ΑΕΖ-Δόξα: (Χ)αράμισαν πολύτιμους βαθμούς (Φώτος)

Από ένα βαθμό εξασφάλισαν ΑΕΖ και Δόξα μετά το 1-1 στο στάδιο Αμμόχωστος Επιστροφή σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να επιβάλουν το ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα χωρίς, ωστόσο, να καταγράψουν τις πολλές καλές ευκαιρίες στον αγώνα. Η ΑΕΖ, όμως, ήταν αυτή που δημιούργησε περισσότερες προϋποθέσεις και κατάφερε στο 41΄ ν΄ ανοίξει το σκορ με κοντινό πλασέ του Σιφνέου μετά από την πάσα του Σλόγκαρ. Λίγα λεπτά νωρίτερα η ΑΕΖ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σιφνέο ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αντωνιάδη, μπήκε στην περιοχή της Δόξας σούταρε αλλά ο Αντωνίου σε ετοιμότητα έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια και τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Η Δόξα έχασε τη δική της ευκαιρία στο 45’ για να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Αντωνιάδη αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ, Μιλοσάβλιεβιτς ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες συνέχισαν χωρίς αλλαγές με την ΑΕΖ να ελέγχει τον αγώνα και το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι το 69’ όταν δέχθηκε την ισοφάριση με την κεφαλιά του Ασάντε, μετά τη σέντρα πάσα του Ε. Κυριάκου. Λίγο πριν από την ισοφάριση η ΑΕΖ έχασε μεγάλη ευκαιρία για 2ο γκολ με τον Χατζηβασίλη ο οποίος σούταρε αλλά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Αντωνίου.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή με τις δύο ομάδες να χάνουν δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που καταβάλλουν για παραμονή στην Α’ κατηγορία.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο στάδιο "Αμμόχωστος Επιστροφή" ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους.

5

Α' ημίχρονο

-1' Άστοχο σουτ του Σλόγκαρ.

-7' Κεφαλιά του Τρούγιτς, η μπάλα στα χέρια του Μιλοσάβλιεβιτς.

-9' Σουτ του Σλόγκαρ μετά την πάσα του Χατζηβασίλη, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος.

-10' Κεφαλιά του Σαρφό η μπάλα έξω.

2

-15' Οι δύο ομάδες προσπαθούν να επιβάλουν το ρυθμό τους, χωρίς την μεγάλη ευκαιρία μέχρι στιγμής στον αγώνα.

-19' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του τερματοφύλακα της ΑΕΖ στην προσπάθεια του να προλάβει τον Τρούγιτς και να διώξει τη μπάλα.

4

-20' Συνέχεια στον αγώνα.

-22' Σουτ σέντρα του Παστελλή από δεξιά η μπάλα έξω.

-22' Δυνατό σουτ του Σαρφό, η μπάλα πάει πάνω από την εστία του Αντωνίου.

-27' Φάουλ για την ΑΕΖ σε καλό σημείο. Απευθείας εκτέλεση από τον Ρέινολτς η μπάλα κατέληξε έξω.

-33' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΖ. Κεφαλιά του Σιφνέου, μετά την σέντρα του Παστελλή, έξω η μπάλα.

-36' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Σιφνέος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αντωνιάδη, μπήκε στην περιοχή της Δόξας σούταρε αλλά ο Αντωνίου σε ετοιμότητα έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια και τον κίνδυνο για την ομάδα του.

-39' Κεφαλιά του Πούριτς μετά το κόρνερ του Ναμπί, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μιλοσάβλιεβιτς.

-40' Κίτρινη στον Αλσέους, για φάουλ στον Σαρφό.

-41' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Η ομάδα της ΑΕΖ Ζακακίου άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ του Σιφνέου, μετά την πάσα από δεξιά του Σλόγκαρ.

6

-45' Ευκαιρία για την Δόξα με την κεφαλιά του Αντωνιάδη, έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

Λήξη ημιχρόνου.

1

Β' ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

-54' Κίτρινη στον Ντελμίρο για φάουλ στον Ασάντε.

-55' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι, διώχνει σε κόρνερ ο Ντιγκινί.

-55' Κίτρινη στον Ναμπί διότι σούταρε τη μπάλα μετά το σφύριγμα του διαιτητή.

-57' Κίτρινη στον Σκόγκλουντ για φάουλ.

-58' Κίτρινη στον προπονητή της ΑΕΖ, Λιάσο Λουκά για διαμαρτυρίες.

5

-61' Διπλή αλλαγή για την Δόξα. Εντός οι Σαντίκ και Τζετζέ, εκτός οι Σκόκγλουντ και Αλσέους.

-63' Δοκάρι για την ΑΕΖ! Η ομάδα του Λιάσου Λουκά έχασε την ευκαιρία για 2ο γκολ με τον Χατζηβασίλη ο οποίος σούταρε και σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Αντωνίου.

-69' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Ο Ασάντε με κεφαλιά φέρνει το ματς στα ίσα (1-1) μετά την σέντρα πάσα από δεξιά του Ε. Κυριάκου.

11

-69' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός ο Σλόγκαρ, εντός ο Ματόνγκο.

-74' Κίτρινη στον Ε. Κυριάκου για φάουλ στον Ντιγκινί.

-78' Διαμαρτυρίες από ΑΕΖ για τράβηγμα του Τάντι στον Χατζηβασίλη. Παίζεται υπέδειξε ο διαιτητής.

-81' Διαμαρτυρίες από ΑΕΖ για φάουλ του Ε. Κυριάκου, ζήτησαν 2η κίτρινη γιατί σήκωσε ψηλά το πόδι μπροστά από αντίπαλο.

-82' Ο Μιλοσάβλιεβιτς προλαβαίνει τον Ασάντε και απομακρύνει τη μπάλα και τον κίνδυνο για την ομάδα του.

-85' Διπλή αλλαγή για την Δόξα, εντός οι Σιέλης και Αντουί, εκτός οι Ε. Κυριάκου και Τρούγιτς.

-85' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός ο Ματόνγκο, εντός ο Χρίστου. Ο Ματόνγκο είχε μπει ως αλλαγή στο 69΄ στη θέση του Σλόγκαρ.

55

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.