ΑΕΖ-Νέα Σαλαμίνα: Μοιρασιά που δεν βολεύει κανέναν… (φώτος)

Σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι από πλευράς φάσεων αλλά και από κοντράστ συναισθημάτων ΑΕΖ και Νέα Σαλαμίνα συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι,  ο Ντιγκινί με εκτέλεση πέναλτι στο 14’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ζακακίου, ενώ στο 21΄ο Κατσιαρής ισοφάρισε σε 1-1. Στο 54’ με τον Ντουρμισάι η ομάδα της Αμμοχώστου γύρισε το ματς και στο 91’ ο Σεργίου με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Καλή σε γενικές γραμμές εμφάνιση από το συγκρότημα του Λιάσου Λουκά που κατάφερε αν μη τι άλλο να πάρει το βαθμό στο τέλος. Στην αντίπερα, οι ερυθρόλευκοι  του Χριστόδουλου Χριστοδούλου έμειναν μακριά από τις καλές τους εμφανίσεις ωστόσο έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους λίγο πριν το τέλος.

Με τον έναν βαθμό όφελος η ΑΕΖ έφτασε τους 10 βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα τους 19.

Nα σημειωθεί πως στις καθυστερήσεις και στυγκεριμένα από το 90'  οι ερυθρόλευκοι αγωνίστηκαν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής του Μπεραχάνο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στην αναμέτρηση.

2’ Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

4’ Πρόθεση των ποδοσφαιριστών του Λιάσου Λουκά είναι να πιέσουν ψηλά και να αναγκάσει την αντίπαλη άμυνα σε λάθος. Στην αντίπερα, το συγκρότημα του Χριστόδουλου Χριστοδούλου δίνει χώρο ώστε να ανοίξουν διάδρομοι και έτσι να βγει στην κόντρα επίθεση.

6' Πρώτη κίτρινη στο ματς στον Γιουσούφ. Σήκωσε ψηλά το πόδι και κτύπησε στο πρόσωπο τον Ντάτοκοβιτς.

10’ Συμπληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης χωρίς τη μεγάλη φάση. Παιχνίδι κέντρου και πολλών μονομαχιών το σκηνικό.

11’ Εξετάζεται πέναλτι σε χέρι του Κονέ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

ονφ

12’ Το VAR έστειλε τον ρεφ Θωμά Χατζηβασιλείου σε  οn-field review.

13’ Ο ρεφ δείχνει την άσπρη βούλα.

ντιγκ

14’ ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΖ. Ο Νικολά Ντιγκινί με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνιά των δικτύων του Μελίσσα ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

17' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα για άμεση απάντηση με τον Ντορεγκαράι. Ο Αργεντινός πήγε για το κεφάλι σε σέντρα του Σεργίου. Ο Μπέκερ του είπε όχι...

νεα γκ

22' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα με τον Αντώνη Κατσιαρή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ντιακιτέ έπιασε την κεφαλιά, ακολούθως έγινε το μελέ και ο Κατσιαρής με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Άμεση απάντηση για τη τη Νέα Σαλαμίνα.

-Δεύτερο γκολ για τον Κύπριο μέσο στο πρωτάθλημα.

26' Νέα δεδομένα πλέον στο ματς. Πάνω - κάτω μπάλα και με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ για να πάρουν το προβάδισμα.

ντατ

31' Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Ντάτκοβιτς από πλευράς Νέας Σαλαμίνας και ζήτησε όπως γίνει αναγκαστική αλλαγή. Ο Κροάτης ενώ ετρέχε την μπάλα έπεσε στο έδαφος και κρατούσε το δεξί του πόδι.

33' Αναγκαστική αλλαγή. Μέσα ο Βίκτωρος, έξω ο Ντάτοκοβιτς.

39' Διπλή ευκαιρία για την ΑΕΖ. Αρχικά ο Ρέινολτς δεν μπόρεσε να νικήσει το Μελίσσα και ακολούθως ο Ντιγκινί στην επαναφορά δεν μπόρεσε να βρει στόχο.

43' Μετά τις εσωτερικές αλλαγές του Λιάσου Λουκά η ΑΕΖ είναι καλύτερη και πιέζει συνεχώς.

45' Εφτά λεπτά καθυστερήσεων.

45+4' Πολλά και δυνατά φάουλ στα τελευταία λεπτά.

Τέλος Α' ημιχρόνου: 1-1

46’ Σε μια προσπάθεια να βελτιώσει την εικόνα της Νέας Σαλαμίνας ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου προχωρεί σε διπλή αλλαγή στην επανάληψη. Μέσα Λέουκο και Ντουρμισάι αντί των Κονατέ και Κουσμάνοβιτς.

49’ Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Γιουσούφ, μέσα  ο Ιωσηφίδης.

50' Καλή στιγμή για την ΑΕΖ σε βολέ του Αντωνίου. Η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μελίσσα.

ντου

54' ΓΚΟΛ 1-2 γυρίζει το ματς η Νέα Σαλαμίνα με τον νεοεισελθόντα Ντουρμισάι. Ο Σεργίου έδωσε στον Κατσαρή, αυτός έδωσε στον κενό χώρο στον Ντουρμισάι (σ.σ αφού του ζήτησε την μπάλα) που ωραία γύρισε επιτόπια και έφερε την μπάλα μπροστά του και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα με δύναμη στη δεξιά γωνιά του Μπέκερ. Ωραίο γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση για τους ερυθρολεύκους.

-Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Ντουρμισάι.

55' Καλή στιγμή για την ΑΕΖ σε κεφαλιά του Ντιγκινί μετά από σέντρα του Ιωσηφίδη από δεξιά.

59' Πήρε αρκετή ψυχολογία η Νέα Σαλαμίνα μετά το γκολ, πλέον ελέγχει το ματς.

60' Καλό μακρινό σουτ του Ντουρμισάι από μακρινή απόστραση, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

62' Ψάχνει αντίδραση πλέον η ΑΕΖ αφού έχει χάσει το κέντρο και την δημιουργικότητα της.

67' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Κατσιαρής, μέσα ο Μιγκελίτο.

71’ Πολύ καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Σεργίου να μην μπορεί να νικήσει το Μπέκερ από πλεονεκτική θέση.

72’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ.  Σιφνέος και Σάντος, έξω Χατζηβασίλης και Ρέινολντς.

73' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ, μεγάλη όμως και η απόκρουση του Μελίσσα. Ο Κάστρο με δυνατή εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Ελλαδίτη εντυπωσιακά να διώξει και να κρατήσει το προβάδισμα για την ομάδα του.

74’ Μετά από γύρισμα του Νάρσινγκ ο Ντορεγκαράι μόνος από το σημείο του πέναλτι δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ και να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Καλή στιγμή για τους ερυθρόλευκους.

75' Άνοιξε πολύ το παιχνίδι.

79' Αυξάνει την πιέσή της ομάδα του Λιάσου Λουκά, προσπαθούν να διαφυλάξουν το σκορ από την άλλη οι της Νέας Σαλαμίνας.

81’ Τελευταία κίνηση από πλευράς Νέας Σαλαμίνα. Μέσα  Παπαγεωργίου αντί του Κονέ.

87' Με νύχια και δόντια η Νέα Σαλαμίνα προσπαθεί να κρατήσει το σκορ που θα της χαρίσει τη μεγάλη νίκη.

89’ Κόκκινη κάρτα για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μπεχαράνο για δυνατό φάουλ δέχεται τη δεύτερη κίτρινη-κόκκινη και αποβάλλεται.

89’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω Σαρφό και Παστελλής, μέσα Φράγκος και Χρίστου.

90’ Οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

αεζ 2-2

90+1’ ΓΚΟΛ 2-2 ισοφαρίζει η ΑΕΖ με αυτογκόλ του Σεργίου. Ο Φράγκος έκανε την σέντρα και ο αρχηγός της Νέας Σαλαμίνας με σταβοκλωτσιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

90+4' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα σε κεφαλιά του Ντιακιτέ. Ο Νάρσινγκ εκτέλεσε το κόρνερ και ο αμυντικός των ερυθρολεύκων πιο ψηλά απ' όλους έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

90+8’ Μεγάλη στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντιακιτέ να μην μπορεί να νικήσει με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι τον Μπέκερ.

90+9' Τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα.

Τέλος αγώνα... 2-2.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρεέινολντς (72' Σιφνέος), Χατζηβασίλη (72' Σάντος), Ρουίζ, Ντιγκινί, Γιουσούφ (46' Ιωσηφίδης)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Αντωνίου, Φοστάβε, Χριστοδή, Σάντος, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Φράγκος, Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Ιωσηφίδης

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (46' Λέουκο), Ντάτκοβιτς (33' Βίκτωρος), Νάρσινγκ, Κουσμάνοβιτς (46' Ντουρμισάι), Μπεχαράνο, Κονέ (81' Παπαγεωργίου), Ντορεγκαράι, Ντιακιτέ, Κατσιαρής (67' Μιγκελίτο)

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Σελέα, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ, Παπαγεωργίου, Λέουκο, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον Σίλβα, Κορομά