ΑΕΖ-Άρης: Σοβαρός, ουσιαστικός και… πεντάρα μετά την Ευρώπη (φώτος)

ΑΕΖ-Άρης: Σοβαρός, ουσιαστικός και…  πεντάρα μετά την Ευρώπη (φώτος)

Παρά την κούραση από την ευρωπαϊκή μάχη με την Σλόβαν και τις πολλές απουσίες στην άμυνα,  ο Άρης ο επικράτησε εύκολα της ΑΕΖ εκτός έδρας 5-0 στο πλαίσιο της 3ης στροφής του πρωταθλήματος.

Σοβαρό και ουσιαστικό το συγκρότημα του Αλεξέι Σπιλέφκι που καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Με την επιτυχία του αυτή ο Άρης έχει το απόλυτο με τρία στα τρία. Χωρίς βαθμό μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα οι γηπεδούχοι.

Τα γκολ του Άρη στο πρώτο μέρος πέτυχαν οι Μπαμπίκα (21’), Στεπίνσκι (30’), Σπόλιαριτς (41’). Στην επανάληψη δίκτυα είδαν οι Σουμάνσκι (75’) και Μοντνόρ (89’).

ΑΥΡΙΟ ΔΕΥΤΕΡΑ

σσσσ

1' Πρώτο σφύριγμα και... έναρξη στην αναμέτρηση.

3' Μπήκε δυνατά ο Άρης με το καλημέρα, από την άλλη ξεκάθαρη η πρόθεση της ΑΕΖ να πιέσει ψηλά και με κλεψίματα να βγει στην κόντρα και να γίνει επικίνδυνη.

5' Πρώτη τελική στο ματς για την ΑΕΖ με μακρινό σουτ του Μάρτιν Σλόγκαρ. Η μπάλα πέρασε αρκετά έξω από την εστία του Βανά.

αλλα

6' Πρόβλημα στον γόνατο για τον αρχηγό της ΑΕΖ, Κυριάκο Αντωνίου.

-Δεν μπορεί να συνεχίσει και... τη θέση του στο παιχνίδι θα πάρει ο Χαράλαμπος Αντωνίου.

7' Ο Λιάσος Λουκά κάνει ταυτόχρονα κάνει και... εσωτερική αλλαγή στο κέντρο της άμυνας με τον Αντρέα Χρίστου να παίρνει τη θέση του.

12' Στέκεται πολύ καλά η ΑΕΖ και... βάζει δύσκολα στον Άρη. Με γρήγορες επιστροφές και κοντά τις γραμμές της δεν αφήνει τον Άρη να γίνει απειλητικός.

17' Καλό γύρισμα του Μπαμπίκα στην περιοχή, βγήκε και σταθερά μπλόκαρε την μπάλα ο Μπέκερ.

19’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Στεπίνσκι. Ο Μπαμπίκα έκλεψε την μπάλα έδωσε σχεδόν έτοιμο γκολ στον Πολωνό επιθετικό αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

20’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με σουτ του Μπέγκστον, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

αρ 0-1

21’ ΓΚΟΛ 0-1 ο Άρης. Τρίτη και φαρμακερή για τους φιλοξενούμενους. Ο Σπόλιαριτς έκλεψε στο χώρο του κέντρου και με τρομερή πάσα στον κενό χώρο έβγαλε μόνο τον Μπαμπίκα που απέναντι στον Μπέκερ δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

24' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Σιφνέο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

27’ Πιο επιθετική και απαιτητική μετά το γκολ η ΑΕΖ. Ο Κάστρο προσπάθησε αντί για σέντρα να κάνει το σουτ για να αιφνιδιάσει τον Βανά αλλά ο κίπερ του Άρη μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

29’ Ωραίο και ανοικτό παιχνίδι με την έλευση μισής ώρα αγώνα.

30’ Λάθος του Βανά, ο Ιωσηφίδης το εκμεταλλεύτηκε κλέβοντας την μπάλα αλλά πριν προλάβει να κάνει το τέλειωμα τον πρόλαβε η άμυνα του Άρη.

αρ 0-2

31’ ΓΚΟΛ 0-2 ο Άρης με τον Στεπίνσκι. Ο Μπέγκστον μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα στο χώρο στου πέναλτι και ο Πολωνός επιθετικός γύρισε επιτόπια και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

32’ Με ξεσπάσματα ανά δίλεπτα ο Άρη πήρε αέρα δύο τερμάτων.

33’ Καλό σουτ του Μιχαηλίδη, μπλόκαρε με δυσκολία ο Βανά.

34’ Παρά την ευρωπαϊκή μάχη με την Σλόβαν και τις πολλές απουσίες στην άμυνα ο Άρης από νωρίς παίρνει την ουσία.

37΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Στεπίνσκι για να πετύχει και… τρίτο γκολ. Ο Πολωνός μετά από πάσα του Στρούσκι βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο  Μπέκερ  έκανε την έξοδο και μπλόκαρε.

αρ 0-3

41' ΓΚΟΛ 0-3 ο Άρης με τον Σπόλιαριτς. Υποδεχόμενος την μπάλα έξω από την περιοχή, όλοι περίμεναν ότι θα έκανε την σέντρα, αλλά αυτός επέλεξε τελικά το ξερό σουτ αιφνιδιάζοντας τον Μπέκερ γράφοντας το 0-3.

