Σουτ του Ρόχα Σάντος από αριστερά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-18' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Τσίκο έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΖ, μετά την πάσα του Καστέλ και πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

1

-22' Σουτ του Σιφνέου, μπλοκάρει ο Αρμπολέδα.

-23' Διαμαρτυρίες από την Ανόρθωση, για χέρι του Αντωνίου στην περιοχή της ΑΕΖ. Ζητούν πέναλτι οι κυανόλευκοι, όμως, έχει αντίθετη άποψη ο διαιτητής, Κωνσταντίνος Φελλάς.

-25' Κίτρινη στον Χρίστου για φάουλ. (Θα χάσει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια)

2

-30' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Χρίστου.

-31' Συνέχεια στον αγώνα.

-33' Γύρισμα του Φερέιρα από αριστερά, δεν προλαβαίνει τη μπάλα ο Τσίκο με τον Κλε ν' απομακρύνει τον κίνδυνο.

-34' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Κίκο, μετά από πάτημα του Σλόγκαρ.

-35' Συνέχεια στον αγώνα.

-35' Σουτ του Κίκο από αριστερά, μετά την πάσα του Τσίκο, η μπάλα έξω.

-36' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ανόρθωση το οποίο κέρδισε ο Τσίκο από μαρκάρισμα του Ρέινολντς.

-37' Κεφαλιά του Κάργα, μετά την απευθείας εκτέλεση του Φερέιρα, η μπάλα έξω.

-39' Διαμαρτυρίες από Ανόρθωση για πέναλτι για παράβαση του Αντωνίου στον Κορέια. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

-40' Εξετάζεται η φάση από το VAR. Κλήθηκε για να δει τη φάση ο διαιτητής.

-42' Μετά το on field review  ο κ. Φελλάς αλλάζει την απόφαση του και υπέδειξε τελικά πέναλτι.

-42΄ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, μετά την εκτέλεση πέναλτι του Καστέλ. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του Γκαγιέγο.

1

-44' Άστοχο σουτ του Φερέιρα.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+2' Άστοχη κεφαλιά του Αντωνίου.

11

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Ουαγκέ, εντός ο Αντωνίου Μ.

-51' Δυνατό σουτ του Κίκο, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μιλοσάβλιεβιτς.

-57' Δυνατό αριστερό σουτ του Καστέλ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-60' Σουτ του Κορέια από αριστέρα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-61' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση, όμως, ακυρώνεται για οφσάιντ στον Τσίκο, όπως υπέδειξε ο βοηθός διαιτητής.

1

-63' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός οι Σλόγκαρ, Ελευθερίου και Γιαντάλ. Εντός οι Αντωνίου Κ, Ρουίθ και Κάστρο.

-65' Σουτ του Τσίκο από δύσκολη θέση δεξιά, μπλοκάρει η μπάλα ο Μιλοσάβλιεβιτς.

-66' Δοκάρι για την ΑΕΖ! Ο Κλε δέχθηκε την πάσα από τον Ρόχα Σάντος, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Αρμπολέδα.

-69' Πάσα του Παστελλή από δεξιά, η μπάλα βρίσκει στα πόδια του Κάργα και καταλήγει στον Αρμπολέδα.

-70' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός οι Καστέλ και Κίκο (αναγκαστική), εντός οι Γκασάμα και Περέα.

-71' Κίτρινη στον Ρόχα Σάντος για φάουλ.

-72' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός οι Σιφνέος και Χρίστου, εντός οι Ντιγκινί και Χατζηβασίλης.

-73' Διαμαρτυρίες από Ανόρθωση, για χέρι αντιπάλου στην περιοχή της ΑΕΖ. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

-74' Σουτ του Τσίκο μέσα από την περιοχή της ΑΕΖ, έδιωξε με τα πόδια ο  Μιλοσάβλιεβιτς. Στην συνέχεια της φάσης ο Περέα σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

11

-78' Δοκάρι για την Ανόρθωση με τον Γκασάμα! Στην εξέλιξη της φάσης υπήρξαν διαμαρτυρίες για χέρι του Ρέινολντς στην περιοχή της ΑΕΖ. Συνέχεια στον αγώνα υπέδειξε ο κ. Φελλάς.

-82' Σουτ του Περέα, μπλοκάρει ο Μιλοσάβλιεβιτς.

-83' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση το οποίο ακυρώνεται, όμως, ακυρώνεται ως οφσάιντ ο Γκασάμα από τον βοηθό διαιτητή. Είχε δεχθεί την κεφαλιά πάσα του Τσίκο.

-84' Κίτρινη στον Ρουίθ για φάουλ.

-85' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός οι Τεχέρα και Φερέιρα, εντός οι Ιωάννου και Παρούτης.

-90' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90' +1' Σουτ σέντρα του Κάστρο από αριστερά, μπλοκάρει τη μπάλα ο Αρμπολέδα.