ΑΕΖ - Οθέλλος: Ντέρμπι με τα όλα του και αλλαγή στην κορυφή!

Η ΑΕΖ νίκησε με 2-0 τον Οθέλλο στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Β’ κατηγορίας και έπιασε κορυφή! Ο Σιφναίος (6’) και ο Χατζηβασίλης(28’) ήταν οι σκόρερ για την ομάδα του Λιάσου Λουκά. Ντέρμπι με τα όλα του το παιχνίδι στην Παρεκκλησιά, με τις ομάδες ομάδες να φτιάχνουν φάσεις, να δίνουν γρήγορο ρυθμό στον αγώνα και να δείχνουν πως δικαιολογημένα βρίσκονται στα ψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα. Η ΑΕΖ εκτόπισε από την πρώτη θέση τον Οθέλλο, αφού ανέβηκε στους 35 βαθμούς, στους 33 η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα:

Το ΦΙΛΜ του ματς:

-Σέντρα στον αγώνα.

-2' Γκολ υπέρ του Οθέλλου, ακυρώνεται όμως.  Ο Σούτο σύμφωνα με τον βοηθό ήταν σε θέση οφσάιντ.

-5' Πέναλτι για την ΑΕΖ. Ο Πάντα ανατρέπει τον Κωμοδίκη μέσα στη μικρή περιοχή.

-Κίτρινη κάρτα για τον παίχτη του Οθέλλου.

-6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ. Ο Σιφναίος από την άσπρη βούλα σκοράρει για το 1-0.

-8' Κίτρινη κάρτα στον Κιμπάμπα.

-10' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Κυριάκο Αντωνίου. Το κοντινό πλασέ του Κύπριου αμυντικού καταλήγει έξω.

-11' Κεφαλιά από τον Κιμπάμπα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυράκου, μεγάλη απόκρουση από τον Ζαχαρουδιού.

-12' Νέα καλή στιγμή για τον Οθέλλο, ο Σούτο δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από πολύ κοντά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

-15' Πιέζει ο Οθέλλος για την ισοφάριση.

-15' Κίτρινη κάρτα στον Μαισουράτζε για φάουλ στον Εντουάρτο.

-17' Κεφαλιά του Φραγκέσκου, διώχνει ο Ταουντούλ.

-25' Κάθετη μπαλιά του Σταλόνε, δεν προλαβαίνει ο Σούτο, μαζεύει ο Ζαχαρουδιού.

-28' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με τον Χατζηβασίλη. Μετά από σέντρα του Κωνσταντίνου, ο Κύπριος επιθετικός σκοράρει με προβολή για το 2-0.

-37' Έχει την κατοχή τα τελευταία λεπτά ο Οθέλλος.

-40 Σουτ του Σιφναίου από πλάγια θέση, έξω.

-Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Σουτ του Πάντα, άστοχο εντελώς.

-45+3' Στο έδαφος ο Παστελλής, διακοπή στο ματς.

j

-Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

-46' Μακρινό σουτ του Χατζηβασίλη, διώχνει σε κόρνερ ο Ταουντούλ.

-51' Ζήτησαν πέναλτι οι του Οθέλλου για χέρι, ο ρεφ Χριστοφόρου δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

d

-55' Σουτ του Σταλόνε, διώχνει με το κεφάλι ο Αντωνίου.

-57' Έξω ο Κωνσταντίνου, μέσα ο Αριστοτέλους.

-58' Κίτρινη ο Παστελλής.

-61' Κίτρινη κάρτα στον Κυριάκου για φάουλ στον Σούτο.

-67' Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΖ. Ο Τααουντούλ νικάει στο τέτα-τετ τον Κωμοδίκη.

-67΄ Μέσα ο Κάστρο, έξω ο Κωμοδίκης.

-69' Σέντρα του Παστελλή, διώχνει ο Ταουντούλ.

-73΄ Ζήτησαν πέναλτι οι του Οθέλλου για αντικανονικό μαρκάρισμα του Κάστρο πάνω στον Κυριάκου. Συνεχίζει κανονικά το ματς ο ρεφ Χριστοφόρου.

-75΄ Κίτρινη κάρτα στον Εντουάρτο για φάουλ πάνω στον Κάστρο.

-83' Κίτρινη κάρτα και στον Καστάνα για φάουλ πάνω στον Κάστρο.

-84' Μέσα ο Μαύρου, έξω ο Σταλόνε.

-85' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάστρου, στο δοκάρι η μπάλα, στη συνέχεια διώχνει η άμυνα του Οθέλλου.

-87' Σουτ του Κατσιατή, τεράστια απόκρουση από τον Ζαχαρουδιού.

-88' Κίτρινη κάρτα στον Κιμπάμπα για φάουλ πάνω στον Κάστρο, είναι η δεύτερη αποβάλλεται ο παίκτης του Οθέλλου.

Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+5' Σουτ του Σούτο, άουτ.