Ακρίτας - ΕΝΠ: "Τρίποντη"... ανάσα, μετά τον Αύγουστο! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη για τον Ακρίτα, στο παιχνίδι με το οποίο ξεκίνησε η 12η αγωνιστική. Η ομάδα του Νταβίντ Μπαντία υποδέχθηκε την ΕΝΠ και επικράτησε με 2-1, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη μετά την πρεμιέρα κόντρα στην Ομόνοια (29 Αυγούστου). Και τα τρία γκολ στο πρώτο μέρος, με τους «βυσσινί» να σκοράρουν μόλις στο 1’ με τον Ντιαβαρά και τον Ακρίτα να απαντά με τους Άμπραχαμ (πέναλτι) και Γαβριήλ. Επιθετικός μονόλογος για την Παραλιμνίτικη ομάδα στο β' μέρος, με τον Ντιαβαρά να είναι ο κυριότερος εκφραστής των προσπάθειών, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Σημαντική νίκη για την ομάδα της Χλώρακας, η οποία ανεβαίνει στους 7 βαθμούς και… ανέβηκε στην προτελευταία θέση (στους 6 ο Ολυμπιακός, με αγώνα λιγότερο).

Ματς που θα… σηκώσει διαιτητικές συζητήσεις, αφού είχε αρκετές φάσεις. Η ΕΝΠ αμφισβήτησε το πέναλτι με το οποίο ισοφάρισε ο Ακρίτας, ζήτησε δεύτερη κίτρινη σε μαρκάρισμα του Εράσο, ζήτησε και πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Φερνάν, ζήτησε πέναλτι σε κράτημα στον Βουτσένοβιτς ενώ κέρδισε πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα, αλλά ο ρεφ Φελλάς το πήρε πίσω μέσω on field review.

-Άρχισε ξανά η βροχή. Δυναμώνει λεπτό με λεπτό...

-1' ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ στα 50 δευτερόλεπτα! Σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι με τον Ντιαβαρά! Λάθος συνεννόηση απ' τα στόπερ του Ακρίτα, ο Ντράμε δεν μπόρεσε να διώξει, ο Ντιαβαρά έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού μπήκε στην περιοχή πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό για το 1-0!

-5' Σέντρα του Σέχιτς από δεξιά, άστοχη η κεφαλιά του Ραμίρες.

-11' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Ακρίτα! Στο έδαφος ο Γαβριήλ, σε μαρκάρισμα του Κατσιάρη.

-12' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα! Ο Άμπραχαμ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, νικώντας τον Κόστιτς για το 1-1!

-17' Επικίνδυνη σέντρα του Καραγιάννη από αριστερά, σταθερά ο Κόστιτς.

-25' Μακρινό σουτ του Βαράντα, ψηλά έξω.

-25' Καλύτερος ο Ακρίτας στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχει την κατοχή και γίνεται απειλητικός.

-31' Κεφαλιά του Κόρατς από κοντά, σε ετοιμότητα ο Κόστιτς.

-32' Κίτρινη στον Εράσο, για φάουλ στον Βούκσεβιτς.

-35' Αρκετά έξω το μακρινό σουτ του Κατσιάρη.

-37' Κίτρινη στον Ραμίρες για φάουλ στον Κοτσώνη.

-38' ΓΚΟΛ για τον Ακρίτα που... γυρίζει το ματς! Κατσιάρης και Ντα Σίλβα δεν συνεννοήθηκαν σωστά και έγινε το λάθος λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή της ομάδας τους. Ο Σέχιτς κέρδισε, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα, εκεί που ο Γαβριήλ περίμενε και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1!

-43' Κοντά σε τρίτο γκολ ο Ακρίτας! Ο Γαβριήλ βρήκε τον Βαράντα, ο οποίος από αριστερά εντός περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Κόστιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' Κλασική ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Γεβρέμοβιτς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Πεντρέου έχασε την έξοδο αλλά ο Ρουσιάς από κοντά πλάσαρε έξω.

-46' Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Λουσέρο και Βουτσένοβιτς μέσα, Κατσάρης και Ρουσιάς έξω.

-50' Διαγώνιο σουτ του Γαβριήλ, λίγο έξω.

-51' Φάουλ του Εράσο, κράτημα από πίσω στον Βούκσεβιτς που του έκλεψε την μπάλα και έφευγε στην αντεπίθεση. "Φωνές" για δεύτερη κίτρινη απ' τους φιλοξενούμενους, αρκείται στο φάουλ ο ρεφ Φελλάς.

-56' Σέντρα Γεβρέμοβιτς, κεφαλιά του Μέιρα, κόνταρε και έφυγε κόρνερ η μπάλα.

-57' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Σέντρα του Μέιρα, κεφαλιά του Ντρέκσα από κοντά, εντυπωσιακή επέμβαση του Περντρέου!

-59' Ξανά η ΕΝΠ που έχει κυριαρχήσει στα πρώτα λεπτά στο β' μέρος. Γύρισμα του Ντιαβαρά από αριστερά, ο Μέιρα άφησε την μπάλα να περάσει στον Βούκσεβιτς που απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

-63' Κίτρινη στον Βαράντα, που έδιωξε μακριά την μπάλα μετά από σφύριγμα για φάουλ υπέρ της ΕΝΠ.

-69' Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Κονέ αντί Εράσο για τον Ακρίτα, Λαμί αντί Κωνσταντίνου για την ΕΝΠ.

-75' Καλή στιγμή για την ΕΝΠ. Ο Λαμί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, του... έφυγε το κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία. Στην συνέχεια έκανε και επιθετικό φάουλ στον Περντρέου.

-77' Αλλαγή για την ΕΝΠ. Γαβριήλ αντί Μέιρα.

-78' Ατομική προσπάθεια του Ντιαβαρά και δυνατό σουτ, σε ετοιμότητα ο Περντρέου.

-79' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του ο Μαρίνος Σατσιάς. Φερνάν αντί Βούκσεβιτς.

-80' Πέσιμο του Φερνάν σε σπρώξιμο του Φουριέλ, ζήτησε πέναλτι η ΕΝΠ, "παίζεται" από ρεφ Φελλά και VAR.

-84' Διπλή αλλαγή για τον Ακρίτα. Αραούχο αντί Βαράντα και Αμπντουσαλάμοφ αντί Γαβριήλ.

-88' Κίτρινη στον Βουτσένοβιτς για φάουλ στον Κονέ.

-90' Νέο σουτ του Ντιαβαρά, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+1' Απίθανη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Ντριαβαρά... χόρεψε την άμυνα του Ακρίτα, έκανε την σέντρα αλλά ο Ντρέκσα αστόχησε ξανά με το κεφάλι από κοντά!

-90+2' Αλλαγή για τον Ακρίτα. Σαραβάνια αντί Ραμίρες.

-90+3' Ζητάει πέναλτι η ΕΝΠ, για κράτημα στον Βουτσένοβιτς. "Παίζεται" και εδώ.

-90+4' Πέναλτι για την ΕΝΠ, σε μαρκάρισμα του Φουριέλ στον Γαβριήλ!

-Το VAR κάλεσε τον ρεφ για on field review.

-90+7' ΑΚΥΡΟ το πέναλτι. Κίτρινη στον Γαβριήλ για "θέατρο".

-Τέλος αγώνα, νίκη για τον Ακρίτα με 2-1!

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο (69'Κονέ), Γαβριήλ (84'Αμπντουσαλάμοφ), Φουριέλ, Σέχιτς, Βαράντα (84'Αραούχο), Ραμίρες (90+2'Σαραβάνια), Καραγιάννης.

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Πογκέν, Κονέ, Αμπντουσαλάμοφ, Ζουνίνιο, Σέτι, Δημοσθένους, Βάσου, Σαραβάνια, Πικής, Αραούχο.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Ρουσιάς (46'Βουτσένοβιτς), Ντιαβαρά, Μέιρα (77'Γαβριήλ), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (69'Λαμί), Κατσιάρης (46'Λουσέρο), Κοτσώνης, Ντρέκσα, Βούκσεβιτς (79'Φερνάν).

Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Χριστοφή, Λόπεθ, Λουσέρο, Κολωνίας, Βουτσένοβιτς, Μαυρουδής, Μότης, Πρωτοπαπάς, Γαβριήλ, Λαμί.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εράσο, Ραμίρες, Βαράντα / Βουτσένοβιτς, Γαβριήλ.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος