ΑΕΖ-Απόλλων: “Γαλάζια” και πάλι η κορυφή με πεντάρα (φωτος)

Την 5η του νίκη στο πρωτάθλημα και 4η σερί πέτυχε ο Απόλλωνας και πάτησε και πάλι κορυφή.

Οι γαλάζιοι κέρδισαν την ΑΕΖ 0-5 και έφτασαν στους 18 βαθμούς και βρίσκονται στο +1 από Άρη και ΑΠΟΕΛ.  Σκόρερ οι Βαλμπουενά, Μάρκες και Πέρετζ (2) και αυτογκολ από τον Ρουίζ.

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς από την αρχή του αγώνα ανέλαβε τα ηνία και αν ήταν πιο εύστοχη στις ευκαιρίες που βρήκε το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο.

Ο Βαλμπουενά με ζωγραφιά στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στη συνέχεια ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα του Απόλλωνα αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις πολλές και κλασικές ευκαιρίες που βρήκε.

Με το ξεκίνημα το β’ μέρους ο Απόλλωνας βρήκε τη λύση με τον Μάρκες. Στο 46ο λεπτό ο Αμπντουραχίμι έδωσε κάθετα στην περιοχή την μπάλα στον

Μάρκες ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 0-2.

Στο 74ο λεπτό ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μαλεκκίδη με τον διαιτητή αρχικά να δίνει την παράβαση εκτός περιοχής. Μετά την παρέμβαση του VAR η απόφαση του διαιτητή άλλαξε και έδωσε την παράβαση εντός περιοχής αφού ο Μαλεκκίδης πατούσε περιοχή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πέρετζ γράφοντας το 0-3. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 90+4 με σουτ πέτυχε το 0-4 και στο 90+5 με αυτογκόλ του Ρουίζ έγινε το 0-5.

σδσδ

Στο Live της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ, στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους.

Άρχισε η αναμέτρηση.

δσφδσσδ

-3' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα.

-4 ΓΚΟΛ 0-1 για τον Απόλλωνα με Βαλμπουενά. Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Γάλλο και εκεί που πήγε η μπάλα δεν μπορούσε να κάνει τίποτα ο Μπέκερ. Πραγματική ομορφιά η εκτέλεση του Βαλμπουενά.

σδαα

-6' Γύρισμα του Βαλμπουενά στην περιοχή επικίνδυνο, κανείς όμως εκεί από τους συμπαίκτες του για να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα του Μπέκερ.

-9' Φάουλ σε καλό σημείο από πλάγια όμως για τον Απόλλων. Η μπάλα καταλήγει στον Μπέκερ μετά την εκτέλεση.

-14' Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Εκτός ο Κολ στη θέση του ο Ντανίλο.

φγφδγ

-17' Κόρνερ για την ΑΕΖ. Πήγαν για κομπίνα οι παίκτες της ΑΕΖ, χάθηκε η μπάλα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Μετά το αρχικό ξέσπασμα του Απόλλωνα, το γκολ που πέτυχε και την προϋπόθεση που βρήκε έριξε τους ρυθμούς του. Κάτι που δεν αρέσει στον Μιλόγεβιτς με αποτέλεσμα η ΑΕΖ να βρίσκει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία χωρίς όμως να γίνεται για την ώρα επικίνδυνη.

-22' Άλλο ένα φάουλ για τον Απόλλωνα σε καλό σημείο.

-23' Μετά την εκτέλεση του φάουλ ο Μελεκκίδης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία.

σδφδ

-25' Ευκαιρία για την ΑΕΖ. Έγινε η εκτέλεση του φάουλ και ο Ντελμίρο από πλεονεκτική θέση έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά έξω.

-30' Σέντρα του Κοστάκε από δεξιά κεφαλιά του Μάρκες έξω η μπάλα.

-34' Στο έδαφος ο Πεϊμπέρνς, μετά από σύγκρουση με τον Χατζηβασίλη. Συνεχίζει κανονικά ο παίκτης του Απόλλωνα.

-38' Κίτρινη στον Χάμπο για φάουλ στον Σάντος.

σδσδα

-40' Κίτρινη και στον Νταρίκουα για φάουλ. Ήταν στο όριο ο παίκτης του Απόλλωνα που θα χάσει έναν εκ των αγώνων που ακολουθούν με Πάφο ή Ομόνοια.

Εξετάστηκε η φάση από το VAR μετά την εκτέλεση φάουλ για την ΑΕΖ για πιθανό χέρι σε ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα.

-41' Σουτ του Χατζηβασίλη πέφτει ο Λέουβενμπεργκ και μαζεύει την μπάλα.

-43' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Χάμπο από πλάγια θέση να κάνει του σουτ με την μπάλα να περνά έξω.

-Τρία λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

-45' Τεράστια επέμβαση του Μπέκερ σε τετ-α-τετ του Μάρκες.

Εκνευρισμένος ο Μιλόγεβιτς στον πάγκο του από τις χαμένες ευκαιρίες των παικτών του για να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Τέλος του πρώτου μέρους ενώ ο Απόλλωνας κέρδισε κόρνερ. Δεν άφησε το κόρνερ να εκτελεστεί ο Μενέλαος Αντωνίου κάτι που έφερε την διαμαρτυρία του.

-46' Άρχισε το β' μέρος.

Αλλαγές για την ΑΕΖ εκτός οι Φοστάβε, Φράγκος και Χατζηβασίλης στη θέση τους οι Σιφναίος, Γιουσούφ και Ρουίζ.

-46' ΓΚΟΛ και 0-2 για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες. Ο Αμπντουραχίμι έδωσε κάθετα στην περιοχή την μπάλα για τον Μάρκες ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το γρήγορο γκολ στο β' μέρος.

-53' Κεφαλιά του Νταρίκουα η μπάλα σε κόρνερ μετά από επέμβαση του Μπέκερ.

-56' Χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες να αστοχεί από πολύ κοντά μετά από γύρισμα του Βαλμπουενά στην μικρή περιοχή.

-59' Κίτρινη στον Κάστρο.

-65' Ευκαιρία για την ΑΕΖ από κοντά ο Σιφναίος δεν βρήκε στόχο.

-68' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα εκτός οι  Αμπντουραχίμι και Κοστάκε μέσα οι Πέρετζ και Βάργκα.

δφσδφ

-69' Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα με τον Βάργκα από πλάγια θέση να κάνει το πλασέ και τον Μπέκερ να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

-73' Αλλαγή για τον Απόλλωνα εκτός ο Βαλμπουενά στη θέση του ο Τέκιε.

-74' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα. Εξετάστηκε η φάση αν έγινε εντός περιοχής από το VAR. Το VAR αλλάζει την απόφαση του διαιτητή και από φαουλ δίνει πέναλτι αφού η παράβαση στον Μαλεκκίδη έγινε πάνω στην γραμμή.

δσσδα

-76' ΓΚΟΛ 0-3 για τον Απόλλωνα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέρετζ.

-81' Σουτ του Σλόγκαρ διώχνει ο Λέουβενμπεργκ.

-82' Νέο στου του Σλόγκαρ και πάλι ο Ολλανδός κιπερ του Απόλλωνα λέει όχι.

-83' Κίτρινη στον Εκπολό.

-89' Αλλαγή μια μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Μάρκες να μην μπορεί πάλι να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Μπέκερ.

Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

90+1 Ο Τέκιε βρήκε τον Μάρκες στην περιοχή έκανε την προβολή ψηλά πάνω από την εστία.

90+3 ΓΚΟΛ και 0-4 για τον Απόλλωνα με σουτ του Πέρετζ. Δεύτερο για τον Ισραηλινό στον αγώνα.

90+5 Αυτογκολ και 0-5 για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Ρουίζ.

Τέλος του αγώνα.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Φοστάβε (46' Σιφναίος), Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Σάντος, Κάστρο, Ρέινολντς (71' Χρίστου), Φράγκος ( 46' Γιουσούφ), Χατζηβασίλης (46' Ρουίζ)

Στον πάγκο: Mιλόσαβλεβιτς, Στυλιανού, Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Ρουίζ, Σιφναίος, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Αμπντουραχίμι (68' Πέρετζ), Μαλεκκίδης Χάμπος, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (73' Τέκιε) , Κοστάκε (68' Βάργκα), Μάρκες, Κολ (14' Ντανίλο)

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σιέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Χουσεϊν, Ποντικού, Φιλιώτης, Ντανίλο, Ρόπινσον, Βάργκα.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος