Ακρίτας - Ανόρθωση: Λύτρωση με Λόπες οι μεν, αδιόρθωτοι... οι δε (Φώτος)

Τεράστια νίκη για τον Ακρίτα, νέο… σοκ για την Ανόρθωση! Στο παιχνίδι της Τετάρτης (04/01) στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 17η αγωνιστική, η ομάδα της Χλώρακας στο ντεμπούτο του Μπρούνο Ακράποβιτς στον πάγκο της επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης, παίρνοντας… βαθιά ανάσα στην μάχη που κάνει για παραμονή. «Χρυσός» σκόρερ, ο Βάσκο Λόπες ο οποίος πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 59’, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του και στο 87’ με ένα υπέροχο σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Λόρια. Για ένα ακόμη ματς κακή η Ανόρθωση, υστέρησε και ελάχιστες ήταν οι φορές που δημιούργησε καταστάσεις μπροστά απ’ την εστία του Περντρέρου. Αντίθετα, ο Ακρίτας ήταν αυτός που σε όλο το 90λεπτο ήταν πιο επιθετικός και δημιουργικός, ψάχνοντας το γκολ. Αντιδράσεις και απ’ τον κόσμο της «Κυρίας», που φώναζε συνθήματα εναντίον της διοίκησης και των ποδοσφαιριστών.

-Έναρξη.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάτι αξιόλογο.

-6' Διαγώνιο σουτ του Γουαρίς, σε κόρνερ ο Περντρέου.

-10' Παιχνίδι κέντρου στο πρώτο δεκάλεπτο.

-14' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Φοφανά για φάουλ στον Γουαρίς.

-19' Ωραία κάθετη του Σαμπό στον Εμπραλίτζε, θα έφευγε μόνος απέναντι στον Περντρέου αλλά του... έφυγε το κοντρόλ.

-20' Ευκαιρία για τον Ακρίτα! Διαγώνιο σουτ του Ραμίρες από δεξιά εντός περιοχής, με το σώμα έδιωξε ο Λόρια.

-21' Νέα καλή στιγμή για τον Ακρίτα, ο Γαβριήλ από δεξιά εντός περιοχής συνέκλινε και έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε.

-21' Κι άλλη τελική για τον Ακρίτα, ο Ραμίρες από κοντά το πλασέ, ξανά ο Λόρια.

-25' Ξανά ο Ακρίτας. Ελ Τζεμιλί και Ραμίρες έπαιξαν το ένα - δύο, σουτ ο πρώτος απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής, λίγο έξω η μπάλα.

-31' Μακρινό σουτ του Γαβριήλ, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-33' Κι άλλη τελική οι γηπεδούχοι. Απ' το ύψος του πέναλτι ο Ραμίρες, ψηλά έξω.

-37' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση! Σέντρα του Χριστοφή από δεξιά, ο Γουαρίς απ' την μικρή περιοχή σηκώθηκε για το κεφάλι, αλλά δεν βρήκε σωστά την μπάλα.

-41' Μακρινό σουτ του Ιωάννου, η μπάλα κόντραρε και ο Περντρέου μπλόκαρε.

-42' Πρόβλημα τραυματισμού ο Γουαρίς, μικρή διακοπή στο ματς.

-43' ΟΚ ο παίκτης της Ανόρθωσης, συνέχεια στο ματς.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Πάντσεον και Φερέιρα μέσα, Σαμπό και Γουαρίς έξω.

-48' Μακρινό σουτ του Κονέ, ελάχιστα έξω.

-52' Δοκίμασε από μακριά ο Γαβριήλ, σταθερά ο Λόρια.

-59' Διπλή αλλαγή για τον Ακρίτα. Λόπες (ντεμπούτο) και Αραούχο μέσα, Ελ Τζεμιλί και Γαβριήλ έξω.

-67' Σουτ του Καραγιάννη, έξω η μπάλα.

-67' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Παρούτης αντί Χριστοφή.

-77' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Αμπαρτζουμιάν αντί Ιωάννου.

-78' Καλή στιγμή για τον Ακρίτα, ο Χαρογιάν έκοψε την τελευταία στιγμή τον Λόπες.

-84' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

-85' Αλλαγή για τον Ακρίτα. Αμπντουσαλάμοφ αντί Ραμίρες.

-87' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα! Ο Βάσκο Λόπες που μπήκε ως αλλαγή στο 59' και πραγματοποιεί το ντεμπούτο του... ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους! Νίκησε τον Λόρια με υπέροχο πλασέ με το αριστερό, λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή!

-90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+2' Κίτρινη ο Αντωνίου.

-Τέλος αγώνα.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Φοφανά, Ντράμε, Κονέ, Άμπραχαμ, Ελ Τζεμιλί (59'Λόπες), Γαβριήλ (59'Αραούχο), Σέχιτς, Ραμίρες (85'Αμπντουσαλάμοφ), Καραγιάννης.

Στον πάγκο: Καστελάνι, Παουγκέν, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα, Ντουμπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Φουριέλ, Βάσου, Πική, Αραούχο, Λόπες

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνίου, Κορρέα, Χαρογιάν, Κορέια, Σαμπό (46'Πάντσεον), Ιωάννου (77'Αμπαρτζουμιάν), Τεχέρα, Χριστοφή (67'Παρούτης), Εμπραλίτζε, Γουαρίς (46'Φερέιρα).

Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Φερέιρα, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Πάντσεον, Κωνσταντίνου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φοφανά / Αντωνίου.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος