Ακρίτας - Πάφος: Ακάθεκτη... και από τεσσάρα σε τεσσάρα! (Φώτος)

Χωρίς να αφήσει το παραμικρό περιθώριο για αμφισβήτηση της κυριαρχίας της, η Πάφος κέρδισε με το επιβλητικό 4-0 τον Ακρίτα, το βράδυ του Σαββάτου (10/09). Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό, πραγματοποιώντας μια ολοκληρωμένη εμφάνιση. Τάνκοβιτς, Ζάιρο, Ντράγκομιρ και Ναμέ οι σκόρερ, με τον τελευταίο να πετυχαίνει γκολάρα στο ντεμπούτο του.  Δεύτερη σερί τεσσάρα, αφού προηγήθηκε το 4-0 με την Καρμιώτισσα! Απογοήτευσε ο Ακρίτας, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να γίνει απειλητικός.

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, παιχνίδι κέντρου χωρίς κάτι αξιόλογο.

-7' Ελίχθηκε εντός περιοχής ο Βαλακάρι και έκανε το σουτ από καλή θέση, η μπάλα κόντραρε.

-12' Διαγώνιο σουτ του Βαλακάρι, ο Τάνκοβιτς μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά το πλασέ του έφυγε έξω.

-17' Κρατάει μπάλα ο Ακρίτας στα τελευταία λεπτά, δοκιμάζει κυρίως από δεξιά με τον Σέχιτς.

-25' Ατομική προσπάθεια του Τάνκοβιτς και δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σαραβάνια και έφυγε σε κόρνερ.

-26' Πισινή κεφαλιά του Κβίντα, σταθερά ο Περντρέου.

-28' Απειλεί ξανά η Πάφος! Σεμέδο και Ζάιρο συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος πάτησε στον Ζουνίνιο που έκανε το σουτ αλλά ο Περντρέου έδιωξε δύσκολα.

-30' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Εξαργύρωσε την υπεροχή της η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ! Ο Σεμέδο από αριστερά είδε το ανέβασμα του Ζουνίνιο, αυτός έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Ζάιρο από καλή θέση δεν βρήκε καλά την μπάλα αλλά από την… στραβοκλωτσιά του επωφελήθηκε ο Τάνκοβιτς, ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

τητεηρβγγεη

-38' Ο Σεμέδο στην κάθετη, ο Ζάιρο έφυγε στην πλάτη της άμυνας όμως ο Περντρέου απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του. Ως μη γενόμενη η φάση, αφού ο φορ της Πάφου ήταν σε θέση οφσάιντ.

-40' Δεν έχει μπορέσει να δείξει σημάδια αντίδρασης ο Ακρίτας, μετά το γκολ που δέχθηκε.

-42' Καλή στιγμή για την Πάφο. Γύρισμα του Ζάιρο από δεξιά εντός περιοχής, ο Σέχιτς πρόλαβε... οριακά τον Σεμέδο που ήταν έτοιμος να πλασάρει, απ' το ύψος της μικρής περιοχής.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-46΄Διπλή αλλαγή για τον Ακρίτα. Πογκέν και Ελ Τζεμιλί αντί Δημοσθένους και Σέχιτς.

-55' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο! Ο Ζάιρο εντός περιοχής έκανε το πλασέ, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Περντρέου!

-61' Κοντά στο γκολ ξανά η Πάφος! Ο Σεμέδο είδε την κούρσα του Ζουνίνιο, ο Βραζιλιάνος μπακ ανέβηκε και έκανε το δυνατό σουτ, λίγο έξω η μπάλα.

-65' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε πλασαριστά φάουλ από αριστερά και ο Ζάιρο με άψογη πισινή κεφαλιά νίκησε τον Περντρέου για το 2-0!

-66΄Διπλή αλλαγή για τον Ακρίτα. Ραμίρες και Καρπίνια μέσα, Πικής και Εράσο έξω.

-66' Αλλαγή και για την Πάφο. Ναμέ αντί Βαλακάρι, ντεμπούτο για τον Σενεγαλέζο χαφ.

-76' Σκοράρει ο Ακρίτας, αλλά το γκολ σωστά ακυρώνεται αφού ο σκόρερ Ραμίρες έφυγε από θέση οφσάιντ.

-81' Διπλή αλλαγή για την Πάφο. Χέσταντ αντί Σεμέδο και Ελ Γκαντιουί αντί Ζάιρο.

-87' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Ο Τάνκοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Κόρατς έδιωξε με το κεφάλι, η μπάλα στρώθηκε στον Ντράγκομιρ στο ύψος της μεγάλης περιοχής ο οποίος κοντρόλαρε και έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό, νικώντας τον Περντρέου για το 3-0!

-90+2' ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σαραβάνια. Ήταν τελευταίος παίκτης, έκανε λάθος και ο Νάμε ήταν μόνος έτοιμος να πλασάρει, λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή. Απ' ευθείας η κόκκινη για τον αμυντικό του Ακρίτα.

-90+3' ΓΚΟΛ για την Πάφο! Γκολάρα ο Ναμέ, με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ!

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Κονέ, Αμπντουραχίμι, Άμπραχαμ, Εράσο (66'Καρπίνια), Δημοσθένους (46'Πογκέν), Σέχιτς (46'Ελ Τζεμιλί), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής (66'Ραμίρες).

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Πογκέν, Καραμόκο, Καρπίνια, Ελ Τζεμιλί, Πεδρίνιο, Μπερνάρντι, Φουριέλ, Αλεκσέεφ, Ραμίρες, Βάσου.

ΠΑΦΟΣ: Αντός, Κβίντα, Σεμέδο (81'Χέσταντ), Κανέ, Ζάιρο (81'Ελ Γκαντιουί), Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (66'Ναμέ), Ντράγκομιρ, Μπάιριτς.

Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Μαϊχρόβιτς, Παλάσιος, Καραμπάτζε, Χότσκο, Ελ Γκαντιουί, Δημητρίου, Χέσταντ, Φυλακτού, Μιχαήλ, Ναμέ, Πελάζιο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σέχιτς, Κόρατς / Ζουνίνιο.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Σαραβάνια.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Ομηρος