ΑΕΖ-ΠΑΕΕΚ: Έξι γκολ, ανατροπή και προκρίθηκε το... φαβορί (φώτος)

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου πήρε η ΑΕΖ έπειτα από ανατροπή με 4-2. Η ΠΑΕΕΚ άνοιξε το σκορ στο 10' με γκολ του Χρυσοστόμου, ενώ η απάντηση από πλευράς ΑΕΖ ήρθε από τον Κάστρο στο 24'. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 45+3 με τον Γώγο.

Στο δεύτερο μέρος ο Σλόγκαρ έκανε το 2-1 στο 64' για την ΑΕΖ και ο Συρεγγέλας με ένα φοβερό ψαλιδάκι απάντησε στο 77' ισοφαρίζοντας. Στο 81' δόθηκε πέναλτι υπέρ της ΑΕΖ και ο Κάστρο από τα 11 βήματα έκανε το 3-2. Η ΠΑΕΕΚ απείλησε για το 3-3, ωστόσο ο Σλόγκαρ έβαλε... τέλος στις ελπίδες των φιλοξενουμένων κάνοντας το 4-2 στο 90'.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη, στο "Αμμόχωστος Επιστροφή" ο Χρίστος Χαραλάμπους για το www.kerkida.net.

-Έναρξη

k

-4 Καλή φάση για την ΠΑΕΕΚ. Ο Χρυσοστόμου πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής, ο Μπέκερ απέκρουσε και ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις. Συνεχίζει ο κίπερ.

-6 Ακόμα μια προϋπόθεση για τους φιλοξενούμενους. Ο Χρυσοστόμου επιχείρησε το σουτ, δεν ήταν ιδανικό το τελείωμα αφού έστειλε τη μπάλα έξω.

-9' Ο Χατζηβασίλης πάτησε περιοχή, έψαξε συμπαίκτη του για πάσα ωστόσο ο Γώγος έδιωξε. Η επιθετική προσπάθεια της ΑΕΖ σταμάτησε για υπόδειξη οφσάιντ.

-10' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ! Ο Χρυσοστόμου με σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

-12 Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μπέκερ. Αναγκαστική αλλαγή και στη θέση του ο Μιλοσάβλιεβιτς.

k

(Σχόλιο) Στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, η ΠΑΕΕΚ δείχνει πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η ΑΕΖ ακόμα προσπαθεί να βρει τα πατήματά της.

-16' Προϋπόθεση για την ΑΕΖ. Σουτ του Κάστρο, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε σταθερά χωρίς ανησυχία.

-18' Δημιουργεί προϋποθέσεις η ΠΑΕΕΚ. Ο Πασιαρδής από αριστερά επιχείρησε να βγάλει σέντρα, η άμυνα της ΑΕΖ έδιωξε σε κόρνερ.

-19' Ο Γώγος επιχείρησε να πάρει την κεφαλιά από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ρέινολντς πρόλαβε τον Γώγο και έδιωξε σε κόρνερ ξανά που έμεινε ανεκμετάλλευτο από τους φιλοξενούμενους.

-20' Κερδισμένο κόρνερ για την ΑΕΖ, δεν προλαβαίνει να γίνει απειλητική. Η φάση σταματά για επιθετικό φάουλ στον Κορομία.

-22 Ο Σλόγκαρ ανέβηκε από δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά δεν βρήκε συμπαίκτη του. Αποτελεσματική η άμυνα της ΠΑΕΕΚ.

-24' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Ο Κάστρο με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και φέρνει τον αγώνα στα ίσα.

-28' Ο Σλόγκαρ ανέβηκε από δεξιά, έδωσε την πάσα με στόχο στον Σιφναίο, ο Κορομίας επενέβη σωτήρια.

k

-34' Απειλεί η ΑΕΖ και ψάχνει το δεύτερο γκολ. Ο Σαρφό έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Παπαδόπουλος ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε.

-38' Μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Χρυσοστόμου από δεξιά απέφυγε δύο αμυντικούς, έδωσε στον Κονομή που με τακουνάκι επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον Μιλοσάβλιεβιτς. Υποψιασμένος ο κίπερ, έκλεισε τη γωνιά του και έδιωξε σε κόρνερ.

-Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

(Σχόλιο) Η ΠΑΕΕΚ δεν επαναπαύεται, απειλεί κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα. Δημιουργεί προϋποθέσεις η φιλοξενούμενη ομάδα, ανώτερη ποιοτικά η ΑΕΖ που καλείται να το δείξει μέσα στο γήπεδο.

-45+3' Δοκάρι για την ΠΑΕΕΚ! Γέμισμα από τον Μπαξεβάνο, ο Γώγος πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

-Ημίχρονο στο "Αμμόχωστος Επιστροφή".

-Έναρξη β' μέρους

-Με αλλαγή ξεκινά η ΑΕΖ. Ο Χρίστου στη θέση του του Χριστοφή

-46' Μακρινό σουτ του Σαρφό, σε ετοιμότητα ο Παπαδόπουλος μάζεψε χωρίς ανησυχία.

-49' Ο Σιφναίος από αριστερά έκανε το γύρισμα με στόχο τον Παπαδόπουλο, βγήκε ο κίπερ και μάζεψε τη μπάλα.

-52' Ο Σλόγκαρ έδωσε στον Σαρφό, επιχείρησε το σουτ ωστόσο η μπάλα κόντραρε στα πόδια των παικτών της ΠΑΕΕΚ.

-56' Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της ΠΑΕΕΚ, Βασίλη Βούζα.

k

-57' Απειλεί η ΑΕΖ. Σέντρα του Ελευθερίου από αριστερά, ο Σιφναίος με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-Στο έδαφος ο Παπαδόπουλος που φαίνεται να χτύπησε στην πιο πάνω φάση.

-Σηκώθηκε ο κίπερ, συνεχίζει.

-61' Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Στις θέσεις των Μοράις και Κορομίας, οι Μπότος και Συρενγγέλας.

k

-64' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Ο Σλόγκαρ πέρασε τρεις παίκτες της ΠΑΕΕΚ, πάτησε στην περιοχή και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του.

-67' Τεράστια ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Πασιαρδής ανέβηκε από αριστερά, έκανε το γύρισμα με στόχο τον Σινγκέλα. Ο Γιαντάλ επενέβη σωτήρια και κράτησε το 2-1 για την ομάδα του. Αδράνησε η άμυνα της ΑΕΖ στην συγκεκριμένη φάση.

-70' Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Κονομής πήρε την κεφαλιά, αστόχησε και η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Χρυσοστόμου που έκανε το σουτ, η μπάλα ωστόσο κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

-73' Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Χρυσομίλης στη θέση του Λούβαρη.

-76' Κίτρινη κάρτα στον Χρίστου για φάουλ.

-77' ΓΚΟΛ για την ΠΑΕΕΚ! Τρομερό γκολ από τον Συρεγγέλα που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με ένα ψαλιδάκι. Η μπάλα πήρε πολύ ύψος και κατέληξε στην γωνιά της εστίας του Μιλοσάβλιεβιτς.

-78' Χαμένη ευκαιρία για το 2-3 της ΠΑΕΕΚ. Ο Χρυσομίλης έκανε το σουτ, αστόχησε.

-81' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Ο Χρυσομίλης πήρε το σουτ, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από την εστία.

-82' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα οι Παστελλής και Γιουσιούφ, έξω οι Ελυθερίου και Σιφναίος.

-83' Πέναλτι για την ΑΕΖ. Ο Μπότο σύμφωνα με τον ρεφ ανέτρεψε τον Χατζηβασίλη που ήταν εντός περιοχής. Η φάση ελέγχεται από το VAR.

k

-85' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ. Επικύρωσε και το VAR την απόφαση του ρεφ. Ο Κάστρο από την άσπρη βούλα κάνει το 3-2 για την ΑΕΖ.

-90' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ που είναι πλέον αγκαλιά με την πρόκριση. Ο Κάστρο πήρε το σουτ, ο Παπαδόπουλος απέκρουσε αλλά η μπάλα κατέληξε στον Σλόγκαρ που πλάσαρε σε κενή εστία.

-90+2' Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Έξω οι Παπακυριακού και Μπαξεβάνος, μέσα οι Κεσίδης και Ευσταθίου.

-90+3 Ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Ο Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε, ωστόσο γκρέμισε τον Χρυσοστόμου. Ο ρεφ δεν έδωσε κάτι.

-Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Γιαντάλ, Αντωνίου Κ., Σαρφό, Σλόγκαρ, Χριστοφή (45' Χριστοφή), Κάστρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου (82' Παστελλής), Χατζηβασίλης, Σιφναίος (82' Γιουσούφ).

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Παστελλής, Αντωνίου Χ., Ντελμίρο, Χαραλάμπους, Ντιομαντέ, Ρουίθ, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσιούφ.

ΠΑΕΕΚ: Παπαδόπουλος, Αρναούτης, Γώγος, Μοράις (61' Συρεγγέλας), Παπακυριακού (90+2' Κεσίδης), Λούβαρης (73' Χρυσομίλης), Πασιαρδής, Μπαξεβάνος (90+2' Ευσταθίου), Χρυσοστόμου, Κορομίας (61' Μπότος), Κονομής.

Στον πάγκο: Κουπεπίδης, Χρυσομίλης, Κωνσταντίνου, Χαραλάμπους, Καράντωνας, Παλομάρες, Ναθαναήλ, Κεσίδης, Άδωνη, Σιρενγκέλας, Ευσταθίου, Μπότος

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Λιοτατής Νικόλας