Άρης-ΑΕΖ: Ένα γκολ ήταν αρκετό για να επιστρέψει στις νίκες (φώτος)

Παρόλο που δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης ο Άρης κατάφερε με γκολ του Γκομίς στο 43’ να λυγίσει την αντίσταση της σκληροτράχηλης ΑΕΖ με 1-0 και να επιστρέψει στις επιτυχίες.

Ο Άρης είχε σχεδόν σε όλο τον αγώνα την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν μπορούσε  να μετουσιώσει την υπεροχή του σε περισσότερα γκολ. Από την άλλη, η ομάδα του Ζακακίου,  ήταν οργανωμένη αμυντικά αλλά δεν μπορούσε να βρει τις  επιθετικές λύσεις ειδικά όταν έμεινε πίσω στο σκορ.

Στην 2η θέση με 32 βαθμούς σκαρφάλωσαν οι γηπεδούχοι, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 12η με 11 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή και στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

2' Πρώτο σουτ στην αναμέτρηση από τον Νίκολιτς. Ψηλά πάνω από την εστία του Μιλοσάβλεβιτς η μπάλα.

5' Ο Άρης έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά και με πολλές πάσες προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος. Στο δικό της μισό η ΑΕΖ που περιμένει με κάποια κλεψίματα να βγει με ταχύτητα στις αντεπιθέσεις.

10’ Βγήκε στην αντεπίθεση η ΑΕΖ με τον Ματόνγκο να βγαίνει μόνος απέναντι στον Βανά αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Οφσάιντ τελικά αφού ορθά ο ποδοσφαιριστής της ομάδας του Ζακακίου ήταν εκτεθειμένος.

βα

-Στη φάση κτύπησε ο τερματοφύλακας του Άρη, δείχνει να πονάει και δεν μπορεί να συνεχίσει.

βανα

16' Αναγκαστική αλλαγή τελικά. Έξω ο Βανά μέσα ο Ζάντρο.

-Ντεμπούτο για τον Κροάτη κήπερ στο πρωτάθλημα.

20' Ο  Άρης συνεχίζει να έχει την κατοχή ωστόσο δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία.

25’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Μετά από ωραία σέντρα του Μπέγκστον,  ο Σάβο έπιασε την κεφαλιά η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

27' Με δέκα για λίγο ο Άρης. Ο Μπένγκτον σε μια εναέρια μονομαχία κτύπησε στον ώμο.

-Συνεχίζει τελικά κανονικά.

30’ Δεν βιάζεται η ΑΕΖ που για την ώρα έχει περιορίσει την επιθετικότητα του Άρη.

36' Παραμένει το 0-0 στο νέο γήπεδο Λεμεσού. Συνεχώς μπροστά ο Άρης αλλά δεν μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες προς τον στόχο.

40’ Φιλόδοξο μακρινό σουτ του Μπένγκστον, η μπάλα πολύ έξω από την εστία.

γκο

43' ΓΚΟΛ 1-0 ανοίγει το σκορ ο Άρης. Μετά από σέντρα του Μαγιαμπέλα από δεξιά ο Γκομίς βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι που δυνατή καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

-Πέμπτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Γκομίς.

44' Παίρνει το ζητούμενο ο Άρης σε ένα καίριο χρονικό σημείο. Πλέον η ΑΕΖ καλείται να επιτεθεί.

45' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων.

45+4 Μακρινό σουτ του Ντιγκινί, ψηλά πάνω από την εστία η μπάλα.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

46’ Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Ντιγκινί, μέσα ο Ελευθερίου.

46’ Δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά ο Μπένγκστον. Στη θέση του ο Σουμάνσκι.

46’ Ακόμη μία αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Σανέ, μέσα ο Μουσούντα.

50'  Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τον Άρη να έχει την κατοχή και την ΑΕΖ να περιμένει στο δικό της μισό.

56' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα ο Σιφναίος, έξω ο Φοστάβε.

62'  Σουτ του Νίκολιτς έξω απο την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω απο τα δοκάρια

65' Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Γκομίς, μέσα ο Σπόλιαριτς.

68' Έχει εγκατασταθεί ο Άρης στην περιοχή της ΑΕΖ, ψάχνει το δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

73' Τελειώνει με τις αλλαγές ο Άρης. Έξω ο Νίκολιτς, μέσα ο Μπράουν.

79' Εν όσο παραμένει το ρευστό 1-0 το ενδιαφέρον στην αναμέτρηση είναι αμείωτο.

82' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, τη δέχεται ο Σζόκε για δυνατό φάουλ στο χώρο του κέντρου.

83' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω οι Ιωσηφίδης και Σάντος, μέσα οι Μιχαηλίδης και Ντιομαντέ.

86' Απειλεί η ΑΕΖ σε δυνατό σουτ του Χρίστου, η μπάλα έξω.

88' Πάμε για αγχωτικό φινάλε αφού η ΑΕΖ ανέβηκε και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.

α

89' Κίτρινη κάρτα στον Χρίστου για δυνατό φάουλ στον Μπράουν.

89' Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη για Χρίστου σε ένα λεπτό. Μετά από διαπληκτισμό με τον Μπρόρσον, στη συνέχεια τον έσπρωξε και ο ρεφ Φωτίου του έδειξε δεύτερη κίτρινη.  Με δέκα η ΑΕΖ στα τελευταία λεπτά.

90'  Τρία λεπτά καθυστερήσεων.

90+3' Δοκάρι για τον Άρη. Ο Σπόλιαριτς έδωσε το χώρο του πέναλτι στον Μπράουν, αυτός έκανε μεμιάς το σουτ, ο Μιλοσάβλεβιτς απόκρουσε την μπάλα αλλά αυτή στην συνέχεια κτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Τέλος αναμέτρησης, επιστροφή στις επιτυχίες για τον Άρη.

ΑΡΗΣ: Βανά (16' Ζάντρο), Μπένγκστον (46' Σουμάνσκι), Γκομίς (65' Σπόλιαριτς), Σανέ (46' Μουσούντα), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Νίκολιτς (73' Μπράουν), Σάβο, Μπρόρσον, Σζόκε, Ουρόσεβιτς

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Μουσούντα, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σουμάνσκι

ΑΕΖ: Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής, Αντωνίου Κ., Αντωνίου Ε., Φοστάβε (46' Σιφναίος), Σάντος (83' Ντιομαντέ), Ματόνγκο, Χατζηβασίλης, Ντιγκινί (46' Ελευθερίου), Χρίστου, Ιωσηφίδης (83' Μιχαιλίδης)

Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Χ, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Μιχαηλίδης, Ντιομαντέ, Ελευθερίου, Σιφναίος, Ελ Χαμάρτι, Ατελ.

Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης