Απόλλων-ΑΕΖ: Γκέλα και "Χ"αμένη ευκαιρία να πλησιάσει την εξάδα

Ο Απόλλωνας και η ΑΕΖ έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού, που έμειναν με δέκα από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν την εξάδα και δεν εκμεταλλεύτηκαν τα ευνοϊκά γι αυτούς αποτελέσματα της αγωνιστικής. Από την άλλη και η ομάδα του Λιάσου Λουκά, που είχε σε εξαιρετική ημέρα τον τερματοφύλακά της, τον Μιροσάβλεβιτς, έχασε έδαφος, μετά την νίκη της Δόξας.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή, έκανε ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ, με κορυφαία στιγμή στο 31ο λεπτό, όταν την κεφαλιά του Μάρκες απέκρουσε ο εξαιρετικός Μιλοσάβλιεβιτς και η μπάλα χτύπησε και στο οριζόντιο δοκάρι. Από την άλλη, η ΑΕΖ ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις με τους Κλε και Ματόνγκο και θα μπορούσε να κάνει τη ζημιά, όμως και ο Λέουβενμπεργκ ήταν έτοιμος όποτε χρειάστηκε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες, με την αποβολή του Λέουβενμπεργκ, στο 53ο λεπτό. Η ΑΕΖ έφευγε σε αντεπίθεση με τον Χατζηβασίλη που είχε μπει στον αγώνα δευτερόλεπτα πριν, βγήκε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα και τον ανέτρεψε εκτός περιοχής με αποτέλεσμα ο Φωτίου να τον στείλει στα αποδυτήρια. Από εκεί και πέρα η ΑΕΖ έλεγξε περισσότερο το παιχνίδι, με τον Απόλλωνα να ψάχνει το γκολ, χωρίς όμως κάποια από τις δύο ομάδες να τα καταφέρουν.

Στους 33 βαθμούς έφτασε ο Απόλλωνας που βρίσκεται στην 7η θέση, έξι βαθμούς πίσω από την Ομόνοια. Η ΑΕΖ πήγε στους 14 βαθμούς.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο γήπεδο με την Γρηγορία Φραντζή. Στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα.

-2' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ! Ο Ματόνγκο μπήκε στην περιοχή μετά από βαθιά μπαλιά, κάνει το σουτ και η μπάλα φεύγει δίπλα από την εστία του Λέουβενμπεργκ!

-4' Ο Μάρκες έκλεψε την μπάλα από τον Σαρφό, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Αντωνίου και έφυγε κόρνερ.

-5' Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Αρτεάν έκανε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.

-6' Γύρισμα του Ματόνγκο, ο Κλε δεν προλαβαίνει την μπάλα που φεύγει πλάγια.

-11' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΖ, η μπάλα πήγε στον Κολ που έκανε το σουτ, όμως ο Μιλοσάβλεβιτς έδιωξε.

-12' Απάντησε η ΑΕΖ με τον Κλε να γυρίζει στον Σλόγκαρ που έκανε το σουτ πολύ ψηλά άουτ.

-18' Συρτό σουτ του Βαλμπουενά, πέφτει στην γωνία του ο Μιλοσάβλεβιτς και διώχνει σε κόρνερ.

-19' Από την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα πάει εκτός περιοχής στον Χάμπο, που κάνει δυνατό σουτ όμως η μπάλα φεύγει άουτ.

-26' Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μάρκες που ήταν μόνος του μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε δυνατό σουτ, όμως ο Μιλοσάβλεβιτς έδιωξε!

123

-27' Σουτ του Χάμπου, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Μιλοσάβλιεβιτς.

-31' Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάρκες έκανε την κεφαλιά, ο Μιλοσάβλιεβιτς και πάλι διώχνει σε νέο κόρνερ, ενώ η μπάλα χτυπάει και στο οριζόντιο δοκάρι!

-32' Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Κολ έδωσε στον Βαλμπουενά που κάνει πλασέ από κοντά, διώχνει και πάλι η άμυνα της ΑΕΖ!

-33' Κίτρινη κάρτα στον Μαλεκκίδη για φάουλ στον Ρέινολντς.

-35' Ευκαιρία για την ΑΕΖ! Εκτέλεση φάουλ από τον Κάστρο, ο Λέουβενμπεργκ θα διώξει!

-39' Κίτρινη κάρτα στον Σαρφό. Χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων της ΑΕΖ. Βλέπει κίτρινη και ο Λιάσος Λουκά για διαμαρτυρία.

-41' Ο Μπακένγκα μπήκε στην περιοχή, πήγε να περάσει ανάμεσα από δύο, βρέθηκε στο έδαφος. Τίποτα λέει ο διαιτητής. Εξετάζεται από το VAR η φάση.

-42' Συνεχίζεται το παιχνίδι, δεν υπάρχει κάτι.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

123321

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

-48' Η πρώτη καλή στιγμή στο Β' ημίχρονο, είναι για την ΑΕΖ. Σουτ του Ρέινολντς, η μπάλα κοντράρει και ο Λέουβενμπεργκ την διώχνει σε κόρνερ.

-52' Αλλαγή για την ΑΕΖ: Ο Κλε φεύγει στη θέση του ο Χατζηβασίλης.

-53' Κόκκινη κάρτα στον Λέουβενμπεργκ! Η ΑΕΖ έφυγε στην αντεπίθεση με τον Χατζηβασίλη που μόλις μπήκε στον αγώνα, βγήκε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα και τον ανέτρεψε εκτός περιοχής. Απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Φωτίου!

-55' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Ο Δημητρίου στη θέση του Φιλιώτη.

-59' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μπακένγκα με κεφαλιά ψαράκι δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

-60' Κίτρινη κάρτα στον Ρέινολντς για φάουλ στον Βαλμπουενά.

-63' Αλλαγές για την ΑΕΖ: Μέσα οι Σαμπό και Χρίστου, έξω οι Σαρφό και Ρέινολντς.

321123

-73' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε πρώτα στον Σίελβικ, μετά στον Μαλεκκίδη για να καταλήξει στον Μάρκες που ήταν σε πολύ καλό σημείο, όμως το σουτ πήγε άουτ.

-74' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα: Μέσα οι Σαγκάλ και Πέρετζ, στη θέση των Κολ και Μπακένγκα.

132231

-75' Κίτρινη κάρτα στον Σλόγκαρ.

-77' Ευκαιρία για την ΑΕΖ! Ο Σλόγκαρ στην περιοχή δοκίμασε να κάνει το σουτ, πρόλαβε και έβαλε την κόντρα ο Μαλεκκίδης!

-81' Κίτρινη κάρτα στον Χρίστου για φάουλ στον Πέρετζ.

-82' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ: Έξω οι Ματόνγκο και Σλόγκαρ, στη θέση τους οι Ιωσηφίδης και Γιουσούφ.

-82'

Διπλή αλλαγή και για τον Απόλλωνα: Μέσα οι Ποντικός και Γιούρσεβιτς στη θέση των Βαλμπουενά και Μαλεκκίδη.

-88' Σουτ του Σαγκάλ, ο Μιλοσάβλεβιτς και πάλι σε κόρνερ!

-90' Οκτώ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2' Φάουλ για τον Απόλλωνα σε καλό σημείο, εκτέλεσε ο Χάμπος, ο Μιλοσάβλεβιτς πετάχτηκε στο παραθυράκι του και έδιωξε!

-90+3' Κεφαλιά του Σαγκάλ μετά από σέντρα, η μπάλα στην αγκαλιά του Μιλοσάβλεβιτς.

-90+6' Κίτρινη κάρτα στον Μιλοσάβλεβιτς για καθυστερήσεις.