Ακρίτας - ΑΠΟΕΛ: Ο Εφραίμ κρατούσε το "κλειδί" για το τρίποντο! (φώτος)

Δύσκολο διπλό στην Πάφο για το ΑΠΟΕΛ. Για την 7η αγωνιστική κέρδισε τον Ακρίτα με 1-2 και επέστρεψε στα τρίποντα, στο πρώτο παιχνίδι πρωταθλήματος με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς στον πάγκο.

Πολύ καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, δεν κινδύνεψαν καθόλου και στο 27' άνοιξαν το σκορ με τον Κρέσπο, αφού στο ξεκίνημα (8') είχαν δοκάρι με τον Εφραίμ.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο 2ο μέρος, όπου ο Ακρίτας ήταν πολύ διεκδικητικός, κάτι που έφερε την ισοφάριση στο 70' με πέναλτι του Άμπραχαμ. Το 1-1 δεν διατηρήθηκε για πολύ, όμως, αφού ο Εφραίμ στο 78' χάρισε το τρίποντο στο ΑΠΟΕΛ, το οποίο έχασε και πέναλτι με τον Κβιλιτάια στο 95'.

Η Φυτούλα Μωυσέως στο γήπεδο, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

-Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς βρίσκεται για πρώτη φορά στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ σε αγώνα πρωταθλήματος.

-Πρώτο σφύριγμα από τον Παναγιώτη Χατζηγεωργίου, στην σέντρα οι γηπεδούχοι.

-6' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σαραβάνια για τράβηγμα στον Κβιλιτάια ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Περντρέου.

-Πάει στο on-field review o διαιτητής, καλείται να ελέγξει τη φάση γιατί υπήρχε και άλλος παίκτης του Ακρίτα πολύ κοντά.

ηρττρρτη

-7' Ακυρώνεται η κόκκινη, κίτρινη στον Σαραβάνια.

*Η φάση θα αναλυθεί από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday αύριο βράδυ.

-8' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ στην εκτέλεση του φάουλ από τον Εφραίμ! Στην εξέλιξη της φάσης ο προωθημένος Σούσιτς σούταρε λίγο έξω.

-13' Στο έδαφος ο Ντάλσιο μετά από πάτημα πάνω στη φάση. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-15' Είναι ΟΚ ο χαφ του ΑΠΟΕΛ, συνεχίζουμε.

-18' Κάρτα στον Καρώ για τράβηγμα στον Πική.

-20' Καλή στιγμή μετά από ώρα με κεφαλιά του Σούσιτς μετά από μπαλιά του Εφραίμ από αριστερά, ο Περντρέου μπλόκαρε εύκολα.

-25 λεπτά. Πιο επιθετικό το ΑΠΟΕΛ, ωστόσο χωρίς να μπορεί να ελέγξει πλήρως και να κάνει το παιχνίδι του. Κλείνουν καλά τους χώρους οι γηπεδούχοι που όταν έχουν την ευκαιρία, κρατάνε μπάλα και δεν αφήνουν τους γαλαζοκίτρινους να βρούνε ρυθμό.

hgjkghkhgk

-27' ΓΚΟΛ 0-1! Πολύ καλό χτύπημα κόρνερ από τον Σαρφό, η μπάλα πέρασε από αρκετά... σώματα και έφτασε στον Κρέσπο που εξ επαφής με προβολή άνοιξε το σκορ.

-30' Μέσα το ιατρικό τιμ του Ακρίτα. Στο έδαφος βρίσκεται ο Μπερνάρντι με έντονους πόνους στο γόνατο, μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Εφραίμ.

τ3τ34

-32' Αποχωρεί ο Μπερνάρντι με δεμένο γόνατο, αναγκαστική αλλαγή από τον Μπαντία, μέσα ο Κόρατς.

-35 λεπτά. Η κατοχή στην ομάδα του Μιλόγεβιτς που θέλει ακόμα ένα γκολ. Δεν έχει απειλήσει καθόλου ο Ακρίτας μέχρι στιγμής.

-41' Κίτρινη στον Μπλουμ για φάουλ στον Αραούχο.

-44' Στο έδαφος ο Καρώ, πονάει στη μέση μετά από δυνατό μαρκάρισμα του Πική. Μέσα ξανά το ιατρικό τιμ του ΑΠΟΕΛ.

-45' Συνεχίζεται το παιχνίδι, είναι εντάξει ο στόπερ των φιλοξενούμενων.

-45' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια κατέβασε εξαιρετικά στην περιοχή και έστρωσε στον Μπλουμ ο οποίος έκανε το πλασέ, σε κόρνερ ο Περντρέου.

-Υπό βροχή πλέον το παιχνίδι.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κίτρινη στον Νταουσβίλι.

-45+3' Κίτρινη στον Γαβριήλ για φάουλ στον Εφραίμ.

-45+4' Ακόμα μια μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Καρώ που θυμίζουμε ότι έδειξε να πονά αρκετά προηγουμένως, μετά το μαρκάρισμα του Πική.

τυξυτξυξττξ

-45+6' Αποχωρεί ο Καρώ, δεν μπορεί να συνεχίσει. Με δέκα το ΑΠΟΕΛ μέχρι να τελειώσει το πρώτο μέρος.

-Τέλος ημιχρόνου. Πιο επιθετικοί οι γαλαζοκίτρινοι σε όλο το πρώτο μέρος, εντελώς ακίνδυνος ο Ακρίτας. Από στατική φάση βρήκε τη λύση το ΑΠΟΕΛ, που στην συνέχεια έψαξε και ένα δεύτερο γκολ, έχοντας 1-2 καλές στιγμές.

-Αρχίζει με αλλαγές το 2ο μέρος. Ο Ντβάλι στη θέση του Καρώ που είχε αποχωρήσει μόλις πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Μέσα και ο Δώνης στη θέση του Μπλουμ.

-49' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Καραγιάννης μετά από χτύπημα του Νταουσβίλι πάνω στη φάση. Στο έδαφος και ο Ντάλσιο.

-51' Αποχωρεί υποβασταζόμενος ο Ντάλσιο, δεν μπορεί να συνεχίσει. Ο Σατσιάς ετοιμάζεται.

-53' Κλασική ευκαιρία ο Ακρίτας, η πρώτη στο ματς. Ο Σέχιτς σέντραρε από δεξιά, ο Γαβριήλ μόλις έξω την κεφαλιά.

-53' Τώρα ο Σατσιάς στη θέση του Ντάλσιο, δεύτερη αναγκαστική για τον Μιλόγεβιτς.

-56' Στο έδαφος ο Πικής μετά από μαρκάρισμα του Ντβάλι, ζητά πέναλτι ο ποδοσφαιριστής του Ακρίτα.

-60' Κεφαλιά του Ντβάλι μετά από κόρνερ, εύκολα ο πορτιέρο του Ακρίτα.

-Μια ώρα αγώνα. Πολύ πιο επιθετική η ομάδα του Μπαντία στο δεύτερο μέρος, έχει ανεβάσει παίκτες ψηλά και ψάχνει το γκολ. Δεν... πατά καλά το ΑΠΟΕΛ.

-65' Ωραία κούρσα του Δώνη από δεξιά, ελευθερώθηκε με ωραία ντρίμπλα και πλάσαρε από πολύ δύσκολη, διαγώνια θέση, σε κόρνερ ο Περντρέου.

-66' Ο Ραμίρες στη θέση του Δημοσθένους.

532325235

-68' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ακρίτα. Πτώση του Γαβριήλ μετά από διεκδίκηση με τον Νταουσβίλι στην περιοχή. Διαμαρτύρεται έντονα ο χαφ του ΑΠΟΕΛ και οι συμπαίκτες του.

ρτρρτηρτη

-70' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Άμπραχαμ ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα.

-72' Ο Μάγκλιτσα στη θέση του Νταουσβίλι.

-78' ΓΚΟΛ 1-2! Ωραία κάθετη του Σαρφό, ο Εφραίμ με πλασέ νίκησε τον Περντρέου που βγήκε, έβαλε το πόδι αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

-82' Μεγάλη φάση ο Ακρίτας, λίγο έξω το πλασέ του Ραμίρες.

-85' Κίτρινη στον Κόρατς για φάουλ στον Εφραίμ.

-Αλλαγές. Ο Φουριέλ στη θέση του Γαβριήλ, ο Μαρκίνιος στη θέση του Εφραίμ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-92' Πτώση του Κβιλιτάια στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Εράσο, διαμαρτυρίες για πέναλτι από το ΑΠΟΕΛ.

-94' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ μετά από μαρκάρισμα του Εράσο στον Σαρφό.

-95' ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ το πέναλτι ο Περντρέου, ο οποίος σε δεύτερο χρόνο αποκρούει και το πλασέ του Δώνη!

-ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Ακρίτας (Ντ.Μπαντία): Περντρέου, Άμπραχαμ, Εράσο, Δημοσθένους (66' Ραμίρες), Μπερνάρντι (32' Κόρατς), Γαβριήλ (86 Φουριέλ), Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής, Αραούχο.

-Στον πάγκο: Βινσεντίνι, Ονόντι, Κόρατς, Ντράμε, Κονέ, Λίμα, Βασιλείου, Ελ Τζεμιλί, Φουριέλ, Αλεκσίεφ, Ραμίρες, Βάσου

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Χριστοδούλου, Σούσιτς, Καρώ (46' Ντβάλι), Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι (72' Μάγκλιτσα), Ντάλσιο (53' Σατσιάς), Σαρφό, Εφραίμ (86' Μαρκίνιος), Μπλουμ (46' Δώνης), Κβιλιτάια.

-Στον πάγκο: Τσιλιγγίρης, Κίττος, Ντβάλι, Μάγκλιτσα, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Δώνης.

Κίτρινες: Σαραβάνια, Γαβριήλ, Κόρατς / Καρώ, Μπλουμ, Νταουσβίλι

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος