Εθνικός-ΑΕΖ: Επιβλητική... "τεσσάρα" και δεύτερη συνεχόμενη νίκη (Φώτος)

Επιβλητική νίκη γθα τον Εθνικό Άχνας που έριξε "τεσσάρα" στην ΑΕΖ και είναι πλέον στους 24 βαθμούς. Πολύ σοβαρή εμφάνιση και καλό αγωνιστικό πρόσωπο από την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά. Το σκορ για τον Εθνικό άνοιξε ο Ριστέφσκι στο 6' ενώ ισοφάρισε η ΑΕΖ με τον Κάστρο στο 23' αλλά 5 λεπτά αργότερα ο Μπίκερ έκανε το 2-1 για την ομάδα του που στο 55' σκόραρε και δεύτερο γκολ για το 3-1. Τη νίκη "σφράγισε" ο Μάριος Ηλία στο 76' με καταπληκτικό γκολ.

Η ΑΕΖ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο μετά το 3ο γκολ του Εθνικού... δεν είχε δυνάμεις. Η ομάδα του Λιάσου Λουκά παραμένει στους 14 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Στην περιγραφή του αγώνα η Βάνα Λειβαδιώτη...

-Έναρξη

-4' Πολύ καλή προϋπόθεση για την ΑΕΖ! Ο Σλόγκαρ δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, μεγάλη απόκρουση από τον Παναγή.

-6' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Ριστέφσκι! Μετά από κερδισμένο κόρνερ, ο Ριστέφσκι πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Δεύτερο συνεχόμενο γκολ για τον Ριστέφσκι.

k

-8' Κίτρινη κάρτα στον Ρέινολντς για φάουλ στον Λίπσκι.

-16' Σουτ από τον Καμπρέρα, πέρασε έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

-23' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ και 1-1! Ο Κάστρο εκτέλεσε κερδισμένο φάουλ που μάζεψε κόσμο στην περιοχή του Παναγή. Η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα. Ο Παναγή επιχείρησε να αποκρούσει και την άγγιξε με τα ακροδάχτυλα, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στην εστία του.

k

-27' Πολύ ωραία ενέργεια από πλευράς Εθνικού. Ο Ιωάννου ανέβηκε από δεξιά, βρήκε τον Λίπσκι που κατέβασε, έδωσε στον Μάριο Ηλία, Η άμυνα της ΑΕΖ έδιωξε σε κόρνερ.

-28' ΓΚΟΛ και 2-1 για τον Εθνικό! Εκτέλεσε το κόρνερ ο Λίπσκι, ο Χατζηβασίλης επιχείρησε να διώξει αλλά η μπάλα χτύπησε καταλάθος στον Μπίκερ και κατέληξε στα δίχτυα του Μιλοσάβλιεβιτς.

-32' Σουτ από τον Χατζηβασίλη, άστοχο και καμία ανησυχία για τον Κύπριο κίπερ.

-35' Μικρή διακοπή, ο Στυλιανού αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα. Ετοιμάζεται ο Περατικός αν χρειαστεί να περάσει στη θέση του.

-37' Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Στυλιανού και τη θέση του παίρνει ο Περατικός.

k

-38' Ο Καμπρέρα στο έδαφος εντός περιοχής, μια σύγκρουση με τον Γιαντάλ που βρίσκεται επίσης στο έδαφος. Ο παίκτης της ΑΕΖ ήταν ήδη στο έδαφος, πριν τον ερχομό του Καμπρέρα. Η φάση εξετάζεται και από το VAR.

-40' Τίποτα από το VAR και από τις επαναληπτικές προβολές δεν φαίνεται να υπάρχει κάποια παράβαση. Συνέχεια στο παιχνίδι.

-43' Κίτρινη στον Σπιρόφσκι. Έκανε δύο φάουλ προκειμένου να σταματήσει την αντεπίθεση στο κέντρο του γηπέδου. Στο όριο ο παίκτης του Εθνικού, χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς (Πάφο ή Ομόνοια).

-Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

-45+1' Καλή προϋπόθεση για την ΑΕΖ! Ο Ντιγκινί επιχείρησε το σουτ, ο Περατικός άπλωσε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ.

-Ημίχρονο στο Δασάκι.

Με αλλαγές θα ξεκινήσει το β' μέρος ο Εθνικός. Αναγκαστική η αλλαγή του Ιωάννου που τη θέση του πήρε ο Αρτυματάς. Έξω και ο Σπιρόφσκι, μέσα ο Ντε Ιριόντο.

-Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

-46' Κίτρινη κάρτα στον Ευαγόρα Αντωνίου για φάουλ στον Καμπρέρα.

-47' Ο Καμπρέρα έπεσε στο έδαφος. Καμία παράβαση από τον Γιαντάλ, ο παίκτης της ΑΕΖ δεν τον βρήκε. Ο Καμπρέρα δέχτηκε και τις παρατηρήσεις από τον ρεφ.

-50' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό και μεγάλη απόκρουση από τον Μιλοσάβλιεβιτς! Ο Ντράζιτς δοκίμασε το σουτ, ο κίπερ της ΑΕΖ έδιωξε.

-51' Κίτρινη κάρτα στον Ριστέφσκι για φάουλ στον Σλόγκαρ. Στο όριο και ο Ριστέφσκι, χάνει Πάφο ή Ομόνοια.

-55' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό και 3-1 με τον Μπίκερ! Άψογη μεταβίβαση, ο Ντράζιτς κατέβασε και έδωσε στον Μπίκερ που ακολούθησε τη φάση. Ο Ντράζιτς μοίρασε... την ασίστ και ο Μπίκερ με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

k

-58' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω οι Σαμπό και Κάστρο, μέσα οι Σαρφό και Ταβάρες.

-62' Μεγάλη φάση για τον Εθνικό! Ο Μάριος Ηλία ανέβηκε μόνος του με τον Μιλοσάβλιεβιτς. Καθυστέρησε πάρα πολύ, πήγε πλάγια, επιχείρησε να ντριπλάρει τον παίκτη της ΑΕΖ. Έκανε και το σουτ αλλά υποψιασμένος ο κίπερ της ΑΕΖ, μάζεψε.

-63' Μικρή διακοπή, πρόβλημα με την ενδοεπικοινωνία.

-65' Συνέχεια στο παιχνίδι.

-70' Φάουλ στον Μάριο Ηλία από τον Γιαντάλ που είδε και την κίτρινη κάρτα. Σε καλό σημείο, στη δεξιά πλευρά λίγο έξω από την περιοχή.

-72' Στην εκτέλεση του φάουλ ο Λίπσκι, ο Λομοτέι δεν μπόρεσε να πάρει σωστά την κεφαλιά.

-73' Φάουλ του Λομοτέι πάνω στη Σλόγκαρ, ο ρεφ δεν το έδωσε και διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων.

-75' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Χατζηβασίλης και ο Παστελλής, μέσα ο Σιφναίος και ο Χρίστου.

-75' Αλλαγή και για τον Εθνικό. Έξω ο Ντράζιτς μέσα ο Μεσκίτα.

-76' ΓΚΟΛ και 4-1 ο Εθνικός με Μάριο Ηλία! Πανέμοφρο γκολ από τον Κύπριο... ο Μεσκίτα από αριστερά σέντραρε και ο Ηλία με το δεξί έκανε το σουτ στην κίνηση και... "τρύπησε" την εστία του Μιλοσάβλιεβιτς!

k

-84' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Ντιγκινί μέσα ο Βάλντι.

-84' Αλλαγή και για τον Εθνικό. Έξω ο Καμπρέρα, μέσα ο Χριστοφή.

-Ο ρεφ έδειξε 8 λεπτά για καθυστερήσεις. Υπενθυμίζουμε, είχαμε διακοπή λόγω πρόβλημα ενδοεπικοινωνίας.

-90+2' Χαμένη ευκαιρία για το 5-1. Ο Χριστοφή πήρε το σουτ αλλά ήταν άστοχο.

-Τέλος αναμέτρησης.

Εθνικός Άχνας: Παναγή, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι (45' Ντε Ιριόντο), Λίπσκι, Λομοτέι, Μπίκερ, Ιωάννου Π. (45' Αρτματάς), Στυλιανού Μ. (37' Περατικός), Καμπρέρα, Ηλία Μ., Ντράζιτς (75' Μεσκίτα).

Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Ντε Ιριόντο, Περατικός, Ηλία Κ., Πεχλιβάνης, Μεσκίτα, Νικολάου Θ., Αρτυματάς, Μπέκερ, Ιωαννίδης, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής (75' Χρίστου), Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σλόγκαρ, Κάστρο (58' Ταβάρες), Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (75' Σιφναίος), Ρουίζ, Ντιγκινί, Σαμπό (58' Σαρφό).

Στον πάγκο: Στυλιανού Ν., Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Σαρφό, Χριστοφή Α., Ματόνγκο, Ελευθερίου, Σιφναίος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης