ΑΕΖ–Εθνικός: Άβολος συμβιβασμός… (φώτος)

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, ΑΕΖ και Εθνικός Άχνας συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία 1-1 και… πήραν από ένα βαθμό.

Μέτριο σε γενικές γραμμές ποιοτικά παιχνίδι αλλά με αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι τέλους αφού οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία τη νίκη. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντιγκινί στο 52΄, όμως η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση αφού τρία λεπτά αργότερα έφεραν το ματς στα ίσα με τον Καμπρέρα. Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες για το λυτρωτικό γκολ της νίκης το σκορ παρέμεινε μέχρι τέλους.

Στους 9 βαθμούς βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ζακακίου, ενώ o Εθνικός Άχνας στους 12.

Πρώτο σφύριγμα και… έναρξη αναμέτρησης.

3΄Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να θέλουν με σίγουρες μεταβιβάσεις να επιβάλουν το ρυθμό τους.

5' Πρώτη κίτρινη κάρτα στον αρχηγό της ΑΕΖ, Ντελμίρο για δυνατό φάουλ στον Καμπρέρα.

6' Πρώτη τελική προσπάθεια στο ματς με τον Ριστέφσκι να πιάνει την κεφαλιά μετά από φάουλ-γέμισμα στην περιοχή. Η μπάλα αρκετά έξω από την εστία του Μπέκερ.

10’ Πιο κινητικός με την μπάλα ο Εθνικός Άχνας θέλει να οργανώσει παιχνίδι από πίσω, από την άλλη η ΑΕΖ πιέζει ψηλά ώστε να τον αναγκάσει σε λάθος και έτσι να γίνει επικίνδυνη.

12' Κίτρινη στον Λομοτέι για χέρι. Ανάκοψε υποσχόμενη επιθετική προσπάθεια λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου.

16’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ να εκμεταλλεύεται το λανθασμένο διώξιμο του Παναγή και να κάνει το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε έξω.

21' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Χατζηβασίλη μετά από λάθος του Λομοτέι να βγαίνει μόνος απέναντι στον Παναγή ωστόσο να μην μπορεί να συνεχίσει.

λομο

-Ο Λομοτέι δεν μπορεί να συνεχίσει και αποχωρεί με φορείο. Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό Άχνας.

23' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Αγγελόπουλος στη θέση του τραυματία Λομοτέι.

30' Έπεσε αισθητά ο ρυθμός του αγώνα με τις δύο ομάδες να είναι καλά κλεισμένες στα μετόπισθεν.

33' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μπράντονιτς έκανε το σουτ, ο Μπέκερ έδιωξε και στην επαναφορά ο Νικολάου έκανε νέο σουτ όμως ο κήπερ της ΑΕΖ έδιωξε πάλι εντυπωσιακά.

37' Δεύτερη κίτρινη σε παίχτη της ΑΕΖ. Ο Χρίστου την δέχεται.

39’ Φάουλ κέρδισε σε πλεονεκτική θέση ΑΕΖ και συγκεκριμένα λίγο έξω από το κέντρο της  μεγάλης περιοχής. Ο Ντιγκινί εκτέλεσε αλλά πολλή κακό για το τίποτα αφού το κτύπημα του γάλλου ήταν κακό και η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

45+1' Δύσκολα μπορεί κάτι να αλλάξει μέχρι την ανάπαυλα.

45+2' Καλή κεφαλιά του Καμπρέρα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ο Σπιρόφσκι στη θέση του Ντράζιτς.

47’ Πανομοιότυπο το σκηνικό και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Παιχνίδι κέντρου και δύναμης με τις δύο ομάδες κατά βάση να θέλουν να κλείσουν τους δρόμους προς την εστία τους.

γκολ ντι

52' ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΖ με σκόρερ τον Νικολά Ντιγκινί. Ο Κάστρο έκανε το σουτ, ο Παναγή έδιωξε ασταθώς και απο κοντά ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ.

-Δεύτερο γκολ για τον Γάλλο στο πρωτάθλημα.

1-1 καμπρ

54' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει άμεσα ο Εθνικός με τον Καμπρέρα. Μετά από εξαίσια ενέργεια και σέντρα του Ηλία, ο Καμπρέρα με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Δεύτερο γκολ για τον Καμπρέρα στο πρωτάθλημα.

56' Ευκαιρία για τον Εθνικό να κάνει την ολική ανατροπή με τον Καμπρέρα να μην μπορεί να κάνει το ιδανικό τέλειωμα από πλεονεκτική θέση.

58' Αλλαγή για τον Εθνικό. Μέσα ο Χριστοφή, έξω Μπράντονιτς.

60' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα οι Σάντος και Ματόνγκο, έξω οι Χατζηβασίλης και Φράγκος.

χρ

66' Ατυχία για τον Χριστοφή και τον Εθνικό. Μόλις οκτώ λεπτά νωρίτερα πέρασε στο παιχνίδι αλλά ο Κύπριος διεθνής ένιωσε ενοχλήσεις με αποτέλεσμα να μη μπορεί να συνεχίσει και να ζητήσει όπως γίνει αναγκαστική αλλαγή. Τη θέση του στο παιχνίδι πήρε ο Μάριος Πεχλιβάνης.

67' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ να περνά όποιον βρήκε μπροστά του και να κάνει το σουτ. Ο Παναγή έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

70' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα ο Σιφναίος, έξω ο Ντιγκινί.

71' Όλα για όλα για τη νίκη οι δύο ομάδες καθώς σε καμιά περίπτωση δεν τις βολεύει ο ένας βαθμός όφελος.

82' Κλείνει τις αλλαγές του ο Λιάσος Λουκά με διπλή κίνηση. Έξω οι Σλόγκαρ και Κάστρο, μέσα ο Σαρφό και Γιουσούφ.

83' Με το ισόπαλο σκορ το ενδιαφέρον παραμένει αμείωτο. Παρόλα αυτά δεν δημιουργούνται φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

85' Άλλα πέντε λεπτά για την συμπλήρωση του 90λεπτου.

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

90+2' Με βαθιά γεμίσματα οι δύο ομάδες προσπαθούν να πετύχουν το γκολ της λύτρωσης.

Τέλος αγώνα. 1-1 το τελικό σκορ.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Σλόγκαρ (82' Σαρφό), Ντελμίρο, Κάστρο (82' Γιουσούφ), Ρέινολντς, Χατζηβασίλης (60' Σάντος), Φράγκος (60' Ματόνγκο), Ρουίζ, Ντιγκινί (70' Σιφναίος), Χρίστου.

Στον πάγκο οι: Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Φοστάβε, Σαρφό, Χριστοφή, Ρ. Σάντος, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης,Σιφναίος, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Παναγή, Ριστέφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Μπράντονιτς (58' Χριστοφή-66' Πεχλιβάνης), Λομοτέι (23' Αγγελόπουλος), Νικολάου, Καμπρέρα, Ηλία, Ντράζιτς (46' Σπιρόφσκι), Ακσεντίγεβιτς .

Στον πάγκο οι: Μάρκοβιτς, Σπιρόφσκι, Κ.Ηλία, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπίκερ, Ενέμ, Χριστοφή, Αγγελόπουλος.

Παρατηρητής: Ζαφείρης Σάββας

**Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους και στην περιγραφή του αγώνα ο Παναγιώτης Χριστοφή.