Πάφος-ΑΕΖ: Έριξε τεσσάρα… και μείωσε από την κορυφή! (Φώτος)

Η Πάφος συνέτριψε με 4-0 την ΑΕΖ στο "Στέλιος Κυριακίδης" για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σκόραραν οι Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Νταλίνια και Μπρούνο Φελίπε.

Η Πάφος κυριάρχησε στο α’ ημίχρονο και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 21’ με σουτ του Βαλακάρι μέσα από την περιοχή. Η ομάδα του κ. Καρσέδο δημιούργησε τις προϋποθέσεις και για άλλο γκολ χωρίς, όμως, αποτέλεσμα. Η πιο κλασσική ευκαιρία για την Πάφο καταγράφηκε με τον Ζάιρο στις καθυστερήσεις ο οποίος μετά τη σέντρα του Ικόκο σούταρε από πολύ κοντά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω. Η ΑΕΖ δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει την αντίπαλη εστία παρά μόνο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χατζηβασίλη ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Ίβουσιτς.

Στην επανάληψη η ΑΕΖ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά δεν μπόρεσε απέναντι στους ποδοσφαιριστές της Πάφου οι οποίοι πέτυχαν και 2ο γκολ στο 58’ με την κεφαλιά του Τάνκοβιτς μετά την σέντρα του Ικόκο. Η υπεροχή της Πάφου έφερε κι άλλο γκολ στο 72’ με κοντινό πλασέ του Νταλίνια. Ο Μπρούνο Φελίπε με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για την ομάδα του η οποία ανέβηκε στην 4η θέση και τους 38 βαθμούς, τέσσερις πίσω από το πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Α' ημίχρονο

-5' Σέντρα σουτ του Τάνκοβιτς από αριστερά, η μπάλα κοντράρει σε αντίπαλο και καταλήγει κόρνερ.

-10' Ο Ικόκο από δεξιά δέχθηκε την πάσα από τον Βαλακάρι προσπάθησε να σουτάρει αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

-11' Προσπάθεια του Ζάιρο ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή κι αφού προσπέρασε δύο αντιπάλους σούταρε αλλά ο Μιλοσάβλεβιτς ήταν σε ετοιμότητα.

-16' Βαλακάρι και Ζάιρο συνεργάστηκαν πολύ ωραία στην περιοχή της ΑΕΖ, όμως, τους πρόλαβε ο Γιαντάλ κι έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

-19' Άστοχο σουτ του Τάνκοβιτς.

-20' Νέο σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα έξω.

-21' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Βαλακάρι μπήκε στην περιοχή της ΑΕΖ από δεξιά, σούταρε με το αριστερό αιφνιδιάζοντας τον Μιλοσάβλεβιτς κι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

1

-23' Πλασέ του Ζάιρο, η μπάλα έξω.

-25' Ελέγχει τον αγώνα η Πάφος τα πρώτα 25 λεπτά.

-29' Σουτ του Σλόγκαρ με το αριστερό, η μπάλα έξω.

-36' Άστοχο σουτ του Τάνκοβιτς.

-42' Πέναλτι για την ΑΕΖ υπέδειξε ο διαιτητής, όμως, ο Σιφνέος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ την στιγμή που δέχθηκε την πάσα από τον Κάστρο. Έγινε έλεγχος της φάσης από το VAR το οποίο υιοθέτησε την απόφαση του βοηθού διαιτητή.

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος της καθυστέρησης.

-45'+1' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Ζάιρο ο οποίος δέχθηκε τη σέντρα από τον Ικόκο αλλά από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω.

-45'+3' Σουτ του Χατζηβασίλη, μπλοκάρει τη μπάλα ο Ίβουσιτς.

Λήξη ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

-50' Ουδεμία αξιόλογη φάση τα πρώτα πέντε λεπτά στην επανάληψη.

-51' Προσπάθησε για την κεφαλιά ο Σιφνέος, μετά την εκτέλεση φάουλ του Σλόγκαρ, η μπάλα πέρασε έξω.

-53' Σουτ του Τάνκοβιτς η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος στην εστία της ΑΕΖ.

-57' Άστοχο σουτ του Ρέινολντς.

-58' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Η κεφαλιά του Τάνκοβιτς, μετά από τη σέντρα του Ικόκο καταλήγει στα δίχτυα και δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του.

222

-63' Διπλή αλλαγή για την Πάφο, εκτός οι Κανέ και Βαλακάρι, εντός οι Πέπε και Νταλίνια.

-63' Κεφαλιά του Κβίντα, μπλοκάρει τη μπάλα ο Μιλοσάβλεβιτς.

-67' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός οι Χατζηβασίλης, Ντελμίρο και Σλόγκαρ. Εντός οι Ελευθερίού Ματόνγκο και Γιουσούφ.

-72' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Νταλίνια σκόραρε για την ομάδα του με κοντινό πλασέ. Αρχικά σούταρε ο Ζάιρο, δεν μπόρεσε ωστόσο να κρατήσει τη μπάλα ο τερματοφύλακας της ΑΕΖ και στην επιστροφή ο Νταλίνια την έστειλε στα δίχτυα.

6666

-78' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός οι Ρέινολντς και Κάστρο, εντός οι Ιωσηφίδης και Ντιομαντέ.

-79' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Εκτός οι Τάνκοβιτς και Ζάιρο. Εντός οι Μπρούνο και Μπότσκαϊ,

-81' Κίτρινη στον Μελούσο, για φάουλ στον Ντιομαντέ.

-82' Αλλαγή για την Πάφο. Εκτός ο Ικόκο, εντός ο Δημητρίου.

-87' Κίτρινη στον Ε. Αντωνίου για φάουλ στον Μπότσκαϊ. Εξετάζεται η φάση για κόκκινη κάρτα.

Ο διαιτητής πάει να το δει...

333

-88' Επιστρέφει και ακυρώνει την κίτρινη και δείχνει κόκκινη κάρτα στον ποδοσφαιριστή της ΑΕΖ.

2

-90' Σουτ του Κβίντα, η μπάλα έξω.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90'+1' ΓΚΟΛ για την Πάφο. Ο Μπρούνο Φελίπε με κοντινό πλασέ διαμορφώνει το 4-0 για την ομάδα του.