Δόξα-ΑΕΖ: Νίκη με ανατροπή και διατήρηση ελπίδας (φώτος)

Στο πλαίσιο της 4ης στροφής του Β’ ομίλου η Δόξα κέρδισε με ανατροπή 2-1 της ΑΕΖ και… διατήρησε τις ελπίδες της στη μάχη που δίνει για αποφυγή του υποβιβασμού.  Πολύ πίσω πλέον η ομάδα του Ζακακιού.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Κατωκοπίας ανέβηκε στους 21 βαθμούς. Στους 17 παρέμεινε η ομάδα του Ζακακιού που είναι στον πυθμένα του ομίλου.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν στην πρώτη αξιόλογη φάση στο 2ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με τον Σλόγκαρ. Το ιδανικό ξεκίνημα δεν συνοδεύτηκε με ορθή διαχείριση αφού η Δόξα κατάφερε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 9’ να φέρει το ματς στα ίσα με πέναλτι του Ναμπί. Εναλασσόμενη η υπεροχή στη συνέχεια με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν καλές ευκαιρίες για το γκολ. Καλύτερη όλων ήταν το δοκάρι στο 22’ από πλευράς Δόξα με τον Χάρη Κυριάκου.

Παιχνίδι πολλών μονομαχιών και λιγοστών φάσεων μπροστά στις δύο εστίες στην επανάληψη. Καλύτεροι όμως οι γηπεδούχοι που έφτιαξαν περισσότερες ευκαιρίες για το γκολ της νίκης. Μάλιστα, στο 50’ είχαν δεύτερο δοκάρι σε κεφαλιά του Πούριτς. Πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή και στο τέλος τα κατάφεραν με τον αρχηγό τους Τρούγιτς που εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Αντωνίου.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο με τον Αντρέα Ροκόπο και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ο Παναγιώτης Χριστοφή.

**Ντεμπούτο στον πάγκο της ΑΕΖ για τον Βλάντιτσα Πέτροβιτς, ο οποίος νωρίτερα σήμερα ανακοινώθηκε (ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

***Αλλαγή της τελευταίας στιγμής στην ενδεκάδα της ΑΕΖ. Εκτός ο Ελευθερίου στη θέση του ο Ρουίθ.

k

1' Επιχείρησε να εκδηλώσει επίθεση η Δόξα με τον Τρούγιτς. Η φάση σταμάτησε για offside, σωστός ο ρεφ.

αεζ

2' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ. Ο Σλόγκαρ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, έπειτα από σουτ εντός περιοχής. Αρχικά η άμυνα της Δόξας έδιωξε τη μπάλα από την περιοχή, αλλά ήταν λανθασμένα... ο Σλόγκαρ που ήταν ήδη εντός εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία στην άμυνα και έκανε το 1-0.

4' Σουτ του Ντιγκινί εκτός περιοχής, καμία ανησυχία για τον κίπερ της Δόξας. Ήταν πολύ άστοχο και πέρασε πάνω από την εστία

5’ Πτώση του Τρούγιτς στην περιοχή μετά από μια μονομαχία με τον Ρέινολντς. Ζητούν πέναλτι από πλευράς Δόξας.

d1

-Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ο Putros Santi Dhia Jirjis κάλεσε τον ρέφ Φελλά σε on field review για πιθανό πέναλτι.

δ1

8’ Πέναλτι υποδεικνύει ο Κωνσταντίνος Φελλάς.

9' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Δόξα. Ο Ναμπί ευστόχησε και ξανά νέα δεδομένα στο ματς.

d

16' Πήρε τα πάνω της η Δόξα μετά το γκολ της ισοφάρισης και πιέζει για την ανατροπή. Κάπως σαστισμένη παρουσιάζεται η ΑΕΖ από την άμεση ισοφάριση.

22΄ Δοκάρι για τη  Δόξα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ναμπί, ο Χάρης Κυριάκου βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

23’ Απαντάει στις ευκαιρίες η ΑΕΖ με τον Χατζηβασίλη. Μετά από γέμισμα στην περιοχή ο Χατζηβασίλης βρέθηκε μόνος αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο.

29’ Κόπασε ο ρυθμός, πλέον το παιχνίδι αναλώνεται στη δύναμη και τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

31’ Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Ναμπί να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Κυριάκου από δεξιά. Έδιωξε ο Αντωνίου με δυσκολία.

34’ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Ρουίς για δυνατό μαρκάρισμα στον Ασάντε λίγο κάτω από το κέντρο.

36’ Έλεγχος για πέναλτι για χέρι του Σάντος σε σουτ του Βαγγέλη Κυριάκου.

-Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, το ματς συνεχίζεται κανονικά.

42’ Δεν ρισκάρουν πλέον οι δύο ομάδες αφού δείχνουν ευχαριστημένες να πάνε στην ανάπαυλα με το ισόπαλο αποτέλεσμα.

45’ Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

45+1’ Ευκαιρία για την Δόξα με τον Τρούγιτς να πιάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βελκόφκσι. Σωτήρια απόκρουση του Μιλοσάβλεβιτς που έσωσε την ΑΕΖ.

Τέλος Α' ημιχρόνου:

46' Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

50’ Δοκάρι για τη Δόξα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο προωθημένος Πούριτς έστειλε με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι.

52' Μπήκαν καλύτερα οι γηπεδούχοι και δείχνουν να είναι πιο κοντά στο γκολ σε σχέση με τους φιλοξενούμενους που δείχνουν να έχουν θέματα στη δημιουργία.

61’ Σε σχέση με το Α’ ημίχρονο απουσιάζουν οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

64’ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ασάντε, μέσα ο Σαντίκ.

68’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα οι Ταβάρες και Χρίστου, έξω Χατζηβασίλης και Σάντος.

71’ Οτι καλύτερο από πλευράς φάσεων προέρχεται από στημένες μπάλες που κερδίζει η Δόξα.

72’ Αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Χάρης Κυριάκου, μέσα ο Τραϊτσέφσκι.

78’ Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Σλόνγκαρ, μέσα ο Σιφναίος.

79’ Καλή στιγμή για τη Δόξα σε κεφαλιά του Τραϊτσέφσκι. Μπλόκαρε ο κήπερ της ΑΕΖ.

80’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Έξω οι Ναμπί, Αλεσούς, μέσα οι  Χάνι και Φοφανά.

86’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Χάνι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

τρου

88’ ΓΚΟΛ 2-1 η Δόξα κάνει την ανατροπή με τον Τρούγιτς. Μετά από βαθιά μπαλιά στην περιοχή ο Αντωνίου λανθασμένα επέστρεψε με το κεφάλι την μπάλα και ο Τρούγιτς που κυνήγησε την φάση με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

89' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω οι Παστελλής και Ρέινολντς, μέσα οι Χριστοφή και Ματόνγκο.

90' Τέσσερα τα λεπτά καθυστερήσεων.

90+1' Μπροστά σε μια μεγάλη νίκη η ομάδα της Κατωκοπιάς.

90+2' Όλα για όλα για την ισοφάριση η ΑΕΖ.

Τέλος αγώνα. Μεγάλης σημασίας νίκη για τη Δόξα.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τρούγιτς, Ναμπί (80' Χάνι), Βελκόφσκι, Αλσέους (80' Φοφανά), Αντωνιάδης, Προβυδάκης, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου (72' Τραϊτσέφσκι), Πούριτς, Ασαντέ (64' Σαντίκ).

Στον πάγκο: Π. Κυριάκου, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Λοϊζίδης, Αντενόν, Αντουί, Μέσκα, Χάνι.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής (90' Χριστοφή), Ε. Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ (78' Σιφναίος), Σάντος (68' Χρίστου), Ρέινολντς (90' Ματόνγκο), Ρουίθ, Χατζηβασίλης (68' Ταβάρες), Ντιγκινί, Σάμπο.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Γιαντάλ, Κ. Αντωνίου, Χριστοφή, Ματόνγκο, Ντιομαντέ, Σιφναίος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος