Εθνικός - ΑΕΖ: Εξάρα κι ανέβηκε τρίτος - Και μαθηματικά Β΄Κατηγορία οι πράσινοι

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ο Εθνικός έκαμψε εύκολα στο "Δασάκι" με 6-2 την αντίσταση της ΑΕΖ ενώ μπορούσε να βάλει και ακόμα πιο πολλά γκολ αφού ο κίπερ της ΑΕΖ, Μπέκερ έκανε 12 αποκρούσεις!

Παράλληλα υπήρχαν και δύο γκολ του Εθνικού που ακυρώθηκαν μετά από έλεγχο του VAR και ένα που μπήκε όμως υποδείχθηκε οφσάιντ εξαρχής.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΖ αποχαιρέτησε και μαθηματικά την Α΄Κατηγορία ενώ ο Εθνικός ανέβηκε στην τρίτη θέση του Β΄Γκρουπ με 46 βαθμούς.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Σιφνέος στο 15'. Ο Εθνικός Άχνας γύρισε το ματς και ήταν καταιγιστικός σκοράροντας και χάνοντας ευκαιρίες. Σκόρερ του οι Ντράζιτς (29’), Μάριος Ηλία στο 45+3’ με πέναλτι και στο 78΄ ενώ το 4-1 έγραψε ο Καμπρέρα.

Η ΑΕΖ μείωσε στο 90+5 με τον Ντιγκινί σε 4-2 ενώ ο Ριστέφσκι έγραψε το 5-2 για τον Εθνικό στο 90+8 και ο Καρμπρέρα να γράφει το τελικό 6-2 που ήταν και το τελικό σκορ!

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009»

- Έναρξη του αγώνα

14' ΓΚΟΛ 0-1 για την ΑΕΖ με τον Σιφνέο μετά από πάσα του Ματόνγκο. Ελέγχεται στο VAR.

Μετράει το γκολ

29' ΓΚΟΛ 1-1 ο Εθνικός. Ο Ντράτζιτς μπήκε με ωραία ενέργεια στην περιοχή και σούταρε εύστοχα.

40' Πέναλτι για τον Εθνικό για μαρκάρισμα του Ντιγκινί πάνω στον Λίπσκι... Ελέγχεται στο VAR. Διπλός έλεγχος για χέρι παίκτη του Εθνικού αλλά και για το μαρκάρισμα του Ντιγκινί.

45' Το VAR έστειλε τον ρεφ στο Onfield review.

Παραμένει στην αρχική του απόφαση.

45+2 ΓΚΟΛ 2-1 Εκτελεί εύστοχα ο Μάριος Ηλία και 2-1 ο Εθνικός

8 λεπτά καθυστερήσεις

Ημίχρονο

Έναρξη του β΄μέρους

53' Σκόραρε ο Λίπσκι μετά από πάσα του Ιωαννίδη. Υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Ιωαννίδης.

Το VAR ελέγχει τη φάση.

57' Παραμένει η αρχική απόφαση δεν υπάρχει γκολ.

60' Τριπλή φάση για τον Εθνικό. Μακρινό σουτ του Λίπσκι απόκρουση του Μπέκερ, σουτ του Ιωαννίδη νέα απόκρουση. Και δεύτερο σουτ από τον Ιωαννίδη που κτύπησε στο δοκάρι.

62' Νέα απόκρουση από τον Μπέκερ σε τετ-α-τετ με τον Μάριο Ηλία.

65' Σκόραρε ο Ιωάννου με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Εξετάζεται η φάση του γκολ από το VAR.

68' ΑΚΥΡΟ το γκολ για χέρι

70' Μπέκερ λέει ξανά "όχι" σε σουτ του Μάριου Ηλία.

78' Γκολ 3-1 για τον Εθνικό με τον Μάριο Ηλία. Ο Καμπρέρα μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Ηλία που από κοντά βρήκε στόχο.

Ελέγχθηκε και μετράει το γκολ

86΄Σκόραρε ο Καμπρέρα όμως δεν μετράει το γκολ γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ.

87' ΓΚΟΛ  4-1. Αυτή τη φορά βρήκε δίχτυα έγκυρα ο Καμπρέρα. Ωραία κούρσα τετ-α-τετ και σκάψιμο της μπάλας για το τέταρτο γκολ.

9 λεπτά οι καθυστερήσεις

90+5 Μειώνει η ΑΕΖ με τον Ντιγκινί με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Ρόχα. 4-2

90+8' 5-2 ο Εθνικός. Με κεφαλιά του Ριστέφσκι

90+9 6-2 με κεφαλιά του Καμπρέρα

TEΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Εθνικός Άχνας : Παναγή, Νικολάου, Περατικός, Αρτυματάς, Μπίκερ, Ιωάννου, Λίπσκι, Ντε Ιριόντο, Ντράζιτς, Μ. Ηλία, Ιωαννίδης

AEΖ : Μπέκερ, Ελευθερίου, Χρίστου, Αντωνίου, Χριστοφή, Ρόχα, Ματόγκο, Ιωσηφίδης, Σλόγκαρ, Σιφνέος, Ντιγκινί

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Α. Γιώργος
4ος Διαιτητής: Νεοφύτου Νεόφυτος
VAR: Τεχράνυ Ανδρέας