ΑΠΟΕΛ - ΑΕΖ: Γαλαζοκίτρινη τριάρα και... κορυφή! (Φώτος)

Με τον καλύτερο τρόπο το ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Άρη από την ΑΕΚ αφού μετά τη νίκη του με 3-1 επί της ΑΕΖ ανέβηκε μόνος στην κορυφή με 32 βαθμούς, τρεις μπροστά από την ομάδα της Λεμεσού (εκκρεμεί ο αγώνας της Πάφου). Το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να επιβάλει τον ρυθμό του και έψαξε το γκολ το οποίο ήρθε στο 38’ με κεφαλιά του Βιγιαφάνες, μετά από τη σέντρα του Δώνη. Ωστόσο, η ΑΕΖ ισοφάρισε λίγο πριν από την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με κεφαλιά του Αντωνίου. Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυναμικά και προσπάθησε να πάρει προβάδισμα κάτι που το πέτυχε στο 67’ με προβολή του Μαρκίνιος, ύστερα από την πάσα του Κβιλιτάια. Το ΑΠΟΕΛ πίεσε και για 3ο γκολ, ώστε να κλειδώσει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Αυτό το πέτυχε στις καθυστερήσεις με πλασέ του Ντάλσιο, μετά την σέντρα του Εντογκαλά.

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

To kerkida.net σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα.

Α΄ ημίχρονο

-2' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού των Σούσιτς και Χατζηβασίλη.

-3' Πέρασαν για λίγο έξω οι δύο ποδοσφαιριστές, δίνεται συνέχεια στον αγώνα.

-5' Προσπάθεια για την ΑΕΖ με τον Χατζηβασίλη, ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε την μπάλα και τον κίνδυνο για τη ομάδα του.

-6' Ο Μαρκίνιος από αριστερά για το ΑΠΟΕΛ, σούταρε αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Ντελμίρο.

-10' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα έξω.

-11' Η ΑΕΖ με τον Ντιγκινί που σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε έξω.

-15' Φάουλ για την ΑΕΖ από αριστερά με τον Φράγκο, μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια το Μπέλετς.

-15' Κίτρινη στον Σλόγκαρ, για φάουλ στον Ντάλσιο.

-20΄ Κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

-21΄ Κεφαλιά του Πέτροβιτς, η μπάλα έξω.

-23' Φάουλ με τον Βιγιαφάνες, ο Κονσταντίνοφ από κοντά δεν μπόρεσε αφού τον πρόλαβε ο Μπέκερ.

-25' Κίτρινη στον Χατζηβασίλη για φάουλ στον Κονσταντίνοφ.

-30' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Δώνη ο οποίος σούταρε στην κίνηση, όμως, η μπάλα πέρασε έξω.

-34' Άστοχο σουτ του Τσεμπάκ.

-38' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Μετά από σέντρα του Δώνη από δεξιά ο Βιγιαφάνες με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γαλαζοκίτρινους της Λευκωσίας.

-41' Δυνατό μακρινό αριστερό σουτ του Ντάλσιο, ο Μπέκερ σε ετοιμότητα έδιωξε τη μπάλα και τον κίνδυνο για την εστία του.

-44' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Κεφαλιά του Κ. Αντωνίου, μετά από ασίστ του Ντιγκινί και σέντρα του Βάλντι, 1-1 στο ΓΣΠ.

-45' Κίτρινη κάρτα για τον πανηγυρισμό του Κ. Αντωνίου.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45'+2΄Δυνατό σουτ του Ντάλσιο η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μπέκερ.

Λήξη ημιχρόνου

1

Β' ημίχρονο

-48' Σουτ του Ντάλσιο, έδιωξε ο Μπέκερ.

-50' Κίτρινη στον Φράγκο, για φάουλ.

-55' Η κεφαλιά του Ντάλσιο, μετά τη σέντρα του Δώνη, η μπάλα στα χέρια του Μπέκερ.

-56' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΖ. Ο Φοστάβε αποχώρησε και τη θέση του έλαβε ο Ελευθερίου.

-59' Κίτρινη στον Βιγιαφάνες για κράτημα του Ντιγκινί.

-62' Κίτρινη στον Ντελμίρο για παρεμπόδιση του τερματοφύλακα Μπέλετς.

-63' Δυνατό μακρινό σουτ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μπέκερ.

-65' Άστοχο σουτ του Μαρκίνιος.

-67' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ, εκτός οι Βάλντι και Σαρφό, εντός οι Παστελλής και Ιωσηφίδης.

-67' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Με προβολή του Μαρκίνιος, μετά την πάσα του Κβιλιτάια το ΑΠΟΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 2-1.

-70' Σουτ του Δώνη, μπλοκάρει τη μπάλα ο Δώνης.

-71' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, εκτός οι Δώνης και Βιγιαφάνες, εντός οι Σαρφό και Ντονγκαλά.

-75΄ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, όμως, ο Μαρκίνιος παρά την προσπάθεια στην περιοχή γλίστρησε και έχασε τη μπάλα.

-75' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ, εκτός οι Κ. Αντωνίου και Σλόγκαρ, εντός οι Νζάου και Ρέινολντς.

-78' Η κεφαλιά του Πέτροβιτς κατέληξε κόρνερ αφού κόντραρε σε αμυντικό της ΑΕΖ.

-80' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εκτός οι Μαρκίνιος και Κβιλιτάια, εντός οι Τομανέ και Γουίλσον.

-88' Άστοχο σουτ του Αντωνίου Ε.

-90' Σουτ του Ντάλσιο, η μπάλα έξω.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90' +2' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Με πλασέ του Ντάλσιο, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Εντογκαλά και οι γαλαζοκίτρινοι πήραν προβάδισμα με σκορ 3-1.

-90'+3' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εκτός ο Κονσταντίνοφ, εντός ο Πολυκάρπου.