ΑΕΛ - ΑΕΖ: Απίθανο ματς με 7 γκολ, ανατροπές, αποβολές και Παπαφώτη... λυτρωτή! (Φώτος)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με εφτά γκολ, ανατροπές, αποβολές και συνεχόμενη εναλλαγή συναισθημάτων, η ΑΕΛ επικράτησε της ΑΕΖ με 4-3! Σε παιχνίδι για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με 2-0, κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Η ΑΕΖ προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο με Κάστρο και Σλόγκαρ ωστόσο στο 29' έμεινε με παίκτη λιγότερο, με την απευθείας κόκκινη του Παστελλή. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Άγγελος Ανδρέου με μια γκολάρα μείωσε σε 2-1 και έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή. Στην επανάληψη, Χέντι και Σρνιτς σκόραραν στο ντεμπούτο τους και έκαναν το 3-2 για την ΑΕΛ ωστόσο ο Σιφνέος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 3-3. Στο 82' η ΑΕΖ έμεινε με εννέα παίκτες αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ντελμίρο και έξι λεπτά αργότερα, ο Παπαφώτης που μπήκε στο ματς σαν αλλαγή διαμόρφωσε το τελικό 4-3 για την ΑΕΛ. Δύο στα δύο για τους "κίτρινους", αφού προηγήθηκε η νίκη της πρεμιέρας απέναντι στην Δόξα.

Το kerkida.net ήταν στο γήπεδο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του...

Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου

-2' Μαρκάρισμα του Σωτηρίου με τα χέρια στο πρόσωπο του Κάστρο, διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΖ, "παίζεται" απ' τον ρεφ. Φάνηκε να είναι εντός περιοχής το μαρκάρισμα.

-8' Καλός ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο, πάνω - κάτω η μπάλα.

-10' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Ο Σαρφό με ωραία μπαλιά βρήκε τον Κάστρο που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και πλάσαρε ιδανικά τον Ολιβέιρα που βγήκε εκτός εστίας του, περνώντας την μπάλα πάνω απ' το σώμα του. 1-0 για την ΑΕΖ! Μεγάλο το κενό στο κέντρο της άμυνας της ΑΕΛ.

-15' Σκοράρει ξανά η ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ με σουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, ψηλά το σημαιάκι για οφσάιντ. Δόθηκε οφσάιντ στον Κάστρο στο ξεκίνημα της φάσης. Ελέγχεται απ' το VAR η φάση...

-ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Μετά απ' τον έλεγχο που έγινε, φάνηκε ότι ήταν καλυμμένος ο δημιουργός του τέρματος. Μετράει κανονικά το γκολ του Σλόγκαρ και 2-0 για την ΑΕΖ!

υηευ5

-20' Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο, με την ΑΕΖ να είναι απόλυτη κυρίαρχος. Χωρίς τελική προσπάθεια η ΑΕΛ.

-24' Μακρινό σουτ του Κάστρο, ψηλά έξω.

-25' Μικρή διακοπή, στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού ο Ολιβέιρα.

-Επανέναρξη.

-29' ΚΟΚΚΙΝΗ για την ΑΕΖ. Ο Μόρσεϊ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, τον ανέτρεψε ο Παστελλής μερικά μέτρα εκτός περιοχής. Ο ρεφ Αθανασίου έκρινε ότι ήταν μαρκάρισμα για απευθείας κόκκινη, δεν διαφώνησε μαζί του το VAR.

-30' Κίτρινη ο Αντωνίου για διαμαρτυρίες.

-31' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Χριστοφή αντί Γιουσούφ, βάζει παίκτη στην αμυντική γραμμή ο Λιάσος για να καλύψει το κενό του Παστελλή.

-34' Αψιμαχίες ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων, από μία κίτρινη σε Ντελμίρο, Μπέκερ και Φιλίποβιτς.

-40' Μακρινό σουτ του Μαρς, πέφτει και μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Μπέκερ.

-42' Κόρνερ ο Μεντόζα, πολύ άστοχη η κεφαλιά του Φιλίποβιτς.

-45' 9 λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Απίθανο γκολ ο Άγγελος Ανδρέου! Ο νεαρός άσος πήρε την μπάλα από δεξιά εκτός περιοχής, συνέκλινε προς τα μέσα και έκανε το φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι, ακολούθως στο δεξί κάθετο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα του Μπέκερ για το 2-1!

-45+4' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Χέντι αντί Μακρή, ντεμπούτο για το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΛ. Αναγκαστική η αλλαγή.

-45+7' Κίτρινη ο Μεντόζα, για φάουλ στον Σλόγκαρ.

-45+10' Τεράστια διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σοβαρό λάθος ο Χριστοφή, με το κεφάλι... έστρωσε στον Χέντι ο οποίος έκανε το σουτ από κοντά, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπέκερ. Στην επαναφορά, ο Φραντζής απ' το ύψος της μικρής περιοχής αστόχησε, πλασάροντας ψηλά έξω.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μορέιρα αντί Σωτηρίου.

-46' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Γκόντγουιν αντί Σαρφό.

-51' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Σιφνέος αντί Σλόγκαρ.

-51' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Σκόρερ ο Χέντι, στο ντεμπούτο του! Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΛ, ο Χέντι ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα βρήκε στον Χατζηβασίλη και άλλαξε πορεία, βρίσκοντας στον... βηματισμό τον Μπέκερ που την ακούμπησε αλλά δεν μπόρεσε να διώξει! Ισοφάριση 2-2 για την ΑΕΛ!

-57' Κοντά στην ολική ανατροπή η ΑΕΛ! Δυνατό σουτ του Μορέιρα από κοντά, δύσκολα σε κόρνερ ο Μπέκερ.

-64' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Σρνιτς αντί Μεντόζα.

-66' Κλασική ευκαιρία για την ΑΕΖ! Ο Χατζηβασίλης ελίχθηκε και προσποιήθηκε ωραία στον Φραντζή και έκανε το διαγώνιο πλασέ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-68' Κίτρινη ο Χριστοφή για φάουλ στον Χέντι.

-68' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Βαθιά μπαλιά ο Μεντόγεβιτς, κεφαλιά ο Φραντζής από κοντά, εντυπωσιακά ο Μπέκερ.

-69' Κίτρινη στον προπονητή της ΑΕΖ, Λιάσο Λουκά, για διαμαρτυρίες.

-72' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ολική ανατροπή με τον Σρνιτς! Με εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση από πλάγια και αριστερά εντός περιοχής, ο Σέρβος χαφ σκόραρε (και αυτός στο ντεμπούτο του) για το 3-2!

-73' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΖ! Ο Φραντζής δεν μπόρεσε να διώξει σωστά εντός περιοχής, ο Χατζηβασίλης έγινε κάτοχος της μπάλας μόνος απέναντι στον Ολιβέιρα αλλά πλάσαρε έξω.

-77' Πάει για on field review o ρεφ Αθανασίου. Ενημερώθηκε απ' τον VARίστα, για χέρι του Φραντζή εντός περιοχής μετά από μακρινό πλάγιο του Ντελμίρο και πισινή κεφαλιά του Σιφνέου.

-78' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΖ! Αυτή είναι η απόφαση του ρεφ, αφού είδε την φάση στο μόνιτορ!

-80' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Ο Σιφνέος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε και ισοφάρισε σε 3-3!

-81' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Παπαφώτης και Τσέρνιχ μέσα, Ανδρέου και Μόρσεϊ έξω.

-82' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Ντελμίρο. Δεύτερη κίτρινη στον αμυντικό της ΑΕΖ, για δυνατό φάουλ. Συνεχίζει με εννέα παίκτες η ΑΕΖ.

-85' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Ιωσηφίδης αντί Χατζηβασίλη και Κκωστής αντί Κάστρο.

-88' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Δυνατό σουτ με το αριστερό εκτός περιοχής, δεν μπόρεσε να αντιδράσει ο Μπέκερ! 4-3 για την ΑΕΛ!

-90' Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα, νίκη για την ΑΕΛ!

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής, Σωτηρίου (46'Μορέιρα), Μεντόγεβιτς, Ανδρέου (81'Παπαφώτης), Μεντόζα (64'Σρνιτς), Μαρς, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Μόρσεϊ (81'Τσέρνιχ), Μακρής (45+4'Χέντι).

Στον πάγκο οι Μούριελ, Κυριάκου, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Τσέρνιχ, Σρνιτς, Μορέιρα, Χέντι, Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλα.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό (46'Γκόντγουιν), Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Κάστρο (85'Κκωστής), Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (85'Ιωσηφίδης), Χρίστου, Γιουσούφ.

Στον πάγκο οι: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χ.Αντωνίου, Χριστοφή, Μιχαηλίδης, Γκόντγουιν, Σιφνέος, Ελ Γκαμάρτι, Κκωστής, Καρανικόλας, Ιωσηφίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φιλίποβιτς, Μεντόζα, Παπαφώτης / Αντωνίου, Ντελμίρο, Μπέκερ, Χριστοφή, Σιφνέος.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Παστελλής (απευθείας), Ντελμίρο (2η κίτρινη).

Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας