Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΖ: Ισοπαλία με (χ)αμένη την ομάδα του Ζακακίου (φώτος)

Ισόπαλες 1-1 εξήλθαν στο πλαίσιο της 25ης στροφής του πρωταθλήματος Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΖ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Ο ένας βαθμός όφελος αφήνει σαφώς απογοητευμένη την ομάδα του Ζακακίου αφού έχασε την ευκαιρία να πάρει πολύτιμο... αέρα στην μάχη αποφυγής του υποβιβασμού. Βρίσκεται στη 12η θέση με 16 βαθμούς. Στους 35 βαθμούς έφτασαν οι ερυθρόλευκοι που δεν έχουν ουσιαστικό κίνητρο στο πρωτάθλημα μετά την απώλεια διεκδίκησης εισόδου στην 6άδα.

Κακό ποιοτικά παιχνίδι στο Α’ μέρος με λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Αλλαγή εικόνας στο Β΄μέρος με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν σημαντικές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Οι αλλαγές βοήθησαν αμφότερες να παίξουν πιο επιθετικά και να φτάσουν στο γκολ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γιάνκα στο 62΄, ενώ οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν στο 69’ με τον Ταβάρες.

Τυπικά πρώτος προπονητής στο πάγκο της ΑΕΖ ο Σάββας Κωνσταντίνου μέχρι να εκδοθεί και επίσημα από την αγγλική ομοσπονδία το δίπλωμα UEFA Pro του Τζέισον Πάντσεον. Στο φύλλο αγώνα, με ρόλο βοηθού το όνομά του.

Το kerkida.net σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα στο VITEX "Αμμόχωστος – Επιστροφή". Ο Χρίστος Χαραλάμπους ήταν στο γήπεδο και ο Παναγιώτης Χριστοφή στην περιγραφή...

αλη

-Με κίτρινα χαρτόνια με το μήνυμα: ''Οι αληθινοί σούπερ ήρωες'' εισήλθαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Κίνηση αφιερωμένη στον παιδικό καρκίνο.

σα

-Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

5' Πρώτη τελική στο ματς σε σουτ του Ντιγκινί. Η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

7’ Ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες μέχρι στιγμής. Δίνουν την κατοχή στους φιλοξενούμενους οι ερυθρόλευκοι ώστε να μπορέσουν να κτυπήσουν στην κόντρα.

11’ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Κουανίνι για δυνατό φάουλ σε μια εναέρια μονομαχία με τον Ντιγκινί.

παστελ

12’ Κίτρινη κάρτα στο πάγκο της ΑΕΖ και συγκεκριμένα στον Παστελλή γιατί καθυστέρησε να δώσει τη μπάλα στον Ντουρμισάι όταν αυτή βγήκε έξω για να συνεχιστεί γρήγορα το παιχνίδι.

15’ Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα όταν σε σέντρα του Κονέ από αριστερά ο Ντουρμισάι σηκώθηκε για το κεφάλι αλλά για λίγο δεν έφτασε την μπάλα και αυτή πέρασε απευθείας έξω. Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.

20’ Μέτριο έως κακό παιχνίδι μέχρι στιγμής με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτιάξουν ευκαιρίες.

22’ Φωνές για από πλευράς Ντιγκινί για πέναλτι και συγκεκριμένα για σπρώξιμο του στην περιοχή. Τίποτα, το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά.

32’ Καλή προϋπόθεση για γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα όταν μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΖ ο Ντουρμισάι έκλεψε και έκανε παράλληλα την πάσα ωστόσο κανείς συμπαίχτης του δεν ήταν εκεί για να κάνει το τέλειωμα.

42’ Ευκαιρία για την ΑΕΖ σε σουτ του Σάντος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έδιωξε με τα πόδια ο Κίσσας. Αυτή είναι και η καλύτερη ευκαιρία στο ματς.

45' Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

χρ

45+2’ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Νέας Σαλαμίνας Χριστόδουλο Χριστοδούλου για διαμαρτυρίες. Ζήτησε χέρι ποδοσφαιριστή της ΑΕΖ που σταμάτησε την φάση και ενώ η ομάδα του θα έβγαινε στην κόντρα.

Τέλος Α’ ημιχρόνου: Κακό ποιοτικά παιχνίδι με ελάχιστες επιθετικές προσπάθειες.

46’ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω Κονέ και Φράγκος, μέσα Φερνάντεθ και Καρλίτος.

46’ Αλλαγή και για την ΑΕΖ. Έξω ο Γιαντάλ που αντιμετώπισε πρόβλημα λίγο πριν το τέλος του Α’ μέρους, μέσα ο Ταβάρες.

50' Πανομοιότυπο το σκηνικό και στις αρχές στου Β' ημιχρόνου. Λίγο πιο γρήγορος ο ρυθμός αλλά χωρίς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

52’ Φάουλ σε καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα για να απειλήσει. Πολύ κακό για το τίποτα αφού στην εκτέλεση του Μπεχαράνο η μπάλα κτύπησε στο τοίχος.

56’ Ανέβηκε η Νέα Σαλαμίνα στα τελευταία λεπτά. Βοήθησαν οι αλλαγές και έγινε πιο επιθετική.

λεο

58’ Στο έδαφος ο Λέουκο σε μια μονομαχία με τον Κάστρο. Δεν μπορεί να συνεχίσει και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.

59’ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα ο Γιάνγκα, έξω ο Μιγκελίτο. Μέσα ο Σεργίου, έξω ο Λέουκο.

61' Ευκαιρία για την ΑΕΖ για να ανοίξει το σκορ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Χατζηβασίλης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω. Αιφνιδιάστηκε από τη τροχιά που πήρε η μπάλα.

γιανκ

62' ΓΚΟΛ 1-0 η Νέα Σαλαμίνα. Ο Φερνάντεθ μπήκε στην περιοχή και γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο Γιάνκα από κοντά με πλασέ με το αριστερό άνοιξε το σκορ. Πρώτο γκολ για τον Γιάνκα στο πρωτάθλημα.

-Φωνάζουν για φάουλ στην αρχή της φάσης για κράτημα στον Ρέινολτς από τον Γιάκα οι της ΑΕΖ.

66’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα οι Σαρφό και Πστελλής, Έξω οι Σάντος και Χρίστου.

ταβ

70' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η ΑΕΖ. Ο Ταβάρες με έξοχη ατομική προσπάθεια απελευθερώθηκε και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

71' Απάντησε η ομάδα του Ζακακίου και πλέον ξανά νέα δεδομένα στο ματς.

74' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα σε σουτ του Νάρσινγκ. Δεν βρήκε στόχο.

77' Σέντρα του Ελευθερίου από αριστερά, κεφαλιά του Χατζηβασίλη, πάνω στον Κίσσα η μπάλα.

78’  Κίτρινη κάρτα στον Ρέινολτς για δυνατό φάουλ στον Σεργίου. Συμπλήρωσε κάρτες και χάνει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ομάδας του.

80' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω Χατζηβασίλης και Ελευθερίου. Μέσα οι Ρουίζ και Σιφανίνος.

82' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω ο Κονατέ, μέσα ο Οφόρι.

83’ Άνοιξε το παιχνίδι στο τελευταίο 10λεπτο. Αμφότερες ψάχνουν το γκολ της νίκης.

84’ Επικίνδυνο γύρισμα του Ταβάρες στην περιοχή, έδιωξε ο Σεργίου την τελευταία στιγμή πριν ο Κάστρο κάνει το τέλειωμα.

90' Οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

90+1' Μικρή διακοπή στο ματς γιατί ο Ντιγκινί βρίσκεται στο έδαφος.

90+3’ Πιο επιθετική η ΑΕΖ στα τελευταία λεπτά ψάχνει το νικητήριο γκολ.

90+5’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση ο Νάρσινγκ έκανε το παράλληλο γύρισμα από δεξιά στο ύψος του πέναλτι και ο Καρλίτος προερχόμενος από πίσω έκανε μεμιάς το πλασέ αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς, έδιωξε σωτήρια με τα πόδια.

90+9’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΖ να πάρει τη νίκη, τεράστια και η επέμβαση του Κίσσα. Μετά από γύρισμα του Ρουίζ και κακό διώξιμο της μπάλας από την άμυνα, η μπάλα πήγε στον Ντιγκινί που έπιασε το δυνατό σουτ. Ο Κίσσας έπεσε εντυπωσιακά και έσωσε την ομάδα του.

Τέλος αναμέτρησης... Από ένα βαθμό όφελος για κάθε ομάδα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Κονατέ (82' Οφόρι), Νάρσινγκ, Μιγκελίτο (59' Γιάνκα), Ντουρμισάι, Μπεχαράνο, Κονέ (46' Φερνάντεθ), Φράγκος (46' Καρλίτος), Λέουκο (59' Σεργίου), Κουανίνι, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Φερνάντεθ, Κουσμάνοβιτς, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Γιάνκα, Οφόρι, Βίκτωρος, Κατσιάρης

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Γιαντάλ (46' Ταβάρες), Ε. Αντωνίου, Σάντος (66' Σαρφό), Ρέινολντς, Κάστρο, Ελευθερίου (80' Σιφναίος), Χατζηβασίλης(80' Ρουίζ), Ντιγκινί, Χρίστου (66' Παστελλής), Σάμπο.

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Παστελλής, Κ. Αντωνίου, Σαρφό, Σλόγκαρ, Χριστοφή, Ρουίζ, Σιφναίος, Ιωσηφίδης, Ταβάρες, Ματόνγκο.

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας