Απόλλων - Ακρίτας: Πρώτο Μακρίδη, τρίποντο μετά από ένα μήνα! (φώτος)

Ο Απόλλωνας... καιγόταν για τη νίκη στο ντεμπούτο του Κωνσταντίνου Μακρίδη, ήταν το απόλυτο φαβορί απέναντι στον Ακρίτα και έφτασε στον στόχο του. Το 2-0 στο Τσίρειο το βράδυ του Σαββάτου, έφερε το πρώτο τρίποντο μετά τις 10 Οκτωβρίου και τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα χωρίς νίκη.

Ένα "καυτό" δίλεπτο ήταν αρκετό αφού στο 27' ο Ζράντι με πέναλτι έκανε το 1-0 και ο Πίττας στο 29' το 2-0.

Στο 37' αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ρέθιο για επικίνδυνο τάκλιν, μετά από εξέταση της φάσης στο on-field review ωστόσο παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι γαλάζιοι δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να φτάσουν στο τρίποντο. Στο β' μέρος είχαν και οι δυο ομάδες από κάποιες καλές ευκαιρίες αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

Για τους φιλοξενούμενους ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Η Γρηγορία Φραντζή ήταν στο γήπεδο για την ιστοσελίδα μας, ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα...

ςγεεςγεςγςε

-Ντεμπούτο για τον Κωνσταντίνο Μακρίδη στον πάγκο του Απόλλωνα.

-Ο Παναγιώτης Χατζηγεωργίου σφυρίζει την έναρξη.

-Πέντε λεπτά χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα.

-7' Πρώτη τελική, ανήκει στον Ακρίτα με αδύναμο, διαγώνιο σουτ του Βάσου που δεν δυσκόλεψε τον Γιοβάνοβιτς.

-10' Επικίνδυνα ο Βα στην περιοχή, τον πρόλαβε ο Σαραβάνια πριν κάνει το γύρισμα. Κόρνερ...

-11' Ο Χάμπος εκτελεί το κόρνερ, ο Ονγκέντα δύσκολα την κεφαλιά, ο Περντρέου απομάκρυνε με γροθιές.

-11' Συρτό σουτ του Ζράντι από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Περντρέου.

-15 λεπτά, η κατοχή στον Απόλλωνα που με κυκλοφορία προσπαθεί να φτιάξει την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία.

-22' Διπλή φάση ο Απόλλωνας με σουτ του Ζράντι το οποίο σταμάτησε στον Ντραμέ ενώ στην εξέλιξη ο Πίττας σούταρε έξω.

-Οι παίκτες του Απόλλωνα ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ντραμέ, η φάση εξετάστηκε και από το VAR.

-24' Κίτρινη στον Β.Γιοβάνοβιτς για διαμαρτυρίες. Ζήτησε πέναλτι για χέρι του Καραγιάννη μετά από κεφαλιά του Ονγκέντα.

υθουθουθο

-25' Καλείται να πάει στο on-field review o Παναγιώτης Χατζηγεωργίου.

-26' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα η απόφαση του διαιτητή μετά που εξέτασε τα ριπλέι.

τςετεςτςετςε

-27' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Περντρέου έπεσε σωστά αλλά ο Ζράντι με δυνατή εκτέλεση τον νίκησε.

τρηηρτρτη

-29' ΓΚΟΛ 2-0! Σε ένα δίλεπτο οι γαλάζιοι σκοράρουν δυο φορές. Ωραία εναλλαγή έξω από την περιοχή, η μπάλα έφτασε στον Πίττα που σε θέση βολής δεν έχασε την ευκαιρία και πλάσαρε εύστοχα.

-35 λεπτά αγώνα. Η ομάδα του Μακρίδη ελέγχει πλήρως από το ξεκίνημα και με τα δυο κολλητά γκολ, έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο.

-35' Κίτρινη στον Ρέθιο για πολύ επικίνδυνο φάουλ στον Αραούχο στο κέντρο του γηπέδου.

-36' Καλείται ξανά στο on-field review o Χατζηγεωργίου, θα εξετάσει το ενδεχόμενο κόκκινης στον Ρέθιο.

γφγφγφηφγη

-37' Ακυρώνεται η κίτρινη από τον διαιτητή μετά την εξέταση της φάσης. Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη ο Ρέθιο για αντιαθλητικό φάουλ.

-Διαμαρτύρεται κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο ο χαφ του Απόλλωνα όμως η αλήθεια είναι ότι έκανε ένα πολύ επικίνδυνο τάκλιν στον αντίπαλο.

-38' Αμέσως αλλαγή από τον Μακρίδη, ο Σπόλιαριτς στη θέση του Ονγκέντα.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος ημιχρόνου. Όλα κυλούσαν... τέλεια για τους γηπεδούχους μέχρι το 37' αφού έλεγχαν πλήρως και είχαν και την ουσία με τα δυο απανωτά γκολ. Η λανθασμένη ενέργεια του Ρέθιο άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες όμως ακόμα και έτσι, ο Απόλλωνας δεν κινδύνεψε καθόλου στην συνέχεια.

-Αρχίζει το 2ο μέρος. Αλλαγή ο Μπαντία, Ελ Τζεμιλί αντί Καραγιάννη.

-53' Σε θέση βολής ο Βα μετά από πάσα του Πίττα όμως πρόλαβαν και τον έκλεισαν οι παίκτες του Ακρίτα. Ήταν η πρώτη ευκαιρία στο β' μέρος. Η φάση είχε ξεκινήσει με εξαιρετικό τακουνάκι του Χάμπου στον Πίττα.

-57' Μικδροδιακοπή, ο Β.Γιοβάνοβιτς στο έδαφος, μέσα το ιατρικό τιμ.

-Είναι εντάξει ο στόπερ του Απόλλωνα.

-58' Ο Παουγκέν στη θέση του Βάσου.

-62' Σέντρα του Χαμάς από αριστερά, ο Βα δύσκολα την κεφαλιά, δεν δυσκολεύεται ο Περντρέου.

-63' Πλασέ του Ελ Τζεμιλί από το ύψος της περιοχής, εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

-64' Ο Καμπράλ αντί του Μαυρία και ο Ίλιεφ αντί του Ζράντι.

-65 λεπτά αγώνα. Χωρίς μεγάλη ευκαιρία ο Ακρίτας στο παιχνίδι, παρόλο ότι εδώ και αρκετή ώρα παίζει με παίκτη περισσότερο.

-66' Δυνατό σουτ του Άμπραχαμ εκτός περιοχής, άστοχο.

-67' Ο Ραμίρες αντί του Βαράντα.

-71' Κλασική ευκαιρία ο Απόλλωνας. Ο Πίττας στο τετ-α-τετ με τον Περντρέου, με το πόδι απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ακρίτα.

-72' Τώρα κλασική ευκαιρία ο Ακρίτας, ο Γιοβάνοβιτς νικητής στο τετ-α-τετ με τον Γαβριήλ.

-73' Μέσα ο Ντιγκινί, έξω ο Βα.

-78' Διπλή ο Μπαντία, Αμπντουσαλάμοφ και Φοριέλ αντί Αραούχο και Κόρατς.

-79' Νέα ευκαιρία στιγμή ο Ακρίτας με κοντινό σουτ του Παουγκέν, ο Χαμάς έβαλε το σώμα, κόρνερ η μπάλα.

-Τελευταίο δεκάλεπτο.

-85' Η κατοχή στον Ακρίτα που ψάχνει ένα γκολ για να δώσει ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά.

-87' Κίτρινη στον Ίλιεφ για μαρκάρισμα στον Παουγκέν.

-89' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Α.Γιοβάνοβιτς.

-Είναι εντάξει ο κίπερ του Απόλλωνα.

-Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

-92' Σουτ του Γαβριήλ εκτός περιοχής, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.

-Τέλος, ο Απόλλωνας επιστρέφει στις νίκες.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Α.Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας (64' Καμπράλ), Β.Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι, Χάμπος, Χαμάς, Ρέθιο, Ζράντι (64' Ίλιεφ), Ονγκέντα (38' Σπόλιαριτς), Βα (73' Ντιγκινί), Πίττας.

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Νταμπό, Ίλιεφ, Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Ντιγκινί, Παναγιώτου, Σαχάρ, Γιόστεν, Χέντι.

Ακρίτας (Ντ.Μπαντία): Περντρέου, Κόρατς (78' Φοριέλ), Ντράμε, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Βαράντα (67' Ραμίρες), Βάσου (58' Παουγκέν), Σαραβάνια, Καραγιάννης (46' Ελ Τζεμιλί), Αραούχο (78' Αμπντουσαλάμοφ).

-Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Πάζαρος, Παουγκέν, Σουλεϊμάν, Κονέ, Αμπντουσαλάμοφ, Λίμα, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Φοριέλ, Ραμίρες, Πική.

Κίτρινες: Β.Γιοβάνοβιτς, Ίλιεφ /

Κόκκινες: Ρέθιο

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος