Οθέλλος - ΑΕΖ: Ανατροπή με ΣΟΥΠΕΡ… Ποπέσκου! (Φώτος)

Από όλα είχε το ματς στο στάδιο “Αμμόχωστος-Επιστροφή” με το Οθέλλο να εξασφαλίζει πολύτιμη νίκη αφού επικράτησε με ανατροπή με 2-1 επί της ΑΕΖ.

Πέναλτι, γκολ, ακυρωθέν γκολ, δοκάρια και αποβολή... με αλλαγή αποφάσεων από τον διαιτητή. Όλα αυτά συνέβησαν από το 25’ και μετά... Αρχικά στο πέναλτι που δόθηκε με την βοήθεια του VAR και αφού ο διαιτητής είχε υποδείξει να συνεχιστεί ο αγώνας. Η ΑΕΖ πήρε προβάδισμα χάρης στο γκολ-πέναλτι του Κάστρο.

Στη συνέχεια ο διαιτητής έδειξε απευθείας κόκκινη στον Ρουίζ για φάουλ στον Κατσιατή, όμως, ακύρωσε την απόφαση του σε κίτρινη με την βοήθεια και του VAR.

Ακολούθως ο Οθέλλος πέτυχε γκολ το οποίο, όμως, ακυρώθηκε ως οφσάιντ και λίγο πριν από την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου η ΑΕΖ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές μετά από 2η κίτρινη που δέχθηκε ο Σλόγκαρ.

Στην επανάληψη, το ματς συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό με την ΑΕΖ να κερδίζει πέναλτι, όμως, αστόχησε ο Κάστρο και χάθηκε η ευκαιρία να πετύχει η ομάδα και 2ο γκολ. Ο Οθέλλος ανέβασε κι άλλο την απόδοση του και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ποπέσκου στο 63΄λίγο μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, ως αλλαγή.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ της νίκης, όμως, δεν μπόρεσαν μέχρι το 90’ όταν ο Ποπέσκου από αριστερά με πολύ όμορφο γκολ κι έκανε το 2-1 κι έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς για τον Οθέλλο.

Οι δύο ομάδες έχουν από εννέα βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα.

Α' ημίχρονο

-1' Μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο με τον Ανάνγκ ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, έδιωξε, όμως, σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ.

-10' Οι δύο ομάδες προσπαθούν να ελέγξουν το χώρο του κέντρου και να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

-12'  Τραυματισμός του Μπέκερ στο πρόσωπο από τον Σούτο και προσωρινή διακοπή στον αγώνα.

-14' Συνέχεια στον αγώνα, δεν αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ.

-17' Άστοχο σουτ του Ναρντίνι έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΖ.

-19' Κίτρινη στον Σούτο για φάουλ στον Ντελμίρο.

-22' Σουτ από τον Σλόγκαρ, μπλοκάρει τη μπάλα ο Ταουντούλ.

-23' Μακρινό σουτ του Ουεσλάτι, η μπάλα έξω.

-24' Πτώση του Χατζηβασίλη στην περιοχή του Οθέλλου, μετά από μαρκάρισμα του Ναρντίνι. Ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

-26' Εξετάζεται η φάση από το VAR, κάλεσε τον ρεφ σε On field review. Ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του και δίνει πέναλτι για την ΑΕΖ.

66

-28' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ με πέναλτι του Κάστρο!

-32' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Ρουίζ της ΑΕΖ για φάουλ στον Κατσιατή!

654

-32' Κλήθηκε από το VAR ο διαιτητής και άλλαξε την απόφαση του! Ακύρωσε την κόκκινη κι έδειξε κίτρινη στον Ρουίζ.

-35' ΔΟΚΑΡΙ για τον Οθέλλο μετά από κεφαλιά του Ανάγκ

-37' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο! Ο Σταμούλης σούταρε από δεξιά η μπάλα βρήκε στον Κατσιατή και κατέληξε στα δίχτυα του Μπέκερ.

-38' Έλεγχος από το VAR για περίπτωση οφσάιντ.

-40' Ακυρώνεται το γκολ, παραμένει το 1-0 για την ΑΕΖ Ζακακίου!

24

-43' ΚΟΚΚΙΝΗ με δεύτερη κίτρινη στον Σλόγκαρ, για φάουλ.

21

-44' Κεφαλιά του Σούτο, διώχνει τον κίνδυνο ο Αντωνίου.

-45' Οκτώ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός ο Ρουίζ, μέσα ο Φοστάε

-48' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΖ! Ο Ταουντούλ ανέτρεψε τον Κάστρο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής υπέδειξε παράβαση για πέναλτι.

-49' Χαμένο ΠΕΝΑΛΤΙ του Κάστρο με τον Ταουντούλ να διώχνει την μπάλα. Ακολούθως ο Ανάνγκ προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, όμως, ο Χατζηβασίλης απομάκρυνε τον κίνδυνο.

55

-55' Διαμαρτυρίες από Οθέλλο για ΠΕΝΑΛΤΙ μετά την πτώση του Κατσιατή στην περιοχή. Ο διαιτητής υπέδειξε να συνεχιστεί ο αγώνας.

-58' Αλλαγή για την ΑΕΖ έξω ο Κατσιατής, μέσα ο Γκαρσία.

-59' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω οι Κυριάκου και Κατσιατής, μέσα οι Ποπέσκου και Γκαρσία.

-61' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Χατζηβασίλης, μέσα ο Ματόνγκο.

-63' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο! Με δυνατό σουτ του Ποπέσκου μέσα από την περιοχή η ομάδα της Αθηαίνου ισοφαρίζει σε 1-1.

-67' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός οι Γιουσούφ, Παστελλής και Φράγκος, μεσά ο Σιφνέος, Χρίστου και Σαρφό.

-72' Σουτ του Σούτο, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μπέκερ.

-78' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Μέσα οι Μπραμπίγα και Ντιάγιε, έξω οι Ζουνζάρεζ και Ράμος.

-83΄Κίτρινη στον Ναρντίνι.

-87' ΔΟΚΑΡΙ για τον Οθέλλο με σουτ του Ουεσλάτι.

-90' ΓΚΟΛ για τον Οθέλλο με πολύ όμορφο σου του Ποπέσκου και γυρίζει το ματς αφού η ομάδα του πήρε προβάδισμα με 2-1!

-90' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+2' Κίτρινη στον Φοστάε.