44' Πολύ επικίνδυνος ο Άρης σε κάθε του επιθετική προσπάθεια. Έχοντας πλέον ανοικτούς του χώρους οι Μπαμπίκα και Μπέγκστον όταν υποδέχονται την μπάλα δημιουργούν πολύ καλές προϋποθέσεις για γκολ.

45' Πρώτη κίτρινη στον αγώνα στον Σανέ για δυνατό φάουλ.

-Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

45+2' Το παλεύει η ΑΕΖ για την μείωση του σκορ αλλά την επηρέασαν τα γκολ που δέχθηκε.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Άρης σοβαρός και αποτελεσματικός πήρε αέρα τριών τερμάτων και... έχει το πάνω χέρι για μια εύκολη νίκη.

Με αλλαγές οι δύο ομάδες θα μπουν στο Β' μέρος.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου...

46’ Δύο αλλαγές για τον Άρη. Έξω οι Στεπίνσκι και Μπέγκστον, μέσα Σουμάνσκι και Μοντνόρ.

46’ Μια αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα ο Χριστοφή, έξω ο Κάστρο.

49' Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη. Η ΑΕΖ προσπαθεί και Άρης με ξεσπάσματα ανά διαστήματα γίνεται πολύ απειλητικός.

51' Αν και στο ποδόσφαιρο ποτέ μη λες ποτέ, με το 0-3 δύσκολα μπορεί κάτι να αλλάξει.

55' Αισθητά πιο αργός ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι έχει κοπάσει η επιθετικότητα του Άρη μετά το τρίτο γκολ που πέτυχε.

56’ Επικίνδυνο γύρισμα του Μπαμπίκα στην περιοχή, πάνω στο Μπέκερ η μπάλα.

58’ Μεγάλη διπλή φάση για τον Άρη. Ο Σουμάνσκι έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Μπέκερ έδιωξε σε πρώτο χρόνο με δυσκολία και στην επαναφορά ο Μοντνόρ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

62’ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Μέσα οι Δημητρίου και Σόκε, έξω οι Στρούσκι και Μπαμπίκα.

65' Έσβησαν κάποιοι προβολείς στην κεντρική εξέδρα του Αμμόχωστος-Επιστροφή αλλά δεν επηρεάζεται η αναμέτρηση που συνεχίζεται κανονικά.

66’ Καλή στιγμή για τον Άρη με τον Σανέ να κάνει τη σέντρα και τον Μπράουν να κάνει το συρτό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

69’ Φάουλ σε καλό σημείο κερδίζει ο Άρης για μαρκάρισμα στον Σουμάνσκι. Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

72' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Ιησηφίδης που αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, μέσα ο Γκότγουιν.

0-4 σουμ

74' ΓΚΟΛ 0-4 ο Άρης με τον Σουμάνσκι. Μετά από μακρινή συρτή πάσα του Σόκε έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΖ και μόνος απέναντι στον Μπέκερ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

75' Αλλαγή για τον Άρη, Έξω ο Σπόλιαριτς, μέσα ο Γκομίς.

78' Διπλη για την ΑΕΖ. Έξω οι Κκώστης και Μιχαηλίδης, μέσα οι Φράγκος και Ελ Χαμαρτί.

82' Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά αφού η ΑΕΖ δείχνει να μην μπορεί να απειλήσει σοβαρά τον Άρη.

87’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη για πέμπτο γκολ. Μετά από πάσα του Δημητρίου ο Μοντνόρ έβαλε την μπάλα μπροστά και εντελώς μόνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέκερ που έδιωξε με τα πόδια.

0-5 μον

89' ΓΚΟΛ 0-5 ο Άρης! Ο Σόκε έδωσε στο Γκομίς και από δεξιά έκανε το γύρισμα πάρε-βάλε στον Μοντνόρ που από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

90' Έξι λεπτά καθυστερήσεις

Τέλος αγώνα. Εύκολη νίκη για τον Άρη που έκανε το 3 στα 3.

α-α

ΑΕΖ: Μπέκερ, Κ. Αντωνίου (7' Χ. Αντωνίου), Ε. Αντωνίου, Σλόγκαρ, Κάστρο (46' Χριστοφή), Ρέινολτς, Μιχαηλίδης (78' Ελ Χαμαρτί), Σιφνέος, Χρίστου, Κκωστής (78' Φράγκος),  Ιωσηφίδης (72' Γκοτγουίν.)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χ. Αντωνίου, Ρολντάν, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Φράγκος, Γκότγουιν, Χατζηβασίλης, Καρανικόλας, Ελ Χαμαρτί

ΑΡΗΣ: Bανά, Καζού, Γιαντάλ, Μπέγκστον (46' Μοντνόρ), Μπράουν, Σπόλιαριτς (75' Γκομίς), Στεπίνσκι (46' Σουμάνσκι), Σανέ, Στρούσκι (62' Τζόκε), Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (62' Δημητρίου).

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Δημητρίου, Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Τζόκε, Μόντνορ, Σουμάνσκι

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Αλλαγιώτου Ιωάννα