Ανόρθωση - ΑΕΖ: Στραβοπάτησε η "Κυρία" - Σπουδαίο "Χ" το Ζακάκι! (Φώτος)

Απώλειες βαθμών για την Ανόρθωση  μετά το 1-1 με την ΑΕΖ, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το α’ ημίχρονο η Ανόρθωση είχε τον έλεγχο και παρά τις ευκαιρίες που κατέγραψε δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στο 16΄ για χέρι του Ντελμίρο και λίγα λεπτά αργότερα είχαν δοκάρι με κεφαλιά του Τσίκο.

Στην επανάληψη, η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ νωρίς αφού μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που υπέδειξε ο κ. Αργυρού, για παράβαση του Ρουίζ στον Φερέιρα. Η ομάδα της Αμμοχώστου παρά την πίεση για 2ο γκολ δεν τα κατάφερε αφού η ΑΕΖ σε άλλες δύο περιπτώσεις είχε σύμμαχο το δοκάρι. Η ΑΕΖ η οποία πάλεψε στο β' ημίχρονο ισοφάρισε στο 86' με τον Ντελμίρο, μετά από κόρνερ του Φράγκου.

Με τον ένα βαθμό που εξασφάλισε η Ανόρθωση είναι στην 3η θέση με 18 βαθμούς και η ΑΕΖ στην 11η θέση με 8 βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα από την ιστοσελίδα kerkida.net

• Πριν από την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε μονόλεπτη σιγή στη μνήμη εις μνήμη του Κίκη Κωνσταντίνου. Οι ποδοσφαιριστές αγωνίζονται με μαύρα περιβραχιόνια.

12

Η εξέλιξη του αγώνα μεταδίδεται από την ιστοσελίδα μας.

Α' ημίχρονο

-3' Καλή προσπάθεια για την Ανόρθωση με τον Γουαρίς ο οποίος μπήκε στην περιοχή μετά από πάσα του Τσίκο, όμως, δεν πρόλαβε τη μπάλα.

-8' Απευθείας φάουλ από τον Κάστρο, δεν ανησυχεί ο Αρμπολέδα ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα εύκολα.

-10' Κίτρινη στον Κ. Αντωνίου για φάουλ στον Γουαρίς.

- 16' Ζήτησε ΠΕΝΑΛΤΙ η Ανόρθωση! Διαμαρτυρίες, για χέρι του Ντελμίρο στην περιοχή της ΑΕΖ!

-Έγινε έλεγχος της φάσης από το VAR και δόθηκε συνέχεια με κόρνερ.

675

-19' Σουτ του Γουαρίς, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-22' ΔΟΚΑΡΙ, για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Τσίκο, μετά από σέντρα του Παρούτη η μπάλα αρχικά κτυπά στο δοκάρι και ακολούθως πάει έξω.

-29' Άστοχο σουτ του Τιουνέ.

-30' Εκτός ο Σλόγκαρ για 3 περίπου λεπτά, λόγω τραυματισμού στη μύτη.

-33' Τραυματισμός Φερέιρα στην περιοχή της ΑΕΖ μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Ρουίζ. Μένει κάτω στον αγωνιστικό χώρο ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης.

-Εξετάστηκε η φάση από το VAR, δίνει συνέχεια ο διαιτητής.

-37' Κίτρινη στον Παρούτη για φάουλ στον Χατζηβασίλη.

-37 Ο Κάστρο προσπάθησε από αριστερά να βρει τον Χατζηβασίλη που μπήκε στην περιοχή, όμως, δεν πρόλαβε τη μπάλα.

-39' Σουτ του Τσίκο, μπλοκάρει ο Μπέκερ.

-40' Άστοχο το σουτ του Γουαρίς.

-40' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ!!! Ο Ντιγκινί πλάσαρε τον Αρμπολέδα, μετά από πάσα του Χατζηβασίλη, όμως, ακυρώνεται ως οφσάιντ.

- Εξετάζεται η φάση από το VAR.

- Δεν μετρά το γκολ, συνέχεια στο αγώνα.

45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45' +4' Κίτρινη στον Γουαρίς για πάτημα στον Ρέινολντς.

Λήξη ημιχρόνου

Αλλαγή για την Ανόρθωση, Μουσόντα μέσα, έξω ο Παρούτης.

Β' ημίχρονο

-48' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση για μαρκάρισμα του Ρουίζ στον Φερέιρα!

Η φάση εξετάστηκε από το VAR. Επικυρώνεται η απόφαση του διαιτητή, Ανδρέα Αργυρού.

-49' Κίτρινη στον Ντιγκινί για διαμαρτυρίες.

-50' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με πέναλτι του Φερέιρα!!!

-58' Σουτ του Κάστρο από αριστερά, μπλοκάρει τη μπάλα ο Αρμπολέδα.

-59' Κίτρινη στον Φερέρ.

-62' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΖ, έξω οι Χατζηβασίλης, Ρέινολτς και Αντωνίου, μέσα οι Ρ. Σάντος, Χρίστου και Ματόνγκο.

-65' Κίτρινη στον Ρ. Σάντος για φάουλ στον Γουαρίς.

- 68' Σέντρα του Σλόγκαρ από δεξιά, ακούμπησε τη μπάλα ο Ντικινί, όμως, δεν αιφνιδιάστηκε ο Αρμπολέδα.

-71' Άστοχο σουτ του Μουσόντα, μετά την πάσα του Τσίκο.

-73' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση. Μεγάλη ευκαιρία για 2ο γκολ από τους κυανόλευκους. Ο Φερέιρα σούταρε από δεξιά αλλά η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Γουαρίς σούταρε μέσα στην περιοχή, όμως, έδιωξαν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΖ. Στην επιστροφή η μπάλα πάει πάλι σε αυτόν, όμως, απομάκρυναν τον κίνδυνο οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΖ.

-79' Κεφαλιά του Αντωνίου η μπάλα έξω, μετά από μακρινό πλάγιο του Ντελμίρο.

-80' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση!  Ο Φερέιρα σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως, η μπάλα βρήκε και πάλι στο δοκάρι.

-81' Διαμαρτυρίες για χέρι του Χρίστου μέσα στην περιοχή της ΑΕΖ. Ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

-86' Απευθείας φάουλ με τον Ρ. Σάντος, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-87' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ!!! Μετά από κόρνερ του Φράγκο, ο Ντελμίρο με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.

-90' Επτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-90+1' Διαμαρτυρίες από την Ανόρθωση για χέρι στην περιοχή της ΑΕΖ.

Εξετάζεται η φάση από το VAR, συνέχεια στον αγώνα.

-90+2' Κίτρινη στον Αντωνίου

-90+2' Κίτρινη στον Καστέλ.

-95' O Ιωάννου σέντραρε η μπάλα κόντραρε στον Ντελιμίρο και κατέληξε έξω.