Δόξα - Ακρίτας: Επιτέλους (εντός έδρας) νίκη! (φώτος)

Μετά από δυο (και βάλε) μήνες η Δόξα πανηγύρισε τρίποντο. Σημαντική νίκη-ανάσα για την ομάδα του Τσέου επί του Ακρίτα με 2-0.

Η πρώτη στο «Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης». Ουσιαστική και αποτελεσματική η Δόξα με σκόρερ τους Καραμανώλη και Σαντίκ. Δεν απείλησε σοβαρά ο Ακρίτας που είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά πλήρωσε τα αμυντικά κενά του.

Στους 11 βαθμούς έφτασε η Δόξα που «έπιασε» την ΕΝΠ και την προσπέρασε αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία. Στους 7 ο Ακρίτας.

- Σέντρα στο ματς. Καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

δφδφγφγδγδφγδδγφγγγφδγφγδφ

- 2' Σουτ εκτός περιοχής του Γαβριήλ, η μπάλα κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ.

- 7' Πάσα του Ασαμόα, ο Σαντίκ το σουτ μέσα στη περιοχή, απόκρουση Πεντρέου σε κόρνερ

(Δεκάλεπτο) Μοιρασμένο το ματς από μια καλή φάση για τις δυο ομάδες.

- 16' Αδύναμο σουτ του Βαράντα, μπλοκάρει εύκολα ο Σισκόφσκι.

- 18' Στημένο του Βαγέχο, διώχνουν οι του Ακρίτα, καθαρίζει ο Εράσο στη συνέχεια.

- 20' Κόντρα επίθεση του Ακρίτα, ο Βαράντα εκτός περιοχής έκανε το σουτ, πέφτει και αποκρούει ο Σισκόφσκι σε κόρνερ.

δφγδφφδφγγγδγδγδφγ

- 21' Επικίνδυνη πίσω πάσα στον Σισκόφσκι, ο Σκοπιανός διώχνει με δυσκολία σε πλάγιο αουτ υπό την πίεση του Ραμίρες.

- 23' Συνδυάζονται οι Ντραμέ και Ραμίρες, ο τελευταίος κάνει το σουτ, εύκολα ο Σισκόφσκι.

- 28' Κεφαλιά του Καραμανώλη στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πάνω από την εστία του Πεντρέου.

- 29' ΓΚΟΛ η Δόξα και 1-0! Ο Καραμανώλης! Δυνατό σουτ εντός περιοχής του Κύπριου αμυντικού δεν είχε απάντηση ο Πεντρέου. Λάθος αντίδραση της άμυνας του Ακρίτα, μπροστά η Δόξα.

ΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΔΦΣΔ

- 33' Φάουλ στον Σισκόφσκι, στο έδαφος ο Σκοπιανός.

- 34' Ολα καλά με τον Σισκόφσκι.

- 41' Δυνατό σουτ του Ασαμόα, το βγάζει ο Πεντρέου σε κόρνερ!

- 45+1' ΓΚΟΛ η Δόξα και 2-0! Ο Σαντίκ! Δυνατό σουτ του πρώτου σκόρερ της Δόξας η μπάλα στα δίχτυα. Δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πεντρέου.

ΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΦΣΔΦ

Ημίχρονο.

- Έναρξη στο 2ο ημίχρονο.

- 55' Επηρεασμένος από τα 2 γκολ της Δόξας δείχνει ο Ακρίτας...

- 56' Άμυνα του Καραμανώλη προ του Ραμίρες.

- 58' Τελική του Βαράντα άουτ.

- 61' Κίτρινη ο Κοβάσεβιτς, χάνει ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων.

- 64' Πολύ καλή σέντρα του Καραγιάννη, ο Γαβριήλ δεν καταφέρνει να κάνει επαφή και να νικήσει τον Σισκόφσκι.

fsdfsdfsdf

- 70' Στο έδαφος ο σκόρερ Καραμανώλης, δέχθηκε τη μπάλα στο κεφάλι.

- 71' Ολα καλά με τον Καραμανώλη.

- 74' Κίτρινη στον Αντενόν

- 77' Κρατά το προβάδισμα η Δόξα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, αμύνεται εξαιρετικά η ομάδα του Τσέου.

- 84' Κίτρινη στον Ελ Τζεμαϊλί.

- 87' Κίτρινη στον Αμπντουλάχι.

Καθυστερήσεις - 5'

- 90+4' Σουτ του Ελ Τζεμαϊλι, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέλος αγώνα, πολύ σημαντική νίκη - ανάσα για τη Δόξα. Η πρώτη της φέτος στην έδρα της.

Δόξα (Τσέου): Σισκόφσκι, Αντενόν, Κέρλα, Τιτζανί (Μέσκα 63'), Ιωσηφίδης (Σόμπζικ 63'), Σαντίκ, Ασαμόα (Μπένι 80'), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Αμπντουλάχι, Βαγέχο (Τραϊτσέφσκι 80')

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μεσέν, Ολιβέιρα, Ίντζια, Ροδαγέγκα, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Σόμπτζικ. Μέσκα, Κάργκμπο

Ακρίτας (Μπαντία): Πεντρέου, Κόρατς, Ντραμέ, Άμπραχαμ, Εράσο, Γαβριήλ, Φαουριέλ (Ελ Τζεμαϊλί 63'), Σέχιτς, Βαράντα, Ραμίρες (Πικής 63'), Καραγιάννης.

Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Παουγκέν, Κονέ, Αμπνουσαλάμοφ, Ντα Σίλβα, Ντουμπόφ, Ελ Τζεμαϊλί, Δημοσθένους, Βάσου, Πική, Μασάδο.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